Connect with us

Espor

Overwatch Dünya Kupası Devam Ediyor

İkincisi düzenlenen Overwatch Dünya Kupası 4 Ağustos’ta Polonya’nın Katowice şehrinde ikinci aşamasıyla devam edecek. Geçen sene yoğun ilgi gören Overwatch Dünya Kupası, bu sene daha çok ülkenin katılımıyla gerçekleşecek ve turnuvayı Overwatch’ın yapımcısı Blizzard, birinci elden düzenliyor olacak. Peki Türkiye’nin akıbeti ne olacak? İşte merak edilenler ve cevapları!

Milli Takımlar Arasında Türkiye de Var

Hatırlarsanız, geçen sene yapılan şampiyonada Türkiye Avrupa elemelerini 9. bitirerek ikinci tura çıkamamıştı. Bu sene Blizzard’tan gelen açıklama turnuvanın ikincisinin yapılacağı yönündeydi ve ikinci turnuvada takım slotlarının artması, Türkiye’ye otomatik olarak Katowice’de düzenlenen Avrupa elemelerine katılma hakkı kazandırdı. Yalnız Blizzard, bu sene Overwatch Dünya Kupası’ndaki takımların oluşumuna farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. İlk sene tüm takım üyelerini oyuncular oylarken, bu sefer takım üyelerini seçecek komite oylandı. Seçilen komite de aşağıdaki isimleri tercih etti:

  • h3x: Offense
  • Nycto: Support
  • Edwin: Tank
  • arcade: Offense
  • JohnSinan: Flex
  • Yaga: Support

Overwatch Dünya Kupası’nın grupları da belli oldu. Toplamda 32 ülkenin takımı, 4’erli şekilde halinde 8 farklı gruba ayrıldı. Türkiye’yse 32 takım arasından Kanada, Singapur ve Rusya çıktı. Eğer Rusya’yı görmezden gelirsek, grubumuza kısmen kolay diyebiliriz. Ama birinci olamayıp da ikinci olduğumuz senaryoyu ele alırsak, ve ikinci olarak eşleştiğimiz grubun birincisiyle oynadığımızı düşünürsek (eşleştiğimiz grup geçen senenin şampiyonu Güney Kore’nin grubu) Türkiye’nin ikinci Overwatch Dünya Kupası’nda da şansının pek yaver gitmeyeceğini söyleyebiliriz.

Geçen Senenin Şampiyonu Güney Kore

Geçen sene düzenlenen Overwatch Dünya Kupası’nın iki favorisi Rusya ve Güney Kore finalde karşılaşmışlardı. Başa baş geçeceği düşünülen mücadeleyi Asyalı ülke, Ruslara karşı ezici bir üstünlükle kazanmış ve yapılan ilk Overwatch Dünya Kupası’nın şampiyonu olmuştu. Güney Kore milli takımı bu şampiyonayı kazanarak sadece League of Legends gibi MOBA oyunlarında değil aynı zamanda Overwatch gibi FPS oyunlarında da çok iyi olduğunu dünyaya kanıtlamıştı.

Finaller Blizzcon 2017’de

Grup aşamaları sonlandıktan sonra finaller her sene Blizzard tarafından düzenlenen Blizzcon etkinliğinde oynanacak. Oyunseverlerin yakından bildiği Blizzcon bu sene 3-4 Kasım tarihlerinde Kalifornya’da gerçekleşecek. Blizzard Kasım’ın başında yapacağı Blizzcon 2017 etkinliğiyle birlikte bu sene 11. yaşını kutlayacak ve Overwatch’a ilgi, yine ilk BlizzCon’daki gibi diğer Blizzard oyunlarından daha fazla olacak.

Overwatch League Yolda

Overwatch Dünya Kupası’nın ikinci kez yapılacağı zaten oyunun başarısından kendini belli ediyordu. Bu yüzden pek bir merak uyandırmadı. Ama öte yandan çok daha fazla kişinin merakla gözlediği başka bir turnuva var: Overwatch League!

Blizzard’ta Overwatch ekibinin başında bulunan Jeff Kaplan Overwatch League’in yakında düzenleneceğinin müjdesini sık sık verse de kesin bir tarih vermekten her zaman kaçınıyor. Büyük kulüpler ve organizasyonlar bu ligden slot almak için çoktan sıraya girmiş durumda. Bu slotların milyon dolarlardan satılacağı söylentilerden sadece bir tanesi.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor