Connect with us

Espor

Oxford Üniversitesinde espor kursu açılıyor

Oxford Üniversitesinden elektronik spor atağı geldi.

Oxford Üniversitesi

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi, ilk kez Çinli dev holding Tencent ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak elektronik spor kurslarını başlatıyor. Dünya çapında hizmet sağlayan Reuters, kursların Çin’in en büyük ikinci şirketi ve Birleşik Krallık hükümeti arasında yeni ilan edilen bir ticaret anlaşmasının parçası olduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen basın toplantısında, ABD’nin uluslararası ticaret bakanlığının sekreteri, “Önümüzdeki birkaç yıl, İngiltere’nin Tencent gibi yenilikçi dev bir firma ile çalışması için altın bir fırsat sunuyor.” dedi. Henüz derslerin detayları açıklanmasa da, ileri zamanlarda ortaya çıkacaktır.

Oxford Üniversitesi elektronik sporlara ilgi gösteren ilk üniversite değil

Dev şirket Tencent, son haberler ile Facebook’tan daha değerli hale geldiğini tüm dünyaya duyurmuştu. Ayrıca Oxford, İngiltere’de elektronik sporlar ile ilgili kurs veren ilk üniversite değil. 2017’nin haziran ayında ESL ile York Üniversitesi arasında bir araştırma ve eğitim anlaşması imzalanmıştı.

Ülkemizde ise Bahçeşehir Üniversitesi isim sponsorluğu, üniversite ligleri ve espor bursları ile Türkiye’de öncü olmaya devam ediyor.

Tencent’in espor dünyası üzerindeki etkisinin göz ardı edilmesi imkansız. League of Legends’ın geliştiricisi Riot Games’in sahibi olmasının yanı sıra, şirket Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games’in hisselerinin çoğunluğuna sahip ve Bluehole’un geliştirdiği Playerunknown’s Battlegrounds’ın Çin’deki yayın haklarını elinde tutuyor.

Kısaca Espor

Hip Hop, espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. [email protected]

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor