Connect with us

Güncel

Pokimane’den Espor’a Bağış

Pokimane UCI’a 50,000 dolar bağış yaptı!

pokimane

Ünlü Twitch yayıncılarından Pokimane, California Üniversitesi’ne (UCI) 50,000 dolar bağış yaptı. UCI, 2018 League of Legends ulusal turnuva birincisi olan üniversiteydi. Bu bağışı üniversitenin espor programına yaptığı biliniyor. Daha önceden 25,000 dolar yaptığı bağışın üzerine bir 25,000 daha koyan Pokimane bu bağışın 2021’de, UCI Esports tarafından seçilmiş espor bölümü öğrencilerine yapılacağını belirtti.

Kısaca Pokimane’den bahsetmek gerekirse kendisi 23 yaşında bir Twitch yayıncısı. Gerçek adı Imane Anys, Los Angeles’ta yaşıyor ve aslen Fas-Kanada’lı. Yayın hayatını ise League of Legends ve Fortnite şekillendiriyor. Bağışıyla alakalı olarak söyledikleri ise şu şekilde:

“Bana çok fazla şey katan oyun sektörüne bir şeyler geri verebilidiğim için çok mutluyum. Buralara nasıl geldiğimi paylaşmayı ve bunun için çabalayan insanlara yardım etmeyi görevim olarak görüyorum. Ayrıca UCI’a bağış yapmamın sebebi de oyuncularının başarılı olmak için ne kadar çalıştıklarını bilmem ve siz sormadan söyleyeyim, bu gerçekten hiç kolay bir iş değil.”

Dünyada ilk 4 senelik espor bölümünün kurucusu UCI, bu bağışla 2022 yılının başında seçilen 20 öğrenciye 2500 dolar verecek. UCI yetkililerinden Mark Deppe bağış hakkında açıklamaları ise şu şekilde:

“Pokimane bağışının bizi ne kadar heyecanlı ve mutlu ettiğini kelimelerle anlatamayız. Oyuncu topluluğu dünya çapında çok enerjik. Bizim hedefimiz bu konuda başarılı olan insanları ödüllendirmek. Bu yolda bize yaptığı bağışla destek olan Poki’ye çok minnettarız. Umarım bu haber çoğu oyuncu veya yayıncı olmak isteyen gence ilham olur.”

UCI Oyuncu Topluluğu Başkanı Shannon Chan‘in ise yorumu şu şekilde:

“Bu UCI oyuncu topluluğu için çok heyecan verici. Bu bağış çoğu için ilham verici ve tatlı bir davranış. Bu hediyesi için Pokimane’e teşekkür ederiz. Topluluğun başkanı olduğum için, çok fazla tutkulu öğrenci olduğunu biliyorum ve bu haberin onları burs için hırslandıracağından şüphem yok. Pokimane’i ne kadar desteklediklerini görmek için sabırsızlanıyorum.”

Ülkemizde de hem yayıncıların, hem yatırımcıların bu sektöre daha fazla yatırım yapmalarını bekliyor ve üniversitelerden de esporun gelişimine kayıtsız kalmayıp, adım atmalarını bekliyoruz. Umarız bizim ülkemizde de bu gibi haberler görmeye başlarız.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi aynı zamanda da oyun ve espor sevdalısıyım. Oyun oynamayı ve esporla alakalı tartışmayı, sohbet etmeyi, yazı yazmayı severim.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

400x400

KAÇIRMAYIN

Güncel