Connect with us

Espor

Lixa Esports’tan skandal deneme iddiası hakkında açıklama

Lixa Esports adına denemeler yaptığı iddia edilen kişinin videosu büyük tepki topladı!

Lixa Esports'tan skandal deneme iddiası hakkında açıklama

29 Temmuz Cuma gününün ilk saatlerinde Remus isimli bir VALORANT oyuncusu, Twitter hesabı üzerinden 49 saniyelik bir video yayınlayarak, Lixa Esports adına oyuncu denemelerinde bulunduğu iddia edilen bir kişinin oyun içerisinde küfür ettiği anları paylaşmıştı. Kısa süre içerisinde espor dünyasındaki taraftarlardan oyunculara, koçlardan yöneticilere pek çok kişi bu olaya tepki göstermişti.

150 binden daha fazla kere izlenen videodaki olay hakkında iddiaların odağındaki Lixa Esports, 29 Temmuz Cuma gününün öğle saatlerinde bir açıklama yayınladı.

Lixa Esports: “Olaylardan video paylaşılana kadar haberimiz olmamıştır”

Takım tarafından TwitLonger üzerinden yayınlanan açıklamada belirtilene göre, Lixa Esports tarafından gerçekleştirilen denemeler yaklaşık bir ay sürdü ve takımın koçu Mustafa ”Carrysmod” Dalkıran tarafından yönetilerek yaklaşık 1-1.5 hafta önce sona erdi.

Remus tarafından yayınlanan videoda yer alan kişinin takım bünyesinde “Discord Sunucusu Yetkilisi” olduğu belirtilen açıklamada bu olaydan tepki toplayan video sonrası haberdar olunduğu dile getirildi. Takım tarafından yapılan araştırma sonucu ise videodaki kişinin kendisini takım sahibi veya ortağı olarak tanıttığının öğrenildiği bilgisi paylaşıldı.

“Videonun turnuvaya ait olduğuna ve Tryout’un söz konusu olmadığına kanaat getirdik”

Lixa Esports’un ses getiren olay ile ilgili açıklamasında söz konusunu videoya da değinildi. Takımın videoda yer alan kişi ile konuşmasından şu detaylar aktarıldı:

“Kendisine sorulduğunda Challengermode adlı sitede kendi arkadaş ortamı ile turnuvaya katıldığını malum videoyu paylaşan kişinin ise oyuncu eksiği olduğu için turnuvaya çağırıldığını herhangi bir denemeye tabi tutmadığını kanıtlarıyla bize sundu. İncelediğimizde videonun turnuvaya ait olduğuna ve Tryout’un söz konusu olmadığına kanaat getirdik.”

Videodaki kişi ile takımın yolları ayrıldı

Takım bünyesinde “Discord Sunucusu Yetkilisi” olarak yer alan ve ismi açıklanmayan kişi ile takımın yollarının ayrıldığı, “Ayrıca videoda geçen hakaretleri ettiği şahıssıların samimi arkadaşı olduğunu belirtse de takım sahibi iddialarından ötürü ”Discord” sunucu yetkililiğine son verilip takımımız ile ilgili bütün alakasını kesmiş bulunmaktayız.” sözleri ile aktarıldı.

Lixa Esports’tan videoyu paylaşan kişiye ve espor camiasına tepki

Takım açıklamasının sonunda videoyu paylaşan kişiye “Ek olarak videoyu paylaşan şahsın başlıkta kullandığı yanlış ithamla markamızı karalamaya yönelik paylaşım yapmasından ve reşit olmayan yaşı küçük bir kullanıcının bir e-spor takımına yapılan yalan ithamlara destek olmasını kınıyoruz.” şeklinde tepki gösterirken, espor camiası hakkında ise şu sözler kullanıldı:

Aynı şekilde genel Espor camiasının da video içeriği haricinde başlıkta yapılan yalan ithamları sorgusuzca onaylayıp takımımıza yönelttikleri kötü sözleri de kınamaktayız. Ayrıca marka karalama olduğundan video ve bazı yorumlar için gerekli işlemler başlatılacaktır.”

Yayınlanan açıklama, takımın genç oyuncuların önünü kestiği iddiasına verdikleri şu cevap ile sonlandı:

Ek olarak bize yöneltilen ”genç oyuncuların önünü kesme” iddialarını da kendi bünyemizde yetiştirip şans verdiğimiz oyuncuları VRL 2022 Türkiye Birlik Ligi’nde 1. ve 2.splitlerde göstermiş bulunmaktayız. Halihazırda genç ve yetenekli oyuncularla oluşturduğumuz kadroyu profesyonel arenaya kazandırmak için çalışmalarda bulunurken böyle bir iftiraya maruz kalmak bizim için üzücü olmuştur.


İlginizi Çekebilir:

Ukraynalı Yıldız Oyuncu s1mple, Fenerbahçe Taraftarlarının Vladimir Putin Tezahüratlarına Tepki Gösterdi

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor