Connect with us

Espor

Birçok espor oyunu Olimpiyatlar için “kırmızı çizgi” bariyerine takılacak

Thomas Bach esporun Olimpiyat Oyunları’ndaki rolü hakkında net konuştu.

Espor kapsamına giren oyunların da Olimpiyat’larda yer alıp almayacağı konuşulurken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanından konuyla ilgili oldukça net açıklamalar geldi. Bu açıklamalar kapsamında birçok espor oyunu “kırmızı çizgi” bariyerine takılmış olacak. Şiddet içerikli oyunların kesinlikle Olimpiyat kapsamında yer almayacağını belirten IOC Başkanı Thomas Bach, bu oyunların insanları şiddete teşvik ettiğini düşünüyor.

2022 tamam, 2024 soru işareti

2022 Asya Oyunları’nda esporun da yer alacağı ve başarılı oyuncuların madalyalar ile ödüllendirileceği bilinirken, 2024 Olimpiyat Oyunları’yla ilgili espor da dahil olmak üzere birçok konuda net bir karar açıklamadı. Bu anlamda Thomas Bach’ın açıklamaları da Olimpiyat Oyunları için açıklanmayan birçok kararın sonucu olarak görülüyor.

“Asla!”

IOC kurallara dayalı bir organizasyondur diyen Bach, sadece fiziksel aktivitede bulunmanın spor olmayacağını belirti. Bach, bir diğer yandan, espor odaklı oyunların Olimpiyatlar’ın değeri ve ilkelerine aykırı olduğunu ve asla Olimpiyat hareketinin bir parçası olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

Bu açıklamalarıyla CS: GO, PUBG, League of Legends gibi oyunlara kapılarını kapatan Olimpiyat Oyunları, FIFA gibi futbol içerikli oyunları “eGames” ismiyle rekabete dahil edecek gibi görünüyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor