Connect with us

LoL

Naru esporcu olmak isteyenlere sağlam tavsiyeler verdi

Naru’dan esporcu olmak isteyenlere altın değerinde tavsiyeler:

galakticos, naru, vfşl, sahne

Ligimizin artık efsane haline gelmiş orta koridor oyuncularından Naru, Twitch’teki canlı yayını sırasında esporcu olmak isteyenlere tavsiyeler verdi. İşte detaylar:

MSI 2019’a Veda: Son maçın ardından espor dünyasının yorumları nasıl oldu?

Eskiden futbolcu ol hayatını kurtar deniliyordu

Herkesin çok iyi bildiği bir sözü hatırlatan Naru, eskiden futbolcu ol hayatını kurtar deniliyordu, şimdi esporcular için bu geçerli dedi. Üniversite mezunlarının işsizlik durumunu dile getiren Koray, esporcuyken birçok ülke gezdiğini; Bu sayede dilini geliştirdiğini, sosyal bir ortam oluşturduğunu ve Avrupa’dan birçok arkadaş edindiğini belirtti. Ailelerin esporcu olunmasına ön yargılı olduğunu söyleyen Koray, yine de önümüzdeki yıllarda bu durumun değişeceğini savunuyor. Bunu değiştirmenin en önemi yollarından biri de ailenize espor belgesellerini izletmek olabilir.

Yaşın hiçbir önemi yok

Koray bu açıklamaları yaparken birçok izleyiciden yaş yorumu geldi. Özellikle 20-23 yaş arasındaki izleyicilerin yaş konusundaki korkularını fark eden Naru, bu konuda da açıklama yaptı. Faker, Team Liquid kadroları gibi başarılı isimleri örnek gösteren Koray, yaşın bir öneminin olmadığını ve çalışarak bir oyuncunun senelerce esporcu olabileceğini söyledi.

aurora naru röportajı

Naru: “Hades’e bakın.”

Esporcu olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de kendilerini nasıl gösterebilecekleri. Koray bu konuda çok net bir açıklama yaptı. Eğer esporcu olup, ligde oynamak istiyorsanız mutlaka Avrupa Batı(EU West) sunucusunda Şampiyonluk aşamasında oynamanız gerekiyor dedi. Bu konuda Hades’i örnek gösteren Koray, “Hades, Şampiyonluk aşamasında sadece Yasuo ve Draven oynuyordu. O zaman canlı yayınları sırasında artık nişancı oynayacağını söyledi ve alt koridora geçti. Bakın şimdi ligde oynuyor.” dedi.

Aslında bu konuda birçok esporcu daha önce açıklama yapmıştı. Türkiye sunucusunda Şampiyonluk aşamasına yükselmenin bir anlamı olmadığı, eğer esporcu olmak istiyorsanız mutlaka Avrupa Batı sunucusunda en üst seviyeye gelinmesi gerektiği birçok kez esporcular tarafından dile getirildi.

Asya’da oyuncular milyonlar kazanıyor

Esporcuların kazandığı paralara da değinen Naru, Çin ve Kore’de oyuncuların yılda 1-5 milyon dolar arasında kazandığını söyledi. Broken Blade ile ilgili de yorum yapan Koray, “Amerika’daki ücretleri yaklaşık olarak biliyorum. Size Broken Blade’in üç yılda ne kadar kazanacağını söyleyim mi? 5 milyon TL’ye yakın kazanacak.” dedi.

Yayınları yapıyorum ama boş gözlerle bakılıyor

Koray yıllardır yayın yaptığını, bu yayınlar sırasında oyunu öğretmeye çalıştığını ancak izleyicilerin ekrana boş gözlerle baktığını düşündüğünü söyledi. Uzun zamandır Türkiye alt yapısından çıkmış yıldız bir oyuncunun olmamasını hatırlatan Koray, izleyicilerine Kirei üzerinden örnek verdi.

Kirei’nin YouTube’da birçok videosunun olduğunu ve bu videoların izlerken oyuncunun yaptığı hareketleri “Neden bunu yaptı?” diyerek izlenmesi gerektiğini söyledi. Kirei üzerinden verilen bu örnek aslında tüm yıldız esporcular için geçerli. Oynadığınız ve oynamak istediğiniz koridorun tanınan ve iyi yeteneklerinin videolarını, canlı yayınlarını takip ederek, oyunu hızlı ve eğitici bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Naru kısaca neler dedi?

  • Esporcu olmak için yaşın fazla bir önemi yok.
  • Aileniz ön yargılı olsa da bunu kırmak sizin elinizde.
  • Kendinizi göstermek için Avrupa Batı(EU West) sunucusunda Challenger olun.
  • İyi oyuncuların videolarını ve yayınlarını sorgulayarak izleyin.
  • Esporcular çok yüksek paralar kazanıyor.
  • Tüm bunları yaparsanız ve yeteneğiniz varsa siz de esporcu olabilirsiniz.

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


LoL