Connect with us

LoL

Minyonların önemi çok büyük!

Minyon hesabını görünce, düşman kovalamayı bırakacaksınız!

Minyonların bize kazandırdığı altın miktarının önemi gerçekten çok büyük. Buna rağmen League of Legends arenasında oynadığımız oyunların neredeyse tamamı düşman takım oyuncularını öldürmeye çalışan takım arkadaşlarımızı izlemekle geçiyor. Uyarılarımıza aldırış etmeden kule altına girip ölenler, kırmızı ve mavi güçlendirmeleri koridordaki rakibimize hediye edenler ve dahası ile uğraşıp duruyoruz. Reddit kullanıcısı Gunhym’nin paylaştığı yazı ise tam anlamıyla bu tip oyunculara verilmesi gereken bir ders niteliğinde.

Minyonlardan Kazanılan Altın Miktarı

Minyonlarda yapılan değişikliklerin ardından Gunhym’nin yaptığı hesaba göre, rakip şampiyonların peşinden koşmak yerine, minyonlara odaklanmak daha mantıklı.

  • 1 Savaşçı Minyon 21 Altın veriyor. 1 Savaşçı Minyon Dalgası toplam 63 Altın kazanmamızı sağlıyor. 18 Yakıncı Minyon Dalgası ise 1134 Altına eş değer.
  • 1 Büyücü Minyon 14 Altın – 1 Büyücü Minyon Dalgası 42 Altın – 18 Büyücü Minyon Dalgası 756 Altın.
  • 1 Topçu Minyon 60 Altın – +3 Altın / Minyon Dalgası – 6 Topçu Minyon Dalgası ise 405 Altın ediyor.
  • Daha birçok farklı örnek oluşturulabilir fakat Gunhym bu hesabı ilk 18 minyon dalgasına göre yapmış.

Minyon Sayısında Geride Olsanız Bile Üzülmeyin

Diyelim ki Savaşçı Minyonların 54 tanesinden 48 tanesini, Büyücü Minyonların 54 tanesinden 0 tanesini ve Topçu Minyonların 6 tanesini öldürdünüz. Bu sayede 114 minyondan 54 tanesini öldürmüş oluyorsunuz ve toplam 1413 Altın kazanıyorsunuz. Koridordaki rakibiniz ise Savaşçı Minyonların 54 tanesini de kaçırıyor, yani 0/54. Büyücü Minyonlarda ise 54/54 yapıyor. Topçu Minyonlarda da 0/6 yapıp hepsini kaçırmış bulunuyor. Toplamda ise 54/114 minyon öldürüp sadece 756 Altın kazanabiliyor.

Yani koridordaki düşmanınız ile aynı sayıda minyon öldürmüş olsanız da, ondan neredeyse iki kat fazla altın kazanmış oluyorsunuz.

Hakaretlere Kulak Asmayın

Gunhym’in de dediği gibi, bu çok uçuk bir örnek. Yani olasılığı düşük. Yine de düşmanınızdan 20 minyon geride olsanız da, ondan altın olarak daha avantajlı halde olabilirsiniz. Bu yüzden öldürülen minyon sayısının pek de bir anlamı olmuyor. Size karşı kullanılan “güzel farm” , “X şampiyonla Y şampiyona karşı minyonda ezildin, ezik seni” gibi hakaretlerin pek de önemi kalmıyor. Yapmanız gereken tek şey, minyonlara odaklanıp, düşmanınızı sizin minyonlarınızdan elinizden geldiğince uzakta tutmak. Böylece hem altın, hem de deneyim puanı kaybetmesine neden olur ve öne geçersiniz. Bu minyon bilgisi sayesinde ise size uzatılan dilleri görmezden gelebilirsiniz.

Önemli Olan Minyonların Sayıları Değil!

Düşmanı öldürdüğünüzde kazandığınız altının yaklaşık olarak 15 minyon ettiğini düşünürsek, 1/0/0 ama 10 minyon gerideyken bile korkulacak pek bir şey yok demektir. Veya 1/0/0 olabilir ve düşmanınız ile aynı minyon sayısına ulaşmış olabilirsiniz ama son 3 Topçu Minyonu siz öldürmüşken, rakibiniz kaçırmış olabilir ve bu sayede öne geçen, güçlü olan taraf siz olursunuz.

Takımda 0/3/0  ama 30 minyon önde bir Yasuo varsa üzülmenize gerek yok.  Önemli olan öldürdüğünüz düşman sayısı değil, hangi minyonu öldürdüğünüz. Önemli olan sayılar değil, arkasında yatan matematik.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL