Connect with us

Espor

LPL 2022 Bahar Mevsimi’nde playoff ilk tur serileri tamamlandı

Son şampiyon EDG playoff ilk turunda FPX’i saf dışı bıraktı

LPL 2022 Bahar Mevsimi'nde playoff ilk tur serileri tamamlandı

Çin ligi LPL’de 2022 Bahar Mevsimi’nin playoff mücadeleleri başladı. Normal sezonda beklentilerin altında bir performans sergileyerek ligi 7. sırada bitiren son şampiyon Edward Gaming, playoff ilk turunda FunPlus Phoenix’i 3-1 geçerek bir sonraki turda Weibo Gaming’in rakibi oldu. LPL‘de playoff bölgeleri normal sezon sıralamalarına göre belirlendiği için mevsim finallerinin ilk turlarında ligin elit takımları karşı karşıya gelebiliyor. Ligi uzun süre ikinci sırada götüren Weibo Gaming son haftalarda yaşadığı performans düşüşü sebebiyle 6. sıraya kadar gerilemiş ve playoff aşamasına alt gruptan başlamak zorunda kalmıştı.

Üst grupta ise Suning Gaming olarak tanıdığımız Bilibili Gaming playoff potasına son sıralardan giren Rare Atom’u zorlanmadan mağlup etti ve 2. turda Top Esports’un rakibi oldu. Ligin ikinci yarısında gösterdiği performansla şampiyonluk adaylarından biri haline gelen Top Esports’u zorlu bir Bilibili Gaming serisi bekliyor.

LPL 2022 Bahar Mevsimi playoff ilk tur sonuçları

  • Bilibili Gaming  3 — 1  Rare Atom
  • FunPlus Phoenix  1 — 3  Edward Gaming

LPL playoff sistemi

LPL’de ana ligde toplamda 17 takım mücadele ettiği için playoff aşamasına giren takım sayısı diğer liglere kıyasla daha fazla oluyor. Normal sezonu ilk 10 sırada bitiren takımlar sıralamalarına göre üst ve alt gruplara yerleştiriliyor. Playoff aşaması 2 aşamadan oluşuyor ve loser bracket denilen kaybedenler grubu uygulaması 4. turda devreye giriyor. Bu sebeple takımlar 4. tura kadar kaybetmemek için elinden geleni yapıyor. Halihazırda normal sezonu 1. ve 2. sırada bitiren Victory Five ve RNG ekipleri playoff aşamasına direkt olarak 4. turdan başlama hakkı kazandı. LNG, JDG, TES, EDG, WBG gibi diğer elit takımların hala zorlu bir yoldan geçmesi gerekiyor. 4. tura kadar gelmeyi başaran takımların bir kere seri kaybetme hakkı bulunuyor. Geçtiğimiz mevsim Edward Gaming kaybedenler grubundan gelerek şampiyonluğa ulaşmayı başarmıştı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor