Connect with us

Güncel

PS5’in resmi çıkış tarihi belli oldu!

Sony heyecanla beklenen PS 5’in çıkış tarihini açıkladı.

Sony resmi blog sayfasında PlayStation 5‘in duyurusunu gerçekleştirdi. Peki PS5 ne zaman çıkacak? Şirketin açıkladığına göre konsol PS5 olarak adlandırılacak. 2020 tatil döneminde yani 2020’nin son çeyreğinde piyasa sürülecek.

PlayStation 5 ile gelecek yenilikler ise şöyle

  • PS5 de artık SSD diske sahip olacak böylelikle konsolun ve oyunların açılıp / kapanması daha hızlı bir şekilde olacak.
  • Oyuncular oyunları yüklerken single player ( tek oyunculu ) ve multiplayer ( çok oyunculu ) modların hangisini yükleyeceğini hatta daha sonra isteklerine göre single modunu silip sadece multiplayer modunu oynayabilecek.
  • Wired editörünün belirttiğine göre PS5 Gamepad’i PS4 Gamepad’ine benzer görünüyor. PS5 Gamepad’i USB-C bağlantı portunu kullanıyor. USB-C üzerinden şarj edilecek. Daha iyi hoparlöre ve ayrıca daha büyük kapasiteli pile sahip.
  • Teknoloji dünyasının yeni odak noktası olan “haptic” sistemleri, PlayStation 5’te de bulunacak. iPhone serisinde dokunmatik odaklı sistem olarak tanıdığımız “haptic touch” aslında 3D Touch’ın yerine geçmişti. Haptic sensörleri sayesinde ekrana dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler almak mümkündü.
  • Haptic sistemleri, etkileşim seviyelerine göre farklı bildirimler için de kullanılabiliyor. PlayStation 5 özelinde ise bu sistemler bir yarış esnasında duvara çarptığınızda, bir futbol maşında ikili mücadeleye girdiğinizde yaşanan “titreme” deneyimini daha gerçekçi bir boyuta taşıyacak. Araba sürerken asfalt zemin ile engebeli zemin arasındaki farkı kolun verdiği tepkiyle anlamak mümkün olacak.
  • Sony, PlayStation 5 için programlanabilir tetik düğmeleri üzerinde çalıştı. Yeni oyun kollarında L2 ve R2 gibi düğmeler, yerlerini yeni nesil sensörlere bırakacaklar. Bu sensörler, oyun şirketleri tarafından programlanabilir olacak.
  • Elinizde ok ve yay yokken ok atma hareketi yapabilecek, bunun sonucunda oyunda ok atabileceksiniz. Bir arazi aracının hızını arttırmak için el hareketlerinizi kullanmanız mümkün olacak. Bu durumu elinize kürek alıp bir çukur kazmaya da benzetebiliriz. Siz aynı hareketleri yapacaksınız ancak çukuru oyunda kazacaksınız.

Sony Entertainment CEO’su yaptığı açıklamada, bu kontrol sisteminin oyun şirketlerine ulaştırıldığını ve ilk örnekleri beklediklerini söyledi.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel