Connect with us

Espor

Maliye Bakanı Nebati’den espor çıkışı! 588 kişi için işlem başlatıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, espor sektöründen 588 kişi için işlem başlatıldığını açıkladı!

Maliye Bakanı Nebati'den espor çıkışı! 588 kişi için işlem başlatıldı

Son zamanlarda sosyal medya üzerinden elde edilen gelirler konusundaki çalışmalarını arttıran Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’deki espor dünyasını da mercek altına almış durumda. 9 Eylül Cuma günü Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati imzası ile yayınlanan açıklamada elektronik spor sektöründe atılan adımlardan da bahsedildi.

Bakan Nebati’nin kişisel sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan açıklamada sosyal medya üzerinden elde edilen reklam gelirleri, canlı yayın platform gelirleri, içerik üretim gelirleri, çevrimiçi oyun gelirleri yani kısaca sosyal medya gelirlerinin vergisel yükümlülüklerini yakından izlendiği dile getirildi.

Açıklamada bugüne kadar Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp mecraları üzerinde yaklaşık 65 bin kişinin analiz edildiği belirtilirken, bu analizdeki 50 bin kişinin sosyal medya aracılığı ile elde ettiği gelirler üzerinden vergisel yükümlülüklerini kısmen veya tamamen yerine getirmediğinin tespit edildiği ve ilk etapta 3500 kişi için denetimlere başlandığı açıklandı.

Espor sektörü de RADAR sistemi tarafından izleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin açıklamasında dikkat çeken başka bir nokta ise espor sektörü konusunda atılan adımlar oldu.

Açıklamada oyun teknolojileri sektöründeki hızlı büyüme trendinin kayıt dışı ekonomi ile mücadelelerini hızlandırdığını belirten Nebati, espor sektöründe elde edilen oyuncu, turnuva, kulüp ve reklam bazlı tüm gelirlerin Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın RADAR sistemi tarafından yakından izlendiğini söyledi.

Bakanlık tarafından sürdürülen bu çalışmalar kapsamına giren 3 bin kişilik bir analiz sonrasında espor sektöründen 588 kişi için işlem başlatıldığı da paylaşılan bilgiler arasında yer aldı.


İlginizi Çekebilir:

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı Twitch Bit olayı hakkında konuştu

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor