Connect with us

Espor

League of Legends 8.24 Yama Notları: Oyunda neler değişti?

League of Legends 8.24 Yama Notları: Oyunda neler değişti?

League of Legends 8.24 Yaması‘nın detayları açıklandı. Yeni yama ile oyuna eklenenler ve kaldırılanlar açıklandı. League of Legends‘ın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Aatrox

Q’su artık canavarlara ilave hasar vermiyor.

Bu mekanik, oyuncuların ormancı Aatrox ihtimalini keşfetmeleri için eklense de bu oynanış hiçbir zaman yaygınlaşmadı. Şu anda orta koridor Aatrox bunu Çarp ile birlikte kullanarak rakiplerinin karşılık veremeyeceği şekilde öne geçebiliyor. Şampiyon koridorda istenmeyen ölçüde bir güce sahip olduğu için bunu kaldırıyoruz.

 Q – Darkin Kılıcı

KALDIRILDI: CANAVAR NEFRETİ | Artık canavarlara saldırı hasarının 0,1’ine eşdeğer fazladan hasar vermiyor.

Akali

W’nun süresi azaldı.

Akali, güçlü veya zayıf durumda olmasından bağımsız şekilde rakiplerinin epey canını sıkıyor. Bu durumu düzeltmek adına bazı köklü değişiklikler için çalışmalarımız devam ediyor. Ancak şimdilik Alacakaranlık Perdesi agresif şekilde kullanıldığında elde edilen alan hâkimiyetini göz önünde bulundurarak yeteneğin süresini azaltıyoruz.

 W – Alacakaranlık Perdesi

SÜRE5/5,5/6/6,5/7 saniye  4/4,5/5/5,5/6 saniye
AZAMİ SÜRE UZAMASI3 saniye  2 saniye

Camille

Saldırı hızı azaldı.

Camille’in görüşten kaçınma ve beklenmedik açılardan baskın gerçekleştirme becerileri, onu ormanda baskın bir şampiyon haline getirdi. Bir ormancı olarak sahip olduğu kendine has güçlü yönlerini değiştirmek yerine, kamp temizleme yönünü biraz zayıflatarak oyunun erken safhalarındaki hızını kesiyoruz.

Taban nitelikler

TABAN SALDIRI HIZI | 0,644  0,625

Galio

Q’nun bedeli azaldı, rüzgâr öbeği hasarı arttı, hortumun sabit hasarı kalktı ama azami can hasarı arttı. E’si daha hızlı ama şampiyonlar dışındaki hedeflere daha az hasar veriyor. R’si artık hasar azaltma sağlamıyor ve yeteneğin hedefinin ortasındaki rakipleri daha uzun süreliğine havaya savurmuyor.

Galio her zaman organize oyunlarda diğer her yere kıyasla daha iyi sonuçlar alan bir şampiyon oldu. Bunda ultisinin büyük payı var. Kahraman Dalışı’nın takıma dayalı güçlü yönlerini (ve Adalet Yumruğu’nun minyon temizleme etkisinin bir kısmını) oyundan kaldırıyor; Galio’nun yetenek setinin dövüşmeye yönelik bölümlerini yeniden güçlendirerek tek başına hareket eden oyunculara biraz daha özgüven aşılıyoruz.

 Q – Savaş Yelleri

BEDEL 70/85/100/115/130 Mana  70/75/80/85/90 Mana
RÜZGÂR ÖBEĞİ HASARI 50/80/110/140/170 (+0,8 Yetenek Gücü) 70/110/150/190/230 (+0,9 Yetenek Gücü)
KALDIRILDI: SABİT HORTUM HASARI | Hortum artık 30/40/50/60/70 (+0,6 Yetenek Gücü) Sabit Hasar vermiyor.
HORTUM AZAMİ CAN HASARIHedefin azami canının %0 (her 100 Yetenek Gücü başına +%3) kadarı  Hedefin azami canının %6 (her 100 Yetenek Gücü başına +%4) kadarı

 E – Adalet Yumruğu

İLERİ ATILMADAN ÖNCE HAZIRLANMA 0,45 saniye  0,4 saniye
ATILMA HIZI 1900  2300
YENİGÖZÜ ÇOK YÜKSEKTEArtık şampiyonlar dışındaki hedeflere %50 daha az hasar veriyor.

 R – Kahraman Dalışı

KALDIRILDI: HASAR AZALTMA | Hedef alınan takım arkadaşı artık %20/25/30 (Galio’nun her 100 İlave Büyü Direnci başına +%8) Hasar Azaltma kazanmıyor.
KALDIRILDI: SAVULUN | Hedefin ortasındaki rakipler artık daha uzun süreliğine havaya savrulmuyor (artık isabet alan her rakip 0,75 saniyeliğine havaya savruluyor).

Heimerdinger

Bazı hatalar giderilerek şampiyon güçlendirildi ve ipucu düzeltmeleri yapıldı.

Görünüşe göre Heimerdinger epey dağınık bir laboratuvara sahip. Bu yamada Saygın Mucit’in kodlarını elden geçirirken bazı hatalarla karşılaştık. Bu sorunlar artık çözülmüş durumda. Ayrıca gücünü azaltmak ve arttırmak arasında seçim yapmamızı gerektiren hallerde gücünü arttırma yolunu seçtik.

 Q – H-28G Evrim Tareti

BEKLEME SÜRESİNDE AZALMA: Taret ışın saldırısı bekleme süresi artık gerçekten bekleme süresinde azalma ile birlikte azalıyor.
İPUCU: Taret nitelikleri ayrıntılı ipuçlarına kaydırıldı (SHIFT tuşunu basılı tutun). Ayrıntılı ipucu artık taret canının Heimerdinger’ın yetenek gücüne bağlı olarak arttığını belirtiyor.

 W – Hextech Mikro Roketler

İPUCU: Artık yalnızca “%60” yerine roketlerin minyonlara verdiği hasarı tam olarak gösteriyor (YG oranı hesaba katıldığında bu %60 değeri verilen asıl hasardan daha düşük bir miktara denk geliyordu).

 GELİŞTİR!!!’ilmiş W – Hextech Roket Sürüsü

AZAMİ HASAR 499/687/862 (+1,83 Yetenek Gücü)  503/697,5/892 (+1,83 Yetenek Gücü)
1. ROKET HASARI 135/180/225 (+0,45 Yetenek Gücü) (değişmedi)
2, 3, 4, 5. ROKET HASARI 28/39/49 (+0,12 Yetenek Gücü)  32/45/58 (+0,12 Yetenek Gücü)
6-20. ROKET HASARI 16,8/23,4/29,4 (+0,06 Yetenek Gücü)  16/22,5/29 (+0,06 Yetenek Gücü)

Illaoi

E’nin bekleme süresi ilk yetenek seviyelerinde azaldı. R’nin bekleme süresi ileri yetenek seviyelerinde azaldı.

Rün niteliklerinin eklenmesi Illaoi’ye yol ilavesi olarak saldırı hızına yönelmek zorunda kalmadan Yenilmez seçme şansı sundu. Bu nitelik düzenlemesine ek olarak bekleme sürelerini biraz güçlendirerek Illaoi’nin yetenek kullanım hızını diğer üst koridor dövüşçülerle aynı seviyeye çekiyoruz. Bu değişiklikler Illaoi’nin hareket halinde ve agresif olmasına yardım edecektir.

 E – Ruh Sınavı

BEKLEME SÜRESİ 20/18/16/14/12 saniye  16/15/14/13/12 saniye

R – İlahi Ders

BEKLEME SÜRESİ 120/105/90 saniye  120/95/70 saniye

Irelia

W’nun bekleme süresi ilk yetenek seviyelerinde arttı, hasar azaltma etkisi düştü; yetenek artık kullanıldığında pasif yükü sağlamıyor.

Irelia’nın gelen hasara göğüs germe becerisini azaltıyoruz; böylece rakipleri onu koridorda alt etmek için daha geniş zaman aralıkları bulabilecek. Bu değişiklik, özellikle de yetenek rotasyonları Direniş Dansı’nın yoğunlaşma süresine tamamen sığan orta koridor büyücülerini olumlu etkileyecek. Son ayarlamaysa, çatışmalar sırasında Ionia Azmi’nin etkinleşme sıklığını azaltıyor. Böylece pasifini hazırlayıp kendi başlattığı çatışmalar yerine rakip saldırılara karşılık vererek kazandığı takasların sayısı da düşüyor.

 W – Direniş Dansı

BEKLEME SÜRESİ16/15/14/13/12 saniye  20/18/16/14/12 saniye
HASAR AZALTMA%50  %40
KALDIRILDI: KULLANIM HALİNDE AZİM | Direniş Dansı kullanmak artık bir Ionia Azmi yükü sağlamıyor (isabet alan rakiplerden yük kazanma özelliği değişmedi).

Jax

R’nin isabet halinde verdiği taban hasar ileri yetenek seviyelerinde azaldı.

Jax ormancı olarak seçildiğinde Graves ve Sylvana gibi şampiyonlarla birlikte “hızlı temizleyiciler” kategorisine giriyor; ancak yetenek seviyeleri yükseldikçe kazandığı güç, akranlarına kıyasla çok daha yüksek. Ultisinin taban hasarını 2 ve 3. kademeleri için azaltıyoruz. Böylece Jax, grubun geri kalanını eskisi kadar geride bırakamayacak. Silah Ustası, oyunun ileri safhalarında en yüksek hasara sahip olmayı sürdürecek; ancak aradaki fark eskisi kadar fazla olmayacak. Bu değişiklik Jax’in performansını farklı beceri düzeyleri arasında dengelememize de yardımcı olacak. Keza Jax’in o kadar da güçlü olmadığı üst düzey maçlar, alt düzey maçlara göre çok daha hızlı sonuçlanıyor.

 R – Büyük Ustanın Kudreti

3. SALDIRI İSABET ETKİSİ HASARI100/160/220  100/140/180

LeBlanc

W’nun bekleme süresi ilk yetenek seviyelerinde arttı.

Sezon Öncesi Dönem’le birlikte gelen Kara Hasat, LeBlanc için önemli bir güçlendirme oldu. Yani Sezon Öncesi Dönem’deki gücü bizim beklentilerimizle örtüşmedi. Bu yamada gelen Kara Hasat zayıflatması LeBlanc’ı etkilese de şampiyonun yeni sezondaki net gücünü biraz azaltmak adına doğrudan ona yönelik bir ayarlama daha yapıyoruz. Koridorda daha uzun bir Vurkaç bekleme süresi, LeBlanc’ın daha uzun süren aralıklar boyunca savunmasız kalmasını sağlayacak. Ayrıca baskınlarını planlarken ormancısıyla daha iyi işbirliği yapmasını gerektirecek.

 W – Vurkaç

BEKLEME SÜRESİ 14/13/12/11/10  18/16/14/12/10

Viktor

Q’nun taban hasarı azaldı; bekleme süresi arttı. E’nin oranı arttı; bekleme süresi azaldı.

Üst koridorda Viktor’un taciz becerisini azaltıyoruz (YG kullanmaması nedeniyle bu daha çok taban hasarla ilgili) ve bunun karşılığında orta koridordaki büyücü dizilimini güçlendiriyoruz.

 Q – Güç Aktarımı

BEKLEME SÜRESİ8/7/6/5/4 saniye  9/8/7/6/5 saniye
ATIŞ TABAN HASARI60/80/100/120/140  50/65/80/95/110

 E – Ölüm Işını

BEKLEME SÜRESİ 13/12/11/10/9 saniye  12/11/10/9/8 saniye
ORAN 0,5 Yetenek Gücü  0,6 Yetenek Gücü (Artçı Şok oranı değişmedi)

Sıçra ile Yetenek Atışı Hedeflemesi

Bazı yetenek atışlarının kullanımı sırasında Sıçra atılması halinde oluşan hedef alma etkileşimleri güncellendi.

Son dönemde perde arkasında yaptığımız kod değişiklikleri, bazı yetenek atışlarının Sıçra ile beklenen şekilde etkileşim kurmamasına neden oldu.


Yetenek atışı hedefe doğru gönderilir (yön değişir)

 • Ezreal’ın Q – Gizemli Atış yeteneği (güncelleme öncesi davranışıyla aynı)
 • Ezreal’ın W – Özüt Akışı yeteneği
 • Kai’Sa’nın W – Hiçlik Topu yeteneği

Yetenek atışı hedef doğrultuda gönderilir (konum değişir)

 • Irelia’nın R – Keskin Hapis yeteneği
 • Aatrox’un W – Cehennem Prangası yeteneği

Kopya Zayıflatma Görselleri

Neeko üstünde çalışırken nihayet bunu yapmaya da fırsat bulabildik.

HANGİSİNE TUTUŞTUR ATMIŞTIM BENZayıflatma etkileri altındaki şampiyonlar kopyalarını oluşturduklarında, artık kopya da aynı zayıflatmaya sahip olacak.

Görsel ve Ses Efekti Güncellemeleri

Anivia

Anivia’nın mevcut LoL kalite ve netlik standartlarına ulaşabilmesi için saldırı ve yeteneklerinin bazı görsel ve işitsel ayarlamalardan geçmesi gerekliydi.

BİR SÜRÜ SES EFEKTİ: Anivia’nın ses efektleri şaka, kışkırtma, dans, gülme, katledilme ve boşta eylemleri için düzenlendi (seslendirmeleri değişmedi).
NORMAL SALDIRI: Yeni atış ve isabet görsel efektleri eklendi.
PASİF – YENİDEN DOĞUŞ: Yeniden doğmaya yaklaştıkça parıltı görsel efektleri artıyor; yumurtadan çıkma anı artık daha büyük bir etkiye sahip.
Q – BUZ KÜTLESİ: Görsel efektler artık isabet alanını ve orta bölgeyi daha açık şekilde gösteriyor.
W – BUZ DUVARI: Duvar modeli ve buzlu toprak görsel efektleri güncellendi. Ses efektleri netlik sağlamak ve buz temasını pekiştirmek amacıyla güncellendi.
E – AYAZ YANIĞI: Atış artık Anivia’nın normal saldırısından daha da farklı. “Kritik” vuruş daha parlak ve daha belirgin.
R – BUZUL FIRTINASI: Freljord menzil göstergesi eklendi. Fırtına görsel efektleri iyileştirildi. Fırtınanın tamamen ortaya çıktığı ve Buzul Fırtınası’nın devre dışı kaldığı anlar için yeni ses efektleri eklendi.
KARA BUZ ANIVIA: Q ve R görselleri efsanevi bir kostümün bıraktığı etkiyi korumak adına güncellendi.
KARNAVAL ANIVIA: Altın menzil göstergesi isabet alanına daha uygun olacak şekilde ayarlandı.

Dr. Mundo

Dr. Mundo’nun mevcut LoL kalite ve netlik standartlarına ulaşabilmesi için saldırı ve yeteneklerinin bazı görsel ve işitsel ayarlamalardan geçmesi gerekliydi.

NORMAL SALDIRI: Yeni iz ve isabet görsel efektleri eklendi. Yeni isabet ses efektleri eklendi.
Q – MİKROPLU SATIR: Yeni iz görsel efektleri eklendi. İsabet görsel efektleri iyileştirildi. Atış ve isabet ses efektleri artık daha açık.
W – ALEVLİ ISTIRAP: Görsel efektleri artık gerçek etki alanını gösteriyor. Rakipler hasar aldıklarında artık görsel olarak alev alıyor. Etkinleştirme ses efektleri daha belirgin.
E – ACISEVER: Bileklerine yeni güçlendirme görsel efektleri eklendi. Zaun ses efekti unsurları eklendi.
R – SADİZM: Başlangıçtaki patlama görsel efektleri artık daha büyük. Etkinin görsel efektlerini görmek ve bunun bir iyileştirme olduğunu anlamak artık daha kolay. Zaun ses efekti unsurları eklendi.
İŞADAMI MUNDOW ve R’si artık “al/sat” okuna ve kâğıt görsel efektlerine sahip. Normal saldırıları ve Q’su artık kâğıt / çanta ses efektlerine sahip. W ve R’si dijital ses efektlerine sahip. Boşta dururken duyulacak yeni sesler eklendi.

Gragas

Gragas’ın mevcut LoL kalite ve netlik standartlarına ulaşabilmesi için saldırı ve yeteneklerinin bazı görsel ayarlamalardan geçmesi gerekliydi. (Kendisi birkaç yama önce bazı ses efekti güncellemeleri geçirdi!)

NORMAL SALDIRI: Yeni isabet görsel efektleri eklendi.
Q – FIÇI YUVARLA: Menzil göstergesi ve içki görsel efektleri etki alanını daha net şekilde gösteriyor.
W – AYYAŞ HİDDETİ: Gragas artık hasar azaltma etkisini belirtmek için parlıyor. Baloncuk ses efektleri azaltıldı.
E – VÜCUT DARBESİ: Etki alanını belirtmek adına yeni atılma görsel efektleri eklendi. İsabet görsel efektleri artık daha büyük bir etkiye sahip.
R – PATLAYAN FIÇI: İçki ve fıçı izi görsel efektleri, etki alanını belirtmek ve daha güçlü hissettirmelerini sağlamak amacıyla iyileştirildi. Görsel ve ses efektleri Q’dan daha da farklı olacak şekilde değişti.
OKTOBERFESTE’nin çörekli atılma görsel efektleri (nihayet!) geri getirildi.

Renekton

Renekton’un mevcut LoL kalite ve netlik standartlarına ulaşabilmesi için saldırı ve yeteneklerinin bazı görsel ve işitsel ayarlamalardan geçmesi gerekliydi. Görsel değişiklikleri 8.24 ile birlikte oyuna gelirken; işitsel değişiklikleri üstündeki çalışmalar hâlâ sürüyor.

NORMAL SALDIRIYeni isabet görsel efektleri eklendi.
PASİF – HİDDET SALTANATIParlayan el görsel efektleri, güçlendirildiğinde artık daha belirgin. Ayrıca gözleri de kırmızı renkle parlıyor.
Q – EZİK KATİLİ: Görsel efektleri etki alanını daha net şekilde gösteriyor (R ile birlikte büyüyor). Havuz Partisi ve SKT T1’in güçlendirilmemiş kullanımlarının renkleri değişti.
W – İNSAFSIZ YIRTICI: Pek değişmedi.
E – KES BİÇ: Görsel efektleri temizlendi; zemine kum etkileri eklendi. Güçlendirilmiş kullanımın görsel efektleri çok daha belirgin.
R – SAHİP: Yeni kum fırtınası ve menzil göstergesi görsel efektleri eklendi. Yusufçuklar kabuklu böceklerle değiştirildi. Taşralı ve Tarih Öncesi kostümleri temel görsel efektleri kullanıyor. Galaktik ve Kan Delisi kostümleri farklı renkte temel görsel efektleri kullanıyor. Rün Savaşçısı, Magma, Havuz Partisi, SKT T1 ve Oyuncakton özel ulti efektlerine sahip.

Teemo

Teemo’nun mevcut LoL kalite ve netlik standartlarına ulaşabilmesi için saldırı ve yeteneklerinin bazı görsel ayarlamalardan geçmesi gerekliydi.

NORMAL SALDIRI: Yeni atış ve isabet görsel efektleri eklendi.
Q – KÖR EDEN DART: Atış artık Teemo’nun normal saldırısından daha da farklı; isabet görsel efektleri iyileştirildi.
W – SERİ ADIM: Koşu izi görsel efektleri ve kostüme özel efektler eklendi.
E – ZEHİRLİ ATIŞ: Atış artık Teemo’nun normal saldırısından ve Q’sundan daha da farklı.
R – TEHLİKELİ TUZAK: Patlama artık gerçek etki alanını gösteriyor. Astronot, Pofuduk, Süper ve Panda kostümlerine özel patlama efektleri eklendi.

Eşyalar

Ölümün Dansı

İyileştirme etkisi artık her tür hasarla birlikte tetikleniyor.

Birçok SG dövüşçüsünün yetenek setinde bazı büyü hasarı kaynakları bulunuyor. Örneğin Jax bu şampiyonlardan biri. Bu değişiklik, Ölümün Dansı’nı böyle şampiyonlar için daha çekici bir seçenek haline getirirken; Riven gibi eşyayı zaten alan ve tamamen fiziksel hasar üstüne kurulu şampiyonların herkesi gölgede bırakmasına yol açmıyor.

İYİLEŞTİRME: Verilen fiziksel hasarın %15’i (alan etkili yetenekler için hedef başına %5)  Verilen tüm hasarın %15’i (alan etkili yetenekler için hedef başına %5)

Alamet’in Gözü

Artık minyonlar dışındaki birimlerle çatışma halindeyken etkinleştirilemiyor.

Bu, Alamet’in Gözü’nü taşırken refleks olarak ziynetlerini kullanmaya çalışan oyuncuların (toteme atlama, çalıya girmiş bir rakibi görüş alanında tutma) hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik bir değişiklik.

GÖZÜNÜ KIRPAlamet’in Gözü artık minyonlar dışındaki birimlerle çatışma halindeyken 3 saniyeliğine bekleme süresine giriyor.

 KALDIRILDI

Av Kaması

Av Kaması, Mejai’nin Ruhyiyeni ve Tırpan gibi eşyaların sahip olduğu etkiler aslında epey ilgi çekici; çünkü ulaşmaya çalıştığınız bir mini hedef bulunuyor ve rakipleriniz bunlardan fayda elde etmenizi engellemek için farklı kararlar verebiliyor. Fakat ne yazık ki Av Kaması’nın hem mini hedefi hem de ödülü biraz fazla kendine has olduğu için bu eşya yeterli sayıda oyunda tercih edilmiyor. Eşyayı dükkânda bırakmak, bunun pek de iyi bir seçenek olmadığını bilen ormancıları olumsuz etkilemese de henüz oyunu çok iyi bilmeyen yeni oyuncuları tuzağa düşürebilir. Dolayısıyla artık Av Kaması’na veda etme zamanımız geldi.

KALDIRILDI

Rünler

Kara Hasat

Taban hasarı azaldı. Diğer tetiklenmelerden tetiklenemiyor.

8.23’ün ardından yaptığımız birkaç değişiklikle Kara Hasat’ın hasarını azaltmıştık. 8.24 bunlara bir yenisini daha ekliyor. Taban gücünü özellikle oyunun erken safhaları için biraz azaltarak Kara Hasat’ın performansının kullanıcısının yük biriktirme becerisine bağlı olmasını sağlıyoruz. Ayrıca diğer tetiklenmeler sayesinde tetiklendiği durumları kaldırarak yük biriktirmeyi de zorlaştırıyoruz. Bu da rünün çalışma biçimini daha açık hale getiriyor: Eğer hedef ona vurmadan önce eşiğin altındaysa bir yük kazanıyorsunuz.

TABAN HASAR1-18. seviyelerde 40-80  1-18. seviyelerde 20-60
TETİKLENME ŞEKLİArtık (etkisi farklı bir yetenek olarak davranacak şekilde tasarlanan Luden’in Feryadı hariç) diğer tetiklenme etkilerinden tetiklenmiyor (örn. Kızart, Liandry’nin Eziyeti).

8.23 Yama Ortası Denge Güncellemeleri

Bu değişiklikler bir önceki yama sırasında yapıldı ve halihazırda oyunda!

TABAN HASAR: 1-18. seviyelerde 50-80  1-18. seviyelerde 40-80 (yukarıdaki yeni değişiklik bunun yerini aldı)
RUH BAŞINA HASAR: 8  5
ARAM’DA RUH BAŞINA HASAR: 4  2

Orman

Alacakurt ve Keskingaga Doğma Zamanı

Alacakurtlar ve keskingagalar başlangıçta daha geç doğuyor.

Başlık “orman” dese de bu aslında bir orta koridor değişikliği. Alacakurt ve Keskingaga doğma zamanlarını birkaç saniye ileri atmak, başlangıçta bir kamp çalmak isteyen orta koridorların kendi koridorlarına dönmeden önce saldırıya biraz daha açık hale gelmelerini sağlıyor.

İLK ALACAKURT DOĞUŞU: 1:29  1:30
İLK KESKİNGAGA DOĞUŞU: 1:28  1:30

Merkez Baskını

Merkez Baskını, bu Kartopu Savaşı döneminde yeni bir test için oyuna geliyor. Bu deneysel modun tam olarak ne zaman oyuna geleceğini öğrenmek için takipte kalın.

Sihirdar Vadisi Dışındaki Modlar

Yeni ödül sistemi, hâlâ eski ödül sistemini kullanan haritalarda (yani Sihirdar Vadisi dışındakilerde) kötü sonuçlara yol açmıştı. Bu durum artık düzeltildi!

Kısayol Tuşları

Ek Şampiyon Etkileşimleri

Ek düğmelere sahip şampiyonlar için yeni kısayol tuşları eklendi.

İnsan bazen hiç hız kesmeden bu mini menülerle etkileşime girmek istiyor.

ŞAMPİYONA ÖZEL ETKİLEŞİMLER: Ek düğmelere sahip şampiyonlar için yeni kısayol tuşları eklendi (örn. Kindred’ın avlanma çubuğu ve Neeko’nun şekil değiştirme çubuğu). Bu kısayol tuşları, ek eylemlere sahip olmayan şampiyonlar için hiçbir şey yapmıyor.
VARSAYILAN TUŞS: HIFT+F1’den SHIFT+F5’e kadar
SEÇENEKLER MENÜSÜ: Bu yeni kısayol tuşları Seçenekler ->Kısayol Tuşları -> İlave Kısayol Tuşları -> Yetenekler ve Sihirdar Büyüleri bölümünden değiştirilebilir.

Dereceli

Dereceli 2019’a dair birçok değişikliğin Sezon Öncesi Dönem testleri başlıyor. Mevsimler, konum dereceleri ve konuma dayalı eşleştirme sezonun başlamasıyla birlikte oyuna gelecek.


Yerleştirmeler

Yalnızca tek bir oyunun ardından derecenizi görebileceksiniz.

On yerleştirme oyunu oynayıp kaygılı şekilde nereye yerleştirileceğinizi görmeyi beklemek hiç hoş bir deneyim değildi. Bunu düzelttik.

SADECE BİR TANE: Sadece bir dereceli oyunun ardından geçici derecenizi görün. Bu derece, yerleştirme oyunlarınız tamamlanana kadar yalnızca sizin tarafınızdan görülebilir.
EN TEPEYE: Kalan yerleştirme oyunlarınızda galibiyetlerden ilave LP kazanırsınız. Ayrıca LP kaybetmeniz mümkün değildir.
HERKES GÖRSÜN: Yerleştirme oyunlarınızın tamamlanmasının ardından, dereceniz herkes tarafından görülebilir.
SIFIRLANMAK YOKSezon Öncesi Dönem’de herhangi bir sıfırlanma yapılmaz. Dolayısıyla sezonun başlangıcından önce yeni yerleştirmeleri deneyebilmeniz için herhangi bir sırada derecelendirilmemiş olmanız gerekir.

Aşama ve Kümeler

Demir, Bronz’un altına yerleşirken; Üstatlık da Ustalık ve Şampiyonluk arasındaki yerini alıyor. Tüm aşamaların 5. kümesi kaldırıldı.

Yeni aşamalar sezon boyunca çok daha akıcı bir tırmanış deneyimi sunarken, küme sayısının azalması daha az terfi serisi oynamanız anlamına gelecek.

ALTÜST: Bronz’un altına Demir Aşaması eklendi.
ÜSTADIKÜLADE: Ustalık ve Şampiyonluk’un ortasına Üstatlık Aşaması eklendi.
ŞAKALAR MAZİDE KALDI: 5. küme tüm aşamalar için kaldırıldı.
TEBRİKLER: 5. kümedeki tüm oyuncular 4. kümeye yükseldi.
AZ SOLUKLAN BAKALIM: Sezon Öncesi Dönem’de Üstatlık terfilerini test etmek amacıyla, Ustalık ve üstündeki bütün oyuncular Ustalık Aşaması’na ve 0 LP’ye çekildi; ayrıntılar burada.

Dereceli Zırhı

Yeni bir ödül olan dereceli zırhı, artık mevcut derecenizi profilinizde, bilgi kartınızda, oyun lobisinde ve yükleme ekranında gözler önüne seriyor.

Siz yıl boyunca galibiyetleri toplayıp terfiler alırken, dereceli zırhınız da gelişmeyi sürdürecek. Geçmiş dereceniz zırhınızın arka tarafına sarılı bir sancak ile gösterilecek. Ayrıntılar burada.

IŞIL IŞILMevcut derecenizi göstermenin yeni bir yolu artık profilinizde, dereceli durumunuzda, bilgi kartınızda ve oyun içi lobilerde ortaya çıkacak.
SEVİYELİ BİR PROFİLSihirdar simgenize tıklayarak dereceli ve seviye zırhı arasında geçiş yapabilirsiniz.

Dereceli Arayüzü

Oyun sonu ekranına ve dereceli durumuna getirilen çeşitli değişikliklerle oyuna daha fazla netlik kazandırılıyor.

NE KAZANDIM: Oyun sonu ekranı, kazandığınız LP miktarını daha anlaşılır hale getirmek için yeniden düzenlendi.
TERFİ NE ZAMAN: Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk’un dereceli durumu ekranları, terfi ve düşme eşiklerini daha açık şekilde gösterecek şekilde değiştirildi.
YÜKLEME EKRANI: Yükleme ekranı çerçeveleri artık seçtiğiniz sıradaki mevcut derecenizi gösteriyor. Oyuncu kartlarına tıklayarak geçmiş derecelerinin sancaklarını görmeniz mümkün.

Giderilen Hatalar

 • Alistar’ın W+Q kombosu sırasında Dönüş kullanarak bunu iptal etmesi halinde, W – Tosyeteneğinin hedefin konumunu değiştirmeden onu sersemletmesi hatası giderildi.
 • Master Yi’nin normal saldırısı, artık saldırının ortasında Pasif – Çift Saldırı yeteneği yükünün süresinin dolması halinde iptal olmuyor.
 • Varus’un takım arkadaşlarının W – Maraz Sadağı‘nı patlatabilmesine olanak sağlayan bir hata giderildi.
 • Jayce’in normal saldırı seslerinin bazen kaybolmasına neden olan hata giderildi.
 • Sonsuz Karanlık Thresh’in Q – Ölüm Cezası yeteneği artık zincir kırılırken standart parçacık efektlerini oynatmıyor.
 • Kumların Muhafızı Rammus’un Dönüş ses efektleri artık Rammus görünür halindeyken tüm haritada oynatılmıyor.
 • Gecenin Kılıcı ve KOD ADI: Yasuo’nun Q – Çelik Fırtına seslendirmeleri geri getirildi.
 • KOD ADI: Vi’ın Dönüş parçacık efektleri artık animasyonla uyumlu şekilde oynatılıyor.
 • K/DA Akali’nin yavaşlatılmış animasyonlarına geçişi geri getirildi.
 • K/DA Akali’nin R – Kusursuz İnfaz ses efektlerinin düzeyi artık birden fazla hedefe vururken artmıyor.
 • Praetorian Graves’in koşu animasyonu sırasındaki kesişmeler en aza indirildi.
 • Urfwick’in Güçlendirilmiş Dönüş’ü artık mecburi doğrultu etkilerini yok saymıyor.
 • Havuz Partisi Rek’Sai’nin Dönüş sırasındaki su görsel efektleri artık yüksek yüzey şekilleriyle kesişmiyor.
 • Zebani Amumu’nun Yakut renginin başındaki alev görsel efektleri artık bütün grafik ayarlarında daha belirgin.
 • Hüzünlü Robot Amumu’nun W – Gözyaşı Seli yeteneğinin parçacık efektleri artık bölünüp yüksek yüzey şekilleriyle kesişmiyor.
 • Pug’Maw’ın E – Hiçlikten Sızan yeteneğinin kendisi ve takım arkadaşları için oluşturduğu görüş balonu ile rakip görüş balonları artık daha kırmızı.
 • Ejderha Terbiyecisi Tristana’nın şampiyona özel kışkırtma ve şaka seslendirmeleri artık animasyonlarıyla uyumlu.
 • Kanlı Ay Evelynn’in sol kırbacı artık katledilme animasyonunun sonunda küçülmüyor.
 • Gölgeateş ve Süper Galaksi Kindred kostümlerinin modelleri artık katledilme halinde standart kostüm kaplamalarını kullanmıyor.
 • Meka Kha’Zix’in W – Hiçlik Dikenleri yeteneğinin isabet etkisi görsel efektleri artık standart efektlere kıyasla önemli ölçüde daha belirgin değil.
 • Vız Vız Teemo artık doğru şekilde yoğunlaşma animasyonunu oynatıyor (örn. Alamet’in Gözü’nü etkinleştirirken).
 • Ejderha Efendisi Swain’in kostüme özel seslendirmeleri geri getirildi.
 • Pulsefire Ezreal’ın Dönüş seslendirmeleri geri getirildi.
 • Tahm Kench’in W – Ham Yap yeteneğinin ses efektleri tam olarak geri getirildi.

emre@playerbros.com

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor