Connect with us

Espor

LoL’de bölgelere göre konum tercihleri nasıl?

LoL’de bölgelere göre hangi konumla tercih ediliyor?

League of Legends’ın yeni bir Oynanış Gündemi yazısı paylaşıldı. Konum tercihleri ve 9.7 Yaması’nda geleceklerden bahsedildi. İşte o yazı:

Konum tercihleri

Konum seçimi verileri hakkında son konuştuğumuzdan bu yana epey zaman geçti. Son zamanlarda verileri paylaşmamız için birçok talep aldık. Dolayısıyla bugün konum seçimi verilerinden bahsedeceğiz. Verileri ve bunlar hakkındaki düşüncelerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Konu hakkında yaptığımız bazı genel gözlemlerse şöyle:

  • Farklı konumların tercihi, hem oyuncuların arzuladığı oyun tarzlarını hem de güç algılarını yansıtıyor. Mesela dereceli kaygısı olmadığında, oyuncular bir konumun güçlendirildiğini veya zayıflatıldığını düşündüğünde, belli bir konum için yeni şampiyon çıkarıldığında ve benzeri durumlarda, konum tercihleri anlamlı bir şekilde değişiklik gösteriyor.
  • Tercihler bölgeden bölgeye epey farklılık gösteriyor. Farklı oyuncu grupları, metalar ve tercihler seçimlere yansıyor.
  • Benzer şekilde MMR düzeyleri de tercihleri etkiliyor. Muhtemelen buna yol açan etkenler meta, gücün farklı yorumlanması ve oyuncu becerisiyle bir bağlantısı olduğu takdirde arzu edilen oyun tarzı (gözlemlerimize göre bu daha küçük bir etken).

Tüm bölgeler ve MMR düzeyleri

Öncelikle, her şeyi bir bütün olarak inceleyelim. Son zamanlarda en çok dikkat çeken eğilimler şöyle: Alt koridor kritik vuruş eşyaları değişiklikleri ve sezon başlangıcı sonrası çok daha fazla seçiliyor; destek sezon başlangıcından beri yükselişte; orman ve orta koridorsa Sezon Öncesi Dönem’den beri kısmen daha az tercih ediliyor. En çok tercih edilen konum sıralamasında, alt koridor uzun zamandan beri ilk kez ikinciliğe yükseliyor. Ormansa ikincilikten dördüncülüğe düşüyor.

Tüm bölgeler ve sadece yüksek MMR düzeyleri

Tamamen aynı olmasa da, yüksek MMR düzeylerinde de benzer bir eğilim görüyoruz. Bu şartlar altında üst koridor çok daha az tercih ediliyor. Ormanda bu yıl bir düşüş var ama konum hâlâ sıralamanın ortasında yer alıyor.

Brezilya, tüm MMR düzeyleri

Brezilya’da özellikle orta koridorun sık sık tercih edildiğini görüyoruz. Üst koridorun seçilme oranıysa, tüm bölgelerin yüksek MMR düzeylerinde gördüğümüz orana yakın.

Avrupa İskandinav ve Doğu, tüm MMR düzeyleri

AB İskandinav ve Doğu’da da orta koridorun tercih edilme oranı epey yüksek; fakat destek seçilme oranı diğer bölgelerin çoğundan daha düşük. Diğer üç konumsa şu anda aynı sırada. Sıralama geçmişte de böyleydi; ancak alt koridorun seçilme oranı, geçen yıl getirdiğimiz Sezon Ortası değişiklikleri sonrası bir süredir düşük sıralardaydı.

Kore, tüm MMR düzeyleri

Kore şu anda orta koridoru diğer bölgelere kıyasla daha az tercih ediyor. Gerçi durum geçmişte de böyleydi. Ayrıca destek, geriye kalan konumlara çok daha yakın.

Kuzey Amerika, tüm MMR düzeyleri

Kuzey Amerika’da en çok göze çarpan şey, ormanın az tercih edilmesi.

Vietnam, tüm MMR düzeyleri

Vietnam’daysa orman, son zamanlardaki düşüşe rağmen gerçekten sık tercih ediliyor. Ayrıca destek, uzun zamandan beri ilgi çeken bir konum. Alt koridor tercihleri, diğer bölgelere göre çok daha dengesiz. Grafiklerde aynı dönüm noktaları takip ediliyor ama değişimler çok daha sert.


9.7’de gelmesi olası bazı değişiklikler

  • Lissandra zayıflatması; özellikle de profesyonel maçlardaki gücünü hedef alacağız.
  • Morgana’nın orta koridordaki performansını gözden geçireceğiz. 9.6’da zayıflatma getirmedik, çünkü gerekli olup olmadığından henüz emin değildik. Yakında şampiyonu yeniden inceleyip bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu görmeyi planlıyoruz.
  • Şu anda hem erken safhalarda güvenli şekilde hayatta kalma hem de riskli olduğu düşünülen kartopu etkisi yakalama becerisi sunan olan Kara Mühür’ü zayıflatabiliriz. Muhtemelen iade bedelini düşürerek, eşyaya yatırım yapmayı daha büyük bir risk haline getireceğiz.
  • Aklın Sonu’nun daha çok tercih edilmesi için eşyaya bazı deneysel değişiklikler getirmeyi planlıyoruz. Değişiklikleri oyuna getirip getirmeme konusunda henüz bir karara varmadık ama bunları en azından Açık Beta’da görmeyi bekleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAÇIRMAYIN

Espor