Connect with us

Espor

Marketing Türkiye’nin Playerbros Röportajı Yayında

Playerbros.com’un Kurucu Ortağı Tunç Afşar, Marketing Türkiye dergisinin Ocak 2020 sayısına konuk oldu

Marketing Türkiye'nin Playerbros Röportajı Yayında

Playerbros.com’un Kurucu Ortağı Tunç Afşar, Marketing Türkiye dergisinin Ocak 2020 sayısında hem Playerbros’tan hem de Türkiye’deki espor sektörü hakkında açıklamalarda bulundu.

Afşar, kendi kariyerinden, Playerbros’un hikayesinden, esporun genel halinden ve espor medyası olmak hakkındaki birçok soruyu cevapladı. Röportajın tam halini yazımızda bulabilirsiniz.

Tunç Afşar kimdir, espora nasıl girdiniz?

Esas mesleğim sportif danışmanlık, Playerbros.com’un kurucu ortağı, Türkiye’nin ilk FIVB li­sanslı menajerlik şirketi Shining Stars’ın kuru­cusuyum. Uzun yıllardır sporun içindeyim. Tür­kiye Futbol Federasyonu’nda, Göztepe’de, Çaykur Rizespor’da ve Azerbaycan Bakü FK takımlarında görev aldım. Bir arkadaşım va­sıtasıyla yaklaşık 2 yıl evvel espor ile tanıştım ve ortağım Tayfun Gerdan ile kendimizi espor ekosisteminin içinde bulduk. Esporun bir şekilde içinde olmak istedik ama neresinde olmak istedik, önce onu düşündük. Kendimize en uygun olan medya kısmını gördük ve Playerbros ortaya çıktı.

Playerbros.com Türk esporuna nasıl bir katkıda bulunu­yor? Nasıl fark yaratıyor?

Esporun NTV’si olma amacıyla yola çıktık. Güvenilirlik ve tarafsız­lık her zaman için olmazsa olmazımız oldu, olmaya devam edecek. Tıklanma ya da izleyici sayısı arttırma amacı gütmedik. Özellikle YouTube kanalımız Türk espor tarihine arşiv olacak videolara sa­hip. Hiç bir zaman izlenme sayısı kaygımız olmadı, kaliteden ödün vermedik. Kanalımızda ki videolar bugüne kadar 30 milyondan fazla izlendi. Demek ki bir şeyleri başarmışız. Esporu hiç bilme­yen biri YouTube kanalımızı ziyaret ettiği zaman espor hakkında yeterli derecede bilgi sahibi olabiliyor. Takipçilerimize sektördeki önemli isimlerle röportajlar, oyunların püf noktaları, etkinlikler­den görüntüler gibi pek çok içerik sunuyoruz.

Bir önceki sorumuzda YouTube kanalınızın katkılarını dinledik, sitenizde neler var?

Şu an Türkiye’de önde gelen ligler Zula, League of Legends ve Wolfteam, bunları FIFA takip ediyor. Pubg ve CSGO turnuvaların­da çok ciddi kitlere hitap ediyor. Playerbros olarak bu liglerle ilgili en güncel haberleri, en güncel bilgileri, maç sonu röportajlarını takipçilerimize sunuyoruz. Türkiye’den ve dünyadan en önemli espor haberleri, istatistiki bilgiler sitemizde mevcut. Ayrıca You­Tuber’lar ve Twitch yayıncıları ile ilgili haberleri de sitemizde bu­labilirsiniz. Yeni yılda sektörün paydaşlarını yakından ilgilendiren farklı konseptlerde içeriklere de başlayacağız.

Türkiye’de espora ilginin çok olduğunu biliyorduk ama işin içine girince bunu daha net gördük. Kısa sürede eriştiğimiz rakamlar emin olun bizleri de çok şaşırttı. YouTube kanalımız yaklaşık 120 bin aboneye ulaştı ve bunların tamamı organik, hazırladığımız bir video içerik 3.2 milyon kez fazla izlendi, sitemizi günlük 35 bin kişi ziyaret etti ki bu bir stadyum dolusu genç demek.

Espor medyası ülkemiz için çok yeni bir sektör, zorluk­ları oldu mu?

Medya kısmı tabii ki kolay değil, çünkü çalıştığınız ekip henüz ku­rumsallıkla tanışmamış genç zihinler ama esporu çok iyi bilen bir ekip. Başta bunun sıkıntılarını yaşasak da daha sonra her şey düzene girdi. Pırıl pırıl gençlerin enerjisi Playerbros’a güzel bir ivme kazandırdı. Bizim en büyük avantajlarımızdan biri de ekibimizin kitleyi ve sektörü iyi tanıması. Yaş farkı sebebiyle aynı dili konuş­muyoruz ama ekibimiz kitleyi tanıdığı için onla­rın bize yaptıkları yönlendirmeleri dikkate alı­yoruz. Vermek istediğinizi doğru dille verdiğiniz zaman geri dönüş de aynı şekilde oluyor. Şuanda istatistiklere dayanarak Türkiye’nin en önde ge­len espor haber ve video platformlarından biri olduğumuzu rahatça söyleyebilirim.

Dünyada ve Türkiye’de markaların espo­ra yaklaşımını karşılaştırırsak…

Dünyada ki markalar esporun büyüsünü çok­tan keşfetti. Ülkemizde her konuda olduğu gibi esporda da keşif ağır sürüyor. Bir marka ile gö­rüştüğünüz zaman ilk soru “evet esporu duydum ama bide siz anlatır mısınız. Espor nedir?” oluyor. Ama şu bir gerçek ki espor ile büyüyen şuan ki nesil profesyonel hayata geçince bu ivme çok artacaktır. Reklam ve sponsorluklar konusunda esporun çok ya­kında futbol ve basketbol gibi branşların önüne geçeceğini düşü­nüyorum. Hitap ettiğimiz kitle 13-28 yaş arası. Sizde biliyorsunuz ki ilk tanıştığınız markanın yeri hayatınızda her zaman farklıdır. Bu yüzden Audi, Mercedes, Redbull, Pepsi, Ruffles, Adidas, Puma, Nike ve daha birçok marka kitleyi genç yaştan yakalamak istiyor ve bu yüzdende espora ciddi destekler veriyorlar. Globalde espora destek veren bu markalar mutlaka yakın bir gelecekte de ülkemiz­de espora gireceklerdir.

Hangi markalar Playerbros.com ile iş birliği yapıyor?

Sitemize ve YouTube kanalımıza markaların göstermiş olduğu gü­venden ve ilgiden çok memnunuz. Türk Hava Yolları, İş Bankası Maximum, Vestel, Burger King ve Yemek Sepeti ile başarılı işlere imza atıyoruz ve güzel geri dönüşler alıyoruz. İş birliklerimiz sa­dece kendi mecralarımızla sınırlı kalmıyor, markaların da kendi sosyal medya kanallarından kullanabildiği içerikler hazırlıyoruz. İşe başladığımızda biz markalara giderken şimdi markaların bize gelmesi doğru yolda olduğumuz gösteriyor ve motivasyonumuzu arttırıyor.

Espora girmek isteyen bir marka neden Playerbros.com’u tercih etmeli?

Markanın bizim üzerimizden tüm espor kitlesine ulaşması daha kolay çünkü biz sadece tek bir oyun üzerine yoğunlaşmıyoruz.

Bizim sitemizi ve YouTube kanalımızı ziyaret edenler farklı fark­lı oyun türlerine ilgi gösteriyorlar. Her sosyal medya mecrasının farklı takipçisi var, Twiter’da olan Facebook’da yok, Facebook’ta olan Instagram’da yok. Biz her yerde varız. Spesifik bir oyun ya da takım üzerinden sınırı belli bir kitleye ulaşmak yerine tüm espor kitlesine tek bir mecra üzerin­den ulaşmak isteyen markalar bizi tercih ediyor.

Türkiye’de esporun geleceğini nasıl görü­yorsunuz?

Daha evvel de belirttiğim gibi ülkemizde ki espor ekosistemi her geçen gün daha da büyü­yor. Özellikle Espor Federasyonu (TESFED) ku­rulduktan sonra işler daha ciddi bir şekilde ya­pılmaya başlandı. Başkan Alper Afşin Özdemir esporun içinde gelen ve esporu çok iyi bilen bir başkan. Yaptığı ulusal ve uluslararası çalışmalar ile Türk esporunu yukarıya taşıyor. Supermassive ve Royal Youth gibi şahıs takımlarının Türk esporuna kattıkları değer takdire şa­yan. 3 büyükler dediğimiz Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta işin içinde olunca seviye yükseliyor. İstanbul Wildcats ve Mod­zesports’da bu ekosistem için önemli espor kulüpleri.

2020 için planlarınız nelerdir?

2020 Playerbros için daha da büyüme yılı olacak. İçerik ve prodük­siyon ekibimiz her geçen gün kalabalıklaşıyor. Globalleşme adına dünyaca ünlü Esports Insider ile iş birliğimiz devam ediyor. 2019 yılında yapmış olduğumuz medya sponsorluklarımızı arttırarak devam edeceğiz. Yeni yılla birlikte hem sitemizde hem YouTube kanalımızda sürprizlerimiz ve özel konseptlerimiz olacak. Esporda daha evvel yapılmamış özel projeleri hayata geçireceğiz.

Hip Hop, espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor