Connect with us

Espor

“NA LCS oyuncuları yıllık ortalama 320 bin dolar kazanıyorlar”

LiquidLegends ile yakın tarihte bir röportaj yapan OpTic Games müdürü Romain Bigeard, NA LCS’deki ortalama bir maaşın bu yıl 320.000 doları aştığını açıkladı. Rekabetçi Espor arenası hızla büyüyor. En son geçtiğimiz yıl kamuoyu ile bir rakam paylaşımı yapılmıştı. ESPN tarafından bir yıl önce gerçekleştirilen ankette ortalama NA LCS maaşlarının 105.000 dolar olduğu biliniyordu.

Bigeard, röportajında ​​geçen yıl gerçek ortalamanın 150.000 dolara yakın olduğunu belirtti. Her iki durumda da, bu, oyuncu maaşlarının son on iki ay içinde ortalamanın iki katından fazla olduğu anlamına geliyor.

NA LCS, Franchising sayesinde bir yılda ortalamanın üzerinde bir zıplama yaşadı

Franchising sayesinde ekiplere katkı sağlayan büyük yatırımcılar, sektörün daha büyüklerini bu sahneye çekti ve böylece gelir düzeyi arttı. Birçoğu, bu yükselmenin oyuncuları geride bırakacağından kaygı duydu. Fakat büyük ödeme miktarları, oyuncuların franchisingten fayda sağladığı anlamına geliyor. Bigeard ise bu çarpmanın buzdağının sadece ucu olduğuna inanıyor.

Bigeard, “Takımların altyapılarına yaptığı nakit miktarı büyük ölçüde arttı, uzun vadeli sponsorluk anlaşmaları gerçekleşti ve hatta görünürlüğü daha fazla olan bir endüstri haline geldi. ” dedi.

Espor’un köklü spor ligleri gibi davranması için uzun bir yol var. Büyümenin devam edebilmesi için takımlar ve ligler maaş yapıları ve oyuncuların haklarına nasıl baktıkları konusunda daha şeffaf olmayı hedeflemeli. Daha fazla ödeme iyi bir şey, ancak kalıcı bir lig yapısı, paradan daha değerlidir.

Hip Hop, espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. [email protected]

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor