Connect with us

PUBG

Kuzey Irak’ta PUBG Mobile için fetva şoku yaşanıyor

Kuzey Irak’ta PUBG Mobile için fetva şoku yaşanıyor.

Dünyayı kasıp kavuran PUBG Mobile, Kuzey Irak’tan gelen fetva ile gündemde. Kuzey Irak’tan bir imam Kuzey Irak’ın bir şehrinde “PUBG Mobile oynamayın, haram” fetvası verdi. Dünyaya bu kadar yayılan oyunun, çocuklar ve toplum arasında huzursuzluğa yol açtığına dikkat çekildi.

Yaklaşık 100 milyon kişinin severek oynadığı PUBG Mobile hakkında, imamlar, oyunun zaman kaybı olduğunu ve onu oynayanlar arasında bir takıntıya yol açtığını ve bu nedenle oyuna karşı dinî bir karar verdiklerini belirttiler.

Erbil merkezli Kürt medya grubu olan Rudaw’a konuşan Irfan Rasheed “PUBG Mobile oyununu çok araştırdık ve haram olduğuna karar verdik. Çünkü önemli sayıda vatandaşımızın bu oyun yüzünden takıntılı olmasına ve zamanlarını boşa harcamasını açıkça gördük” dedi. Daily Mail’e göre, Irfan Rasheed Kuzey Irak’taki Süleymaniye ilçesindeki fetva komitesi başkanı.

Sözlerine şöyle devam eden Irfan Rasheed “İslam kurallarına göre zamanını böyle boşa harcayan insanlar günah işlemektedir ve dolayısıyla İslam kurallarına bu aykırıdır. İnsanlar bu oyunu oynarken kendisine ve çevrelerine zarar veriyorlar, sinirleniyorlar. Bu yüzden PUBG Mobile oyununu yasakladık” dedi.

Bu ilginç fetvadan sonra İslam ülkelerinin tutumu ise merak konusu olmaya başladı. Bazı vatandaşlar durumu desteklerken, bazı vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi.

10 Yorum

10 Comments

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    PUBG