Connect with us

LoL

LoLSkin banları hakkında bir açıklama daha geldi!

LoLSkin banları ne durumda? Riot Xecthar oyuncuları bu konuda bilgilendirdi.

LoLSkin banları hakkında Riot Games trafından bir açıklama geldi. Bir süre önce LoLSkin kullanarak oyunda değişikliğe giden oyuncular otomatik olarak ceza alıyorlardı. Bu konuda birçok kez açıklama yapan Riot Games, banlar yapıldıktan sonra da bir açıklama. Riot Xecthar‘ın açıklamalarını ekstra başlıklar ile hemen aşağı ekledik.

Yakın dönemde LoLSkin’den ban yerseniz: Şu maddeleri kesinlikle okuyun

  1. Eğer hiç kullanmadan ceza aldıysanız, hesabınızı paylaştığınız birinin bunu kullanmış olma ihtimali %99 demektir
  2. Hesabınızı hiç paylaşmayıp, kullanmadığınız halde ceza aldıysanız içinde LoLSkin olan bir bilgisayarda oyuna girmiş olma ihtimaliniz yüksek (Internet Kafe, Arkadaşın bilgisayarı vs.)
  3. Programı sildiğiniz halde ceza aldıysanız, demek ki 9.17 yaması ile yeni güncellenen versiyonu yükleyip silmişsiniz demektir.
  4. Yukarıdakilerin hiçbiri yoksa hesabınızın şifresini sizden habersiz birileri biliyor ve kullanıyor demektir. Hemen şifrenizi değiştirin.

LoLSkin banlarıyla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları

Sistem hata yapmış olabilir mi?

Hayır. Çünkü sistem çok basit bir algoritma ile çalışıyor. Oyun dosyalarımız her versiyonda güncellenir ve LoLSkin’in çalışması için yeni versiyona güncelleyerek bu dosyaları bozması gerekir. Dolayısıyla LoLSkin imzasıyla bozulan bu dosyalar sistemimizde anında görünür olur. Yani PET testi yapılmış bir kanser hücresi gibi belirgin şekilde sisteme yakalanır.

Benden habersiz (arkadaşım ya da hırsız) birisi banlattıysa napmam lazım?

İlk iş olarak şifreni değiştir. Zor bir şifre olsun, birbirini takip eden rakamlar ya da kullanıcı adını içermesin. Sonra da eğer hesabına girebilen arkadaşın, kuzenin veya kardeşin ise hemen iletişime geçip onları uyar. Çünkü bilgisayarlarında LoLSkin var. Tanımadığın birisi yaptıysa ve bir şekilde şifreni değiştirmediyse şanslısın. Hesabını tamamen çalınmaktan kurtardın.

Banlar herhangi bir mazeretle açılabilir mi?

Banlar sistem tarafından atılıyor ve yukarıda yazdığım gibi oyun dosyalarındaki kesin izlere bakıyor. Ne yazık ki senin yapıp yapmamış olmandan bağımsız bu ceza HESABA uygulanmıştır, kimin kullandığı önemli değil. Dolayısıyla bu banlar açılmayacak.

Bir kere ban yediysek kurtulduk mu? Kullanmaya devam edebilir miyim?

Tam tersi, eğer bir daha yakalanırsan cezalar katlanarak artacak ve sonunda Permaban ile hesap tamamen kapanacak. Yani eğer kullandıysan bir daha kullanma, hesabını paylaştıysan bir daha paylaşma, LoLSkinseverler Derneği kafelerden birinde oyuna girdiysen bir daha o kafeden oyuna girme.

Peki Blitz neden yasak değil?

Konumuz LoLSkin korsan yazılımı, diğer programlar değil ama ben yine de yazayım.
Sadece Blitz değil, daha onlarca 3. parti program radarımızda değil. Bunun en büyük nedeni bu programların çoğunun ya oyun dosyalarını manipülle etmek kaydıyla bozmaması; ya da önceliklendirme sırasında Merkez Ofisimiz’in listesine daha girmemiş olmasıdır.

Özellikle oyun dosyalarını bozmayan, internette bulunan API datalarını derleryip bulunması daha kolay hale getiren ve aslında rehber niteliği taşıyan Blitz programı bilinen birçok riotçu tarafından da kullanılmaktadır. Bunun yanında, Blitz programı her maç sonrasında EKRAN GÖRÜNTÜSÜ alıp bunu kendi sunucusuna ilettiği için iş yerindeki bilgisayarlarımızda kullanılması yasaktır.

Ancak, eğer Blitz yarın bir gün içeriğine “oyun dosyasını bozacak” bir özellikl eklerse rüzgar bir anda tersine dönüp onun da kara listeye alınması pek tabii mümkündür. Hepimiz hatırlarız ki eskiden “safe” kabul edilen birçok program bir şekilde Darkside’a geçip ban sebebi olmuştur.
Lütfen Blitz hakkında bu post içerisinde daha fazla konuşmayalım, yeni bir konu açarak oradan ilerleyebiliriz.

Neden sadece Türkiye’de yasak, başka yerde yok?

Bu uygulama sadece Türkiye’de değil İLK olarak Türkiye’de gerçekleşiyor. LoLSkin kullanım oranları, toplulukta yarattığı toksiklik düzeyi ve kullanım artış trendleri incelendiğinde bu uygulamanın başlatılması için en iyi bölgenin Türkiye olduğuna karar verildi. Burada yaptığımız bu aksiyonların sonuçları analiz edilerek diğer bölgelerde de aksiyon alınıp alınmaması tartışılacak. Dünya’da bazı bölgelerde belki de hiçbir zaman yasak olmayacak, ancak bazı bölgelerin bu korsan yazılımı yasaklamaya başlaması çok yüksek olasılık.

Ekonomi yüzünden zaten zorlanıyoruz bir de bunun olması adaletsizlik değil mi?

Adaletsizlik asıl para biriktirip kostüm aldıktan sonra pişman hisseden ya da salak yerine konan oyunculara yapılmaktadır. LoLSkin korsan yazılımı bizim tarafımızdan geliştirilmiş bir program değildir ve bizim tüm uyarılarımıza rağmen oyun dosyalarımızı bozarak kendini çalıştırır. Ücretsiz olarak herşeye sahip olayı hepimiz çok isteriz, sadece LoL’de değil hem de tüm oyunlarda. Ama Riot Games olarak buna izin vermeyeceğiz ve ne şartla olursa olsun bir hile programını yasaklamayı adaletsizlik olarak görmüyoruz. Şunu da unutmayın ki League of Legends ücretsiz bir oyundur ve para harcayarak hiçbir avantaj elde etmezsiniz. Riot Games ise bu eşsiz oyun hizmetini her bölgedeki sunucusuna sağlayabilmek için kostümler üzerinden varlığını sürdürür. Kâr Amacı Gütmeyen Şirketler grubunda devlet tarafından veya vakıflarla desteklenen bir firma olmadığından, içeriklerin tamamının ücretsiz olması mümkün değildir.

LoLSkin ile uğraşacağınıza neden raporlama sistemini geliştirmiyorsunuz?

Konumuz ile uzaktan yakından alakası olmamasına rağmen burada bu konuda çok yorum olacağını bildiğim yazmaya karar verdim.
Türkiye’de biz “hiçbir” oyun platformunu, sistemini ve özelliğini zaten geliştirmiyoruz. Dolayısıyla bu gibi sistemlerin geliştirmesi için ne yazık ki yurt dışındaki ofisimizden destek almaktayız. Bizlere gelen talepler doğrultusunda iletişime geçerek sistemin en iyi halini alabilmesi için de sürekli iletişim halindeyiz. Ancak, sistemin gerçekten sağlıklı çalışması SADECE VE SADECE oyuncuların doğru raporlama yapmalarına bağlı olduğunu asla unutmamamız gerek.
Türkiye’de ne yazık ki doğru raporlama oranı çok ama çok çok çok ço….ok düşük! Dora’nın bizimle yaptığı söyleşide bu konuya özellikle değindik. Bu video sonrasında büyük bir düzelme gördük ancak aradan geçen aylardan sonra öncekinden de kötü bir durumla karşı karşıyayız.
Merak edenler için söylüyorum, şu anda doğru raporlama oranı %22, siz düşünün… Türkiye sunucusundaki doğru raporlama oranlarını arttıramadığımız sürece de Meskez Ofis istediği kadar geliştirme yapsın, asla randıman alamayacağız. Ayrıntılar için lütfen buraya koyduğum video veya şuradaki yazıya çok dikkat edelim.
Lütfen Raporlama Sistemi hakkında bu post içerisinde daha fazla konuşmayalım, yeni bir konu açarak orada nasıl daha iyi hale getirebiliriz konusunu tartışabiliriz.

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL