Connect with us

Oyun

Mustafa Varank: “Türkiye’de oyun sektörü hasılatı 880 milyon dolar”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk oyun sektörü hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Mustafa Varank: "Türkiye’de oyun sektörü hasılatı 880 milyon dolar"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilişim Vadisi Dijital Animasyon ve Oyun Üretim Merkezi (DIGIAGE) tarafından düzenlenen Oyun Senaryosu Geliştirme Kampı’na çevrim içi şekilde katılım sağladı.

Dijital içerikleri üretecek insan kaynağını yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Varank, geçtiğimiz yıllarda düzenledikleri kampların ardından iki oyun stüdyosunun uluslararası pazarda, 27 stüdyonun da bilişim vadisi içerisinde faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Dijital oyun sektörü hakkında da bilgiler veren Mustafa Varank, dijital oyun sektörünün 2020 yılında 159 milyar dolara ulaştığını ve Türk oyun sektörünün de küresel pazarda önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

T24ün haberine göre Peak Games ve Rollic Games’in 2020 yılının en önemli gelişmelerinden olduğunu söylemesinin ardından “Türkiye’de üretilen oyunların yaklaşık yüzde 90’ı küresel oyun pazarına çıkarak dünya genelindeki kullanıcılarla buluşuyor. Dünya oyun pazarında ise 18’inci sırada yer alıyoruz. Yüksek genç nüfusuyla ülkemiz de kendi içinde çok büyük bir pazar. 2020 yılı itibarıyla Türkiye’deki oyuncu sayısının 36 milyon, sektör hasılatının da 880 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.” şeklinde konuştu.


İlginizi Çekebilir:

XFlow Esports Valorant kadrosu tamamlandı

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Oyun