Connect with us

Espor

League of Legends Uzay Serüveni’nin istatistikleri nasıl?

LoL, Uzay Serüveni ile milyonlarca oyuncunun karşısına çıktı. Peki Uzay Serüveni’nin istatistikleri nasıl?

League of Legends Uzay Serüveni ile milyonlarca oyuncunun karşısına çıktı. Peki Uzay Serüveni’nin istatistikleri nasıl? Oyunun resmi internet sitesinde verilen bilgiler şöyle:

KAZANMA ORANLARI

Kazanma oranlarını, hem zorluk seviyelerine hem de oyuncuların söz konusu oyunlarda kullandıkları eklentilere göre inceleyebiliriz. Eklentiler büyük ölçüde ilave güç sağlıyordu; dolayısıyla oyuncular ne kadar çok eklenti kullanırsa, oyunlar da o kadar basitleşiyordu.

Örneğin Mürettebat Üyesi zorluk seviyesindeki kazanma oranlarının sıfır eklentiyle %40, beş eklentiyleyse %90’ın üstünde olması bizi çok mutlu etti. Kıyım ise sıfır eklentiyle %0,2 kazanma oranına sahipti. Tabii bu zaferlerin çoğunda sadece bir oyuncunun eklentisi yoktu, takım arkadaşlarının 4-5 eklentisi vardı ve sıfır eklentili oyuncuyu taşıdılar.

ŞAMPİYON OYNANMA ORANLARI

İlk dört zorluk seviyesindeki şampiyonların oynanma oranları beklenen düzeylerdeydi; popülerlik sırası Sihirdar Vadisi’ndekiyle neredeyse aynıydı. Ancak Kıyım’a baktığımızda çok daha ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz:

Gezgin + Kasırga stratejisinin Kıyım’daki tercih sıklığını göz önünde bulundurursak Yasuo’nun oynanma oranının bu kadar yüksek olması bir hayli normal. Ufak bir hatırlatma: Gezgin, hortumların Yasuo’ya geri dönerek %75 daha fazla hasar vermesini sağlayan eklentiydi. Kasırga ise Yasuo’yu ultisi sırasında durdurulamaz ve hasar görmez hale getiren ve Yasuo yere indikten sonra iki hortum gönderip Son Nefes’in bekleme süresini %10 azaltan eklentiydi (ayrıca isabet alan her rakip için bu süre daha da azalıyordu).

Grafikteki Ziggs çizgisiyse epey ilginç. Bu modda en zayıf şampiyon olarak görüldüğü için oynanma oranı çok hızlı bir şekilde düşmüştü; fakat “köşede W kullan” stratejisi keşfedildikten sonra oynanma oranı bir anda fırladı. Tabii zayıflatılmasının ardından bu oran tekrar düşüşe geçti. Yine de oyuncular Sona/Ziggs görevini tamamlayabilmek için Ziggs’i seçmeye başlayınca oynanma oranı yavaş yavaş tırmanmaya başladı. Sona’nın saldırı değerleri muhtemelen Kıyım için fazla zayıftı; bu yüzden oynanma oranı da zamanla düştü.

GÖREV TAMAMLANMA ORANLARI

Uzay Serüveni’ni oynayan tüm oyuncuların

 • sadece %12’si Kıyım zorluk seviyesini tamamlayıp Uzay Sürüngeni Simgesi’ni açabildi.
 • Kıyım’ı iki veya daha az eklentiyle bitirip Uzay Serüveni Zirve Simgesi’ni (ve Uzay Serüveni Cevheri’ni) açan oyuncuların oranıysa sadece %2,9.

Verileri incelediğimizde bu görevi tamamlayarak kazanabileceğiniz ödül ve itibarın cezbedici olduğunu görüyoruz; çünkü “Kıyım’ı sadece Sona’dan veya Ziggs’den oluşan bir takımla bitir” görevinden daha zor olmasına rağmen, iki veya daha az eklentiyle bitirme görevinin tamamlanma oranı daha yüksekti. Kıyım’ı sadece Sona veya Ziggs’den oluşan bir takımla bitirme görevinin tamamlanma oranıysa sadece %2,1.

ÖZGÜN STRATEJİLER

Sıkı Uzay Serüveni oyuncuları büyük ihtimalle “Yasuo Kasırga” ve meşhur “Ziggs’le köşede W kullan” dizilimlerinden haberdardır. Bunların yanı sıra bazı yaratıcı oyuncuların keşfettiği oldukça etkili stratejiler de var. 

Ahenk ve Ritim kullanan beş Sona

 • Ahenk eklentisi: 2 yetenek kullandıktan sonra Baskın Akor kazanırsın. Baskın Akor, Kreşendo’nun bekleme süresini azaltır.
 • Ritim eklentisi: Sona farklı bir yetenek kullandığında Cesaret İlahisi’nin bekleme süresi sıfırlanır.

Strateji nasıl işliyor: Bu dizilimle Q’dan sonra W kullanınca, Ritim sayesinde Q’nun bekleme süresi sıfırlanıyor ve Ahenk sayesinde Baskın Akor: Diminuendo yükleniyor. Bununla Kayn’e vurduğunuzda W’nun bekleme süresi sıfırlanıyor ve Kayn’in verdiği hasar %25 azalıyor. Ardından bunu tekrar tekrar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Buradaki incelik Baskın Akor: Diminuendo’nun hasar azaltma etkisinin birden fazla kez uygulanabilmesi. Dolayısıyla beş Sona kullanarak Kayn’in sıfır hasar vermesini sağlamak mümkün! Bunları uyguladıktan sonra tek yapmanız gereken diğer düşmanları ortadan kaldırmak ve hata yapmamak.

Kuyruklı Yıldız ile Cephanelik kullanan üç Jinx, Sabırsız ile Hevesli kullanan bir Jinx ve Sabırsız ile Yavaş Yavaş kullanan bir Jinx

 • Kuyruklu Yıldız: Manyak Güçlü Ölüm Yıldızı rakiplerin içinden geçer ve arkasında bir ateş izi bırakır.
 • Cephanelik: Aynı anda en fazla 3 Manyak Güçlü Ölüm Yıldızı taşırsın. Manyak Güçlü Ölüm Yıldızlarının bekleme süresi azalır.
 • Sabırsız: Jinx Ay Çok Heyecanlı! etkisine sahipken sınırsız kez Boyut Geçişi kullanabilir.
 • Hevesli: Jinx, kendisi veya takım arkadaşları ulti kullandığında Ay Çok Heyecanlı! etkisi kazanır.
 • Yavaş Yavaş: Dan Dan rakipleri yavaşlatır ve onların savunmalarını eksiltir.

Strateji nasıl işliyor: Çıkarma oyuna ilk geldiğinde Kuyruklu Yıldız ve Cephanelik kullanan Jinx’in güçlü olduğunu biliyorduk; fakat oyuncuların bu stratejiyi nasıl geliştireceklerini tahmin edememiştik. “Kuyruklu Yıldız ve Cephanelik kullanan beş Jinx” odalarda oldukça etkiliydi; fakat Kayn’e gereken hasarı veremiyordu.

Hevesli ile birlikte takımdaki herkesin hareket ve saldırı hızı artsa da bu hâlâ yeterli değildi. İşte tam da bu sırada oyuncular tek hedefe odaklanan, yüksek saldırı hızlı iki (Mahvolmuş Kralın Kılıcı, Guinsoo’nun Hiddeti ve Aklın Sonu alan) Jinx kullanmaya başladı. Bununla birlikte oyuncular Sabırsız ile kendilerini güvende tutabiliyor ve Yavaş Yavaş ile Kayn’in zırhını eksiltebiliyordu.

Sabırsız’ı ilk oyuna getirdiğimizde en kötü eklentilerden biri olmasını bekliyorduk; ancak onun böylesine yaratıcı bir şekilde kullanılması bizi mutlu etti. Kayn’i güçlü, tek hedefe odaklanan, tonla hasar veren ve neredeyse sınırsız Boyut Geçişi kullanabilen iki Jinx’le alt etmek oldukça zekiceydi!

YENİ REKOR!

Son olarak, en yüksek skora sahip oyuncuları tebrik etmek istiyoruz. Kuzey Amerika’dan katılan bu takım (Murata, Šinister, AoJun, Azumi Sagiri, Xerath Bot) Kıyım’ı şunlarla bitirmeyi başardı:

 • Sona (Eklentisiz)
 • Yasuo (Eklentisiz)
 • Yasuo (Eklentisiz)
 • Yasuo (Kasırga ve Gezgin)
 • Malphite (Amansız ve Yok Et)

Toplam skor: 3.252.247! Üç milyonun üstünde skor almanın mümkün olduğundan emin bile değildik; ancak tam beş takım buna ulaşma başarısını gösterdi. Gurur Tablosu’nun tamamını burada bulabilirsiniz. 

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor