Connect with us

Oyun

Epic Games vs Apple davasında nihai karar belli oldu

Epic CEO’su Tim Sweeney: ”Alınan karar oyun geliştiricileri için bir zafer değil.”

Epic Games Apple

Uygulama içi satın alımlarda sunulan ödeme seçenekleri noktasında mahkemelik olan Epic Games ve Apple için nihai karar verildi. Geçtiğimiz yıl kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle neden olduğu zararı Apple şirketine ödemek zorunda kalan Epic, bu sefer rakibine karşı önemli bir galibiyet elde etti.

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers: ”Apple, geliştiricilerin uygulamalarına ve meta veri düğmelerine, harici bağlantılara veya müşterileri satın alma mekanizmalarına yönlendiren diğer harekete geçirici mesajlara dahil olmalarını yasaklamaktan kalıcı olarak mahrum bırakılmıştır.”

Apple mağazalarında yer alan IOS uygulamaları üzerinden herhangi bir satın alım yapan kişinin Apple dışındaki diğer ödeme seçeneklerine de sahip olması yönünde karar kılındı. Örneğin App Store üzerinden Fortnite oynayan bir kullanıcı eğer uygulama içi satın alım yapmak isterse yalnızca Apple üzerinden değil, Epic Games üzerinden de işlem yapabilme seçeneğine sahip olmalıdır.

Epic Games halihazırda Apple Store üzerinden yapılan satın alma işlemlerinden gelir elde etse de oyunlarını App Store’a koymak isteyen geliştiriciler %30’luk bir ay ödemek zorunda kalıyor. Epic Games CEO’su Tim Sweeney:

”Alınan bu karar, geliştiriciler veya oyuncular için bir kazanç değil. Epic, bir milyar kullanıcı için uygulama içi ödeme yöntemleri ve uygulama mağazaları arasında adil rekabet için mücadele ediyor.”

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Oyun