Connect with us

Espor

LoLSkin kullanan oyuncuları banlayan Riot, bir açıklama daha paylaştı

LoLSkin banları hakkında önemli bir açıklama daha yapıldı.

LoLSkin kullanan oyuncuları banlayacağını açıklayan Riot Games, 25 Temmuz’da bu oyuncuları cezalandırmıştı. Şimdi de oyunun resmi forumundan konuyla ilgili önemli bir açıklama geldi.

25 Temmuz’da uygulanan LoLSkin cezalarına verdiğiniz tepkilerden sonra bu programı tekrar, daha derinlemesine incelemeye karar verdik ve bulgularımız gerçekten korkunç!

LoLSkin daha önce gördüğümüz şekilde sadece oyun kostüm dosyalarına değil, bilgisayardaki (League of Legends bazı Game dosyaları dahil) birçok farklı yere bulaşıp virüs gibi yayılıyor. Bu durumda FRAPS dosyasını silmek, Hextech Onarım Aracı ile yama yapmaya zorlamak veya yeni yamayı yüklemek ne yazık ki artık LoLSkin’i yok etmeye yetmiyor.

Bu olay bize, bu programın tahminimizden de tehlikeli olduğunu göstermiş oldu ve artık LoLSkin’e karşı daha da sert tavır almaya karar verdik; fakat daha önce önerdiğimiz hiçbir yol da programdan kurtulmanıza yetmediği için bir defaya mahsus olmak üzere verilen cezaları kaldıracağız. Unutmayın ki bu programı yıllar önce yüklemiş olsanız bile, bilgisayarınız format yemediyse hala kullanıyor gibi görünme ihtimaliniz var. Dolayısıyla lütfen en altta önereceğimiz yolu izleyerek tamamen temizlik yapmadan oyuna girmeyin.

Bu arada bulgularımız aşağıdaki durumlarda risk altında olduğunuzu da göstermiş oldu:

1. Çok eskiden deneme amaçlı LoLSkin yüklemiş olmak
Çünkü sildiyseniz de gitmemiş. Bu durumda bu post’taki kaldırma rehberindeki adımları takip edin.

2. Hesabınıza bir başkasının erişiminin olması (Kardeş, kuzen, arkadaş, kafeci Hamdi abi vs.). 
Bu durumda siz istediğiniz kadar kullanmayın, hesabınıza erişen kişinin bilgisayarında yüklü olup olmadığını bilemezsiniz. O halde hemen, şimdi hesabınızı paylaşmaktan kaçının. Oyun bedava, arkadaşa söyleyin hesap açsın.

3. Internet kafelerde LoLSkin yüklenmiş olması. 
Ne yazık ki gittiğiniz kafede LoLSkin bir defa bile yüklenmiş ise artık oradan girdiğiniz hesabınız risk altında. Bu durumda kafeciye söyleyin, rehberdeki yolla kaldırsın. Eğer “banane olm” derse o kafeye gitmeyin, orada oynamayın. Nerede, nasıl olursa olsun hesabınızda LoLSkin çalıştığı tespit edildiğinde alacağınız cezalar kaldırılmayacak.

4. Bir arkadaşın evinde LoL’e girmek. 
Tabii ki hepimiz oyundaki coşkumuzu paylaşmak ve göstermek için böyle bir şey yapabiliriz ama unutmayın, o arkadaş veya ondan habersiz arkadaşın küçük kardeşi LoLSkin yüklemiş olabilir. Eğer illa giricem arkadaşın evinden diyorsanız da lütfen önce rehberdeki temizleme yöntemini uygulayın.

5. Bilgisayarında (oyunu oynadığın bilgisayarda) LoLSkin olup olmadığını bilmemek. 
Çoğumuz evimizdeki bilgisayarı kardeşimiz, annemiz, babamız hatta kuzenlerimiz ile birlikte kullanırız. Hatta belki babamız LoLSkin hayranı bir LoL oyuncusu bile olabilir. Bu durumda, eğer bilgisayarınızda bu programın yüklenmiş olmasından şüpheleniyorsanız en iyisi işi riske atmayıp aşağıdaki kaldırma rehberini takip etmek.

Arkadaşlar, LoLSkin’in ne kadar zararlı bir yazılım olduğunu ve durumun ciddiyetini anlamanızı istiyoruz. Bu programın sadece League of Legends kostümlerini açmak dışında bilgisayarınızda ulaştığı diğer dosyalar ile daha nelere erişebildiğini veya neler yapabildiğini tahmin bile edemiyoruz. Bu tür zararlı yazılımlar ne yazık ki hiç de yüklendikleri kadar kolay temizlenmiyorlar ve şimdi bu temizliği yapmak zorundayız.

Bu son uyarıdan sonraki dalgalarda yakalanan hesapların “programı kullandığı” varsayılacağı için hesabın tamamen kapatılmasına kadar gidecek bir süreç bizi bekliyor, LÜTFEN BUNDAN SAKININ. Bu yüzden lütfen, bir sonraki ban dalgasına kadar LoLSkin’in tamamen kaldırılmış olduğundan emin olun, arkadaşlarınız ve kardeşlerinizi bilgilendirin. Hep birlikte bu zararlı yazılımın yayılmasını engelleyelim.


LOLSKIN KALDIRMA REHBERİ 2.0

1. Öncelikle kullandığınız LoLSkin programının tüm dosyalarını silindiğinden emin olun. Eğer oyun içerisinde ekstra bir klasör açmışsa (FRPS gibi) onu da mutlaka silin.

2. Oyunun yüklü olduğu League of Legends klasöründeki Game klasörünü tamamen sil. (Normalde C:/Riot Games/League of Legends/Game olması lazım.) En emin yol SHIFT+DELETE yaparak çöp kutusuna göndermeden silmektir.

3. Hextech Onarım Aracını indirip “Yeniden Güncellemeye Zorla (Force Repatch)” kutusunu işaretleyip Başla (Start)’ya tıkla.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor