Connect with us

Dota 2

LoL – Dota Kıyaslaması: League of Legends Dota’yı nasıl geçti?

Riot Games’in League of Legends’taki başarısını Dota kıyaslaması üzerinden görmeye var mısınız?

Tüm MOBA oyunları arasında tartışmasız en iyi iki oyun League of Legends ve Dota 2 diyebiliriz. Dota, League of Legends’tan daha önce çıkmış olsa da LoL, Dota’yı geçmeyi başardı. Gelin, Riot Games’in bu başarısının nedenlerini hep beraber inceleyelim!

Dota ilk olarak 2003 yılında Warcraft’ın bir haritası olan The Frozen Throne’nın modu olarak tasarlandı. Oyuncular tarafından çok sevilen bu mod oldukça popüler hale geldi. Hatta birçok oyuncu Warcraft’ı sadece Dota oynamak için kullanıyordu. Birçok firma Dota’nın bu başarısından sonra MOBA oyunları çıkarttı ama hiçbiri Dota gibi olmayı başarılı olamadı. Bu özgün yapı sonucunda Dota’nın popülerliği uzun bir süre devam etti. Ancak daha sonra Dota’yı tasarlayan Steve Feak, Riot Games firmasına geçti. İşte işler bundan sonra kızışmaya başladı. Riot Games’in baş tasarımcısı olan Steve, bugün milyonların oynadığı, bir o kadar insanın da canlı yayınlarını izlediği bir oyun haline gelecek olan League of Legends oyununu tasarladı.

League of Legends ilk olarak 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürüldü. Oyun çıktığı andan itibaren hem Dota oyuncuları hem de diğer oyuncular tarafından büyük ilgi gördü. Özellikle Dota’nın karmaşık yapısına göre daha basit öğeler içermesi ve daha iyi bir matchmaking motoruna sahip olması, oyunu Dota’nın bir adım ilerisine taşıdı. Dota yapımcıları ise League of Legends’in bu ani yükselişinin önüne geçebilmek için bazı önlemler almaya çalışsa da başarılı olamadılar. Sonunda onlar da daha gelişmiş bir oyun çıkarmaya karar verdiler ve Dota 2’yi 18 Temmuz 2013 tarihinde piyasaya sürdüler.

Dota 2 de çıkış yaptığı tarihten itibaren oldukça popüler bir oyun haline geldi. Çok fazla oyuncuya sahip oldu. Ancak oyuncu sayısı bakımından hiçbir zaman League of Legends kadar başarılı bir oyun olamadı. 2016 yılında League of Legends’ın aylık oyuncu sayısı 100 milyon iken, Dota 2 10 milyonu bile göremiyordu. Aslında Dota 2, ödül havuzu olarak LoL’den daha fazla para veriyordu. Hatta Dota 2 International turnuvası, 6 milyon doların biraz üzerinde bir ödül havuzuna sahipti. Ancak para sevgiyi beraberinde getirmiyordu.

Şimdi dilerseniz maddeler halinde League of Legends’in neden bu kadar başarılı olduğunu inceleyelim:

  1. En önemli sebeplerden bir tanesi League of Legends, Dota 2’ye göre daha basit bir oyundu. Dota’da bulunan karmaşık sistemler veya oyun tarzı LoL’de tam tersine daha basit ve oynanabilir durumdaydı.
  2. Dota 2’de bir şampiyon öldüğünde parasının bir kısmını da kaybediyordu. Ancak LoL’de bu durum yoktu. Böylece oyuncular oyunun her anında daha agresif bir oyun sergileyebiliyorlardı.
  3. League of Legends’ta bulunan rün ve kabiliyetler, Dota’da yoktu. Bu durum LoL’de oyunculara şampiyonunu temel amacından daha farklı şekillerde kullanabilme imkanını sağlıyordu. Ayrıca alacağınız farklı eşyalar şampiyonunuzu etkilerken, Dota’da bu imkan biraz daha kısıtlıydı.
  4. Dota’ya yeni başlayan bir oyuncunun, LoL’e yeni başlayan bir oyuncuya nazaran oyunu öğrenmesi inanılmaz zordur. Yeni oyuncuların Dota’da, LoL’e oranla çok daha fazla oyunu oynaması gerekiyor. Bu da özellikle kısıtlı zamanları bulunan oyuncuları oyundan uzaklaştıran bir durum.
  5. Yerel başarı da önemli! LoL, Türkiye ofisine ve sunucusuna sahip. Özellikle Türkiye ofisi tarafından kurulduğu ilk günden bu yana çok fazla etkinlik düzenlenmekte. Bu etkinlikler hem LoL oynayan oyunculara para kazanma hem de oyunu daha profesyonel oynama imkanı sağlıyor. Ayrıca sadece oynanış için değil, oyuncuların sorunlarını daha iyi ve çabuk çözebilmeleri açısında da LoL Türkiye ofisi hala tam gaz çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca Riot Games, Türkiye’ye büyük önem veriyor. Her yıl düzenledikleri büyük turnuvalar ile hem izleyicilere hem de oyunculara görsel şölen yaşatıyorlar. Ayrıca bu etkinlikler sayesinde Türk takımları yurt dışında ülkemizi temsil etme şansına sahip oluyorlar. Türk sunucusu ise oyunculara neredeyse sıfır gecikme ile inanılmaz bir oyun deneyimi yaşatıyor.
  6. League of Legends, Dota’ya göre daha iyi bir geliştirme ekibine sahip. Oyunda meydana gelen hatalar Dota’ya nazaran çok daha hızlı bir şekilde düzeltiliyor. Ayrıca LoL, oyuna daha fazla yenilik getiren oyun konumunda. Yapılan yenilikler ile oyuncular hiç sıkılmadan oyunlarına devam edebiliyorlar.

Yani League of Legends’ın hızlı büyümesinde oyunun basit olması oldukça önemli bir rol oynadı. Ayrıca Dota’ya göre daha iyi bir geliştirme ekibine sahip olması ile oyun sürekli akıcı ve yenilikçi kalmaya devam etti. Ayrıca Riot Games ofisleri, dünyanın neredeyse tamamına yayılarak, topluluğun hep içerisinde yer aldı. Oyuncularla yapılan bu sıcak temaslar oyunun daha çok sevilmesine ve oyuncuların isteklerine göre şekillenmesine neden oldu. Bu ilgi ve başarı devamında ise aylık 100 milyonun üzerinde oyuncu sayısını ve dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olma başarısını beraberinde getirdi. Ayrıca şu anda görüntülerini izlediğiniz, her yıl düzenlenen Dünya Şampiyonası etkinlikleri oyuncuları adeta mest ediyor. Hiç bir masraftan kaçmayan Riot Games, her yıl bizlere muhteşem bir görsel şölen yaşatıyor.

Türkiye’de oynanan birçok online oyun bulunuyor. Ancak bu oyunlar arasından Türk topluluğuna en çok önem veren, Türkiye sunucusunu bizlere getiren Riot Games Türkiye Ofisi’ne ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir sonraki videolarda görüşmek üzere!

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dota 2