Connect with us

Espor

League of Legends hile önleme hakkında bir yazı paylaştı

League of Legends’ta hileler ile nasıl başa çıkılıyor?

Riot Games oyuncuları bilgilendirmeye devam ediyor. League of Legends bünyesinde hileye başvuran oyuncuların durumunu ve gelecek planlarını açıklayan ekip, “/geliştir” yazılarının yenisini oyuncularla paylaştı. İşte o bilgilendirme:

Şu an bunu okuyorsanız büyük ihtimalle daha önce League of Legends’dan hiç uzaklaştırılmadınız. Yani yollarımız ilk kez kesişiyor olmalı. Mücadele ettiğimiz hileciler gibi biz de gözlerden uzak çalışmak zorundayız. Hileciler onları nasıl tespit ettiğimizi anlamasın ve hile yapan kuruluşlar üzerimizden adlarını duyuramasın diye çalışmalarımızı hep sessizce sürdürüyoruz. Bu gizli saklı çalışma biçimimiz programlama becerilerimizi geliştirmesinin yanı sıra bizi her zaman adil dövüşmeyen kişilerin gazabından da koruyor.

Bir LoL sezonunun daha sonuna gelirken, Hile Koruması Ekibi olarak bunun sizinle bazı şeyleri paylaşmak için iyi bir zaman olacağını düşündük. Bugünkü yazımızla başarmak istediğimiz şeylerse şöyle: 1) Bizi en çok sinir eden hileler hakkında bazı verileri paylaşmak, 2) En sevdiğimiz oyun türünün adil oyun olduğunu herkese hatırlatmak ve 3) Uzaklaştırılan Hileci sayısında ne noktada olduğumuzu göstermek.

HİLE KORUMASI EKİBİ NEDİR?

Hile koruması ekipleri, genellikle oyunları rekabet bütünlüğünü olumsuz etkileyebilecek sorunlardan korumaya odaklanır. Ayrıca adaletsiz bir avantaj sağlayan tüm mekanizma, uygulama ve stratejilerle yakından ilgilidir. Ek olarak bu tekniklerin bilinçli kompozisyon kurmaya yönelik kararları mı (Malzahar seçmek gibi) yoksa engellenmesi gereken şeyler mi (havalı bir Elmas çerçeve için hesap şişirtmek) olduğuna karar vermek yine bu ekiplerin sorumluluğundadır.

Uygunsuz davranışları ayıklamak için kullandığımız çeşitli yöntemler bulunuyor ve bunları genellikle üç kategoriye ayırıyoruz: Önleyicilik, tespit etme ve caydırma.

 • Önleyicilik: Bu aşamadaki ana fikir, tasarım kararları ve işleri zorlaştıracak adımlarla oyuncuların hileye başvurmasını en baştan engellemek. Bu sayede oyuncuların “kolay” yolun çekici tuzaklarına kendi ahlaki değerleriyle karşı koyacaklarına güvenmek zorunda da kalmıyoruz.
 • Tespit Etme: Önleyemediğimiz şeyleri kıskıvrak yakalıyoruz. Kullandığımız yöntemler ise büyük çeşitliliğe sahip. Bunlar, istemci hafızası kontrolündeki bitmek bilmez mücadeleden oyuncu performansında uzmanlaşan son teknoloji öğrenim modellerine kadar uzanıyor.
 • Caydırma: Bazen adaletin çekicini savurmak gerekebiliyor. Mesajın tam olarak anlaşılması için birkaç uzaklaştırma dalgası gerekse de cezalandırıcı önlemler baskı yaratıp veya çok nadiren de olsa masum oyuncuların haksız yere ceza almasına sebep olabiliyor.

HİLE KORUMASI EKİBİ NEDEN VAR?

Çünkü bazı oyuncular hile yapıyor. İnsanlar kazanmayı; daha da önemlisi zaferle gelen itibarı seviyor. Hile dağıtıcıları, yetenek sayesinde edinilmesi gereken bu saygınlığı kendi maddi çıkarları (ve zaman zaman internette şöhret kazanmak) için kullanıyor. Amacımız bunun kâr getiren bir girişime dönüşmemesi ve rekabetçi kalmak için asla zararlı yazılımlar kullanmak zorunda kalmamanız.

Toparlarsak, LoL’ün bir spor olarak ciddiye alınmasını istiyorsak (ki istiyoruz) tüm rekabetin aynı kurallar çerçevesinde gerçekleşmesi gerekli. Eğer bir kupayı satın almanız mümkünse, o kupanın kullanılan bronz kadar bile değeri yoktur.

HİLE KORUMASI EKİBİ KİMLERDEN OLUŞUR?

Ekibimiz birkaç eski hile geliştiricisinden, birkaç veri bilim uzmanından (veri grafikleri güzel görünsün diye) ve üç kadar analizciden oluşuyor.

HİLE KORUMASI EKİBİ NEREDE BULUNUR?

Tam arkanızda!

2018’DE BİZİ HANGİ YENİLİKLER BEKLİYOR?

Kısa süre önce Tencent’in hile koruması üstatlarından eğitim almak amacıyla Çin’in Şenzen şehrine gittik. Çin’deki hile savaşı adeta Ölümcül zorluk seviyesinde. Şu anda buradaki meslektaşlarımızla birlikte çalışarak hile üretenleri tespit etmek için yeni yöntemler geliştiriyoruz. Hesap şişirme hizmetlerini alaşağı etmekten daha gizli tespit sistemlerine kadar, oyuncuların rekabetçi oyunlara karşı olan beklentilerinde küresel standart olma yolunda ilerliyoruz.

LEAGUE OF LEGENDS’DA HİLE

Kaynaşma kısmı bittiğine göre artık asıl konuya girebiliriz.

Hile nedeniyle uzaklaştırılan oyuncular genellikle ya bot kullanmış ya hile yapmış ya da hesap şişirtmiş oluyor; tabii hepsinin ortak noktası oyunda (biz onları yakalayana kadar) bulundukları yeri hak etmeyişleri.

ÜÇÜNCÜ PARTİ YAZILIMLAR (SCRİPT)

LoL, oyun sunucularının yetkilendirildiği bir oyun. Yani tüm oyuncular, oyunun durumunu belirleyen bir yöneticiye bağlanıyor. Bunun anlamı da karşılaşacağınız hilelerin genellikle ölümsüzlük veya haritayı etkileyen türden olmaması (bunları yamalarla çözebiliyoruz) ve daha çok performans otomasyonu denemelerini kapsaması. MOBA oyun türündeki en önemli hileler, yetenekleri oyuncunun yerine otomatik uygulayan ilave programlarla oluşturuluyor (aimbot, bekleme süresi sayaçları ve kombolar gibi). Bu da adaletsiz ve insanüstü bir oynanışı mümkün kılıyor.

“Kimse Elmas çerçeveyi bir klavye tuşuna vermek istemez.”

Bu programları oyun üstünde uygulamak genelde biraz karmaşık. Öncelikle bir hacker, özel programlar ve kendi bilgisayar becerilerini kullanarak oyun istemcisinin içine giriyor. Bütün önemli oyun işlevlerini keşfedip bunlarla ilişkili özel kodlar yazıyor. Son olarak da bu hastalığı oyuna bulaştırıyor. API’ı ifşa ederek diğer programcıların farklı şampiyonlar için otomatik kodlar yazmasına fırsat sunuyor. Hileci oyuncular da bunları kullanarak olmayan refleksleriyle arkadaşlarını etkilemeye çalışıyor.

Şimdi gelin son birkaç yılda LoL’deki üçüncü parti yazılım kullanımını gözden geçirelim.

Hangisi daha önemli: Çekicin büyüklüğü mü yoksa onu ne kadar kuvvetli savurduğun mu?

Yeşil kısım dereceli oyunlardaki günlük üçüncü parti yazılım kullanımı yüzdesini gösteriyor. Zamanla düştüğü için istatistikte biz buna “Aferin Çizgisi” diyoruz. Uzaklaştırma dalgaları ise (muhteşem altın renginde) aynı zaman ekseninde gösteriliyor. Yani ikisini kıyaslayıp biraz eğlenmeniz mümkün. Uzaklaştırma bilgilerinin tamamını yayınlamıyoruz çünkü bu sayılar şirket açısından gizli bilgi kategorisinde.

Belirtmeden geçmememiz gereken birkaç istatistik daha var:

 • Son üç senede dünya çapında 7 milyon hesabı üçüncü parti yazılım nedeniyle uzaklaştırdık. Bunların 5 milyon kadarı Çin’deki Tencent tarafından gerçekleştirildi. Günümüzde ortalama bir oyuncu ancak 400 dereceli maçta bir hilecilerle karşılaşılıyor. 
 • 2018’de hile yüzünden uzaklaştırılanların yalnızca %9’u oyuna geri döndü. Geri kalanlara gelirsek, ortalama %5,1 hesaplarının uzaklaştırılmasının ardından LoL’ü tamamen sildi.
 • Yalnızca uzaklaştırmalarla bile hile oranını (şimdilik) olabilecek en düşük düzeye çektik (bunu sıfıra indirmek mümkün değil). Mücadelemiz cezalandırmaktan öte önlemek üzerine olacak.

“Ama mirageofpenguins, hileler gerçekten işe yarıyor mu acaba? Kuzenim sordu.”

Güzel soru. Cevaplayalım o halde.

Her şey açıkça görünse de matematik dersini sevmeyenler için ayrıntılı anlatalım: Rasgele seçilen bir örnekte kazanma oranı %50 olmalı. Yani bu hile uygulamaları az da olsa avantaj sağlıyor gibi görünüyor. Yine de hilelerin performansını düşüren bazı ilginç unsurlar var.

 • Hileler daha çok nişancılar veya Cassiopeia gibi mekanikler üstüne kurulu şampiyonlarda işe yarıyor. Mükemmel zamanlamayla kullanılan yeteneklerin etkisini azaltmak için bazı yeteneklerin peş peşe kullanımını “kolaylaştırarak” (örneğin Evelyn’in Q’suna basılı tutmak) insanlara botlar karşısında avantaj sağlamak istedik.
 • Hile geliştiricileri, davranışa dayalı tespitlerden kaçınmak için kendi yazdıkları otomatik yetenek kodlarına bilinçli bir şekilde gecikme ekliyorlar. Böylece program daha insani hareket etmeye zorlanıyor.
 • Yaptığımız aralıksız ve yoğun baskı sayesinde hile yapımcıları, platformlara ve kod temellerine her seferinde en baştan odaklanmak zorunda kalıyor. Arabanızı sorunsuzca çalıştırmak istediğinizi düşünün. Sonra biri geliyor (bu durumda ben) ve arabanın aküsünü çalıp duruyor.

Yavaş bir ilerleme olduğu doğru; fakat her makineye düşman gözüyle bakmaya gerek yok. Mikrodalganızın LoL İstemcisi’yle bir etkileşimi varsa gözünüz üstünde olsun ama.

HESAP ŞİŞİRME

Gümüşten çıkmak bazen insanı yorabiliyor ve bazı tekinsiz oyuncuların aklından bunu başka birine yaptırmak geçebiliyor. Halk arasında “Zaferi Satın Almak” veya “Çerçeve Dükkânı” olarak bilinen hesap şişirmeye en çok sezon sonu ödülleri için başvuruluyor (hesapların %68’i Altın V’e kadar şişiriliyor). Tabii bunun yetenekli görünme amacıyla yaptırıldığı da oluyor.

“Arkadaşlarınıza derecenizin Gümüş olduğunu söyleyebilmelisiniz. Beğenmiyorlarsa zaten arkadaşınız değildirler.”

Altın III dereceli oyunlarında Elmas II oyuncularıyla karşılaşmanın sinir bozucu olduğunu tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. Daha kötüsü ise Platin V’e yükselme maçlarını oynarken takımına düşen şişirilmiş arkadaşlar. En kaliteli oyunlar yetenekleri birbirine denk oyuncular arasında oynanıyor. Olaya bu düşünceyle yaklaştığımızda hesap şişirmeyi, başka bir oyuncunun kendi derecesinden farklı bir hesapta oynayarak o hesabı yükseltmeye çalışması şeklinde tanımlayabiliriz.

Hesap şişirtenleri tespit etmek her zaman zor olmuştur. Biz de bu kuralı sakız gibi çiğneyen bariz ihlallere odaklanıyoruz. “Gizli Yöntemi” ifşa etmemek adına çok net konuşamayacağım; fakat temel olarak anlatmak gerekirse: Oyuncunun ve hesap şişirtenin oynayış şeklinde açıkça görünen değişikliklere odaklanarak bir algoritma geliştirdik ve bunu sezon sonuna doğru kullanıyoruz. Böylece gerçekten hak etmeyenler ödülleri alamıyor. Herkesi yakalayamadığımız doğru ama her geçen gün kendimizi biraz daha geliştiriyoruz.

En sondaki sert yükselme, Altın hayali kuranların hesap şişirme balonlarının sezon sonunda patladığını gösteriyor.

Araştırmalarımız sonucunda çizelgedeki yükselmelerin iki farklı duruma işaret ettiğini fark ettik:

 • “Abi benim yerleştirmeleri oynasana be.”
 • “Şanlı Graves yapsana benim hesaba da bi’ tane.”

Bu gibi hareketleri cezalandırmamızın ana sebebi bunu tam zamanlı işe çevirmeyi düşünenleri caydırmak. Ancak bu konuda kat etmemiz gereken daha çok yol var. Hesaplarını şişirtenleri uzaklaştırarak onlara biraz düşünme fırsatı vermek denklemin yalnızca bir tarafı. Artık hesap şişirme hizmetleri sunan yerleri tespit etme ve kapattırma konusunda daha özenli çalışmak istiyoruz. Bu taktiği Tencent’ten aşırdık.

BOTLAR

Seviye atlama botları, en sevdiğim… LoL, oynaması ücretsiz bir oyun ve bekleyeceğiniz üzere herhangi bir hesap oluşturma sınırı bulunmuyor. Yasuo oyuncularının yeni hesaplar açarak kendilerini geliştirmek zorunda olduğunu biliyoruz. Ayrıca uzaklaştırdığımız birkaç milyon hileci de bizi sinir etmek için sürekli geri dönüyor. Tüm bunlar yeni 30. seviyeye ulaşmış hesaplar için çok garip bir ortam oluşturuyor ve bu, hem yeni oyuncu deneyimini sağlıklı tutmak hem de verdiğimiz cezaların ağırlığını koruyabilmek için kaçınmak istediğimiz bir durum.

“Yazması kolay, bu kadar botu ne yapacaksın peki?”

Ekibimiz, botlarla insanlardan nasıl ayırabiliriz diye gece gündüz çalışıyor, makineleri birbirine düşürüp botları botlara karşı dövüştürüyorlar. Yani karşınızda bir oyuncu değil tost makinesi olduğunu düşünüyorsanız raporu basın, halledelim.

Ne yazık ki bu noktada ARAM epey öne çıkıyor. Bu mod için bot tasarlamak çok kolay ve en kısa süren oyun modu olduğu için deneyim toplamaya fazlasıyla uygun. Orta koridora koş, bütün tuşlara bas ve şampiyon kapsüllerini kap.

Ne kadar az bot raporu varsa oyuncular o kadar memnun demektir.

Çizelgede botların birbiriyle karşılaştırıldığı oyunları görüyorsunuz (kod adı: Bot Olimpiyatları). Zafere giden yolumuzda küçük bir uygulama diyebiliriz. Asıl amacımız bu botları geldikleri beyaz eşya dükkânına yollamak. Oyuncuların karşısına çıkmasınlar yeter. Daha satılmadan uzaklaştırılmalarını istiyoruz ve şimdilik sırf bu elemanlar tozlu raflarda çürüsün diye sunucu bütçesinden kullanmaya bile razıyız.

GELECEKTE OLACAKLAR

Yukarıda saydıklarımız konunun tamamını kapsamıyor. Hileciler her zaman hile yapmanın yeni yollarını bulacaktır. Bu benim çalışma güvenliğim için harika haber olsa da bir yandan da işimizin asla bitmeyeceği anlamına geliyor. Rekabetçi oyun oynama hakkınızı gözetmek için mücadelemizi sürdüreceğiz ve hilecilerin kendilerini geliştirmesini önlemek için elimizden geleni ardımıza koymayacağız.

“Adil oynamayacaksan aramızda sana yer yok.”

Bu kadar basit aslında.

2 Yorum

2 Comments

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  Espor