Connect with us

PUBG

PUBG Nedir? PUBG’yi Diğer Hayatta Kalma Oyunlardan Ayıran Ne? | Kısaca PUBG

Son dönemi adeta kasıp kavuran, espor dünyasının ilgisini bir anda üzerine çeken PUBG hakkında ne biliyoruz? “Battle Royal” yani hayatta kalma üzerine kurulu oyunlar arasında PUBG’nin bu kadar öne çıkmasının ardında yatan sebepler ne? Zamanımız kısıtlı, hemen anlatmaya başlayalım!

PlayerUnknown’s Battlegrounds ya da bilinen adıyla PUBG… Hayatta kalma teması üzerine kurulu bir FPS oyunu… DayZ ile başlayan hayatta kalma tarzı yapımların arasında sıyrıldı geldi, gündeme bomba gibi düştü! Sahi DayZ demişken, DayZ neden hâlâ betadan çıkamadı?

Mart 2017’de oyuncuların beğenisine sunulan PUBG, seçtiğimiz karakterin diğer oyuncularla birlikte uçaktan haritaya düşmesiyle başlıyor. Her ne kadar biraz kontrol imkanımız olsa da büyük oranda şans eseri olarak haritanın bir yerine paraşütümüz yardımıyla iniveriyoruz. İndikten sonrası ise tamamen oyuncunun insiyatifine kalmış durumda. Haritada bulduğumuz malzemelerle güçlenmeye çalışıyoruz, bunu yaparken de diğer oyunculara yem olmamaya gayret ediyoruz. Zaman geçtikte daha donanımlı bir hale gelsek de belirli zaman aralıklarında oyun alanı yani harita küçülmeye başlıyor. İşte tam da burada oyunun amacı devreye giriyor: Hayatta kalmak! Küçülen harita, rakiplere daha fazla yaklaşma anlamına geldiği için rekabet bir anda artıveriyor. Bazen bir tava, bazense bir tüfek bizi çok daha iyi noktalara getiriyor. Haritada hayatta kalan son oyuncu oyunu kazanacağından zaman yönetimi çok önemli!

Bunlar oyunun temel bilgileri, şimdi biraz detaya inelim. PUBG her şeyden önce dinamik ve açık gözlü olmanızı istiyor. Ele geçirdiğiniz silaha, ekstra mermi bulmanız, bulduğunuz mermileri de sağa sola rastgele atarak harcamamanız gerekli. Çünkü bu oyunda yeteneğin yanı sıra ekipmanlar ve sesler de hayati değer taşıyor. Avına sessizce yaklaşan avcılar gibi ister arkadaşlarınızla ister tek tabanca olarak rekabete katılabiliyorsunuz. Silahımı alır, rakibimi indiririm modu bu oyun için pek geçerli değil gibi. Yapanı var ama takım oyunu bize daha cazip geliyor.

Rekabet içeren her oyunda olduğu gibi PUBG’de de kolay yoldan başarıya gitmek isteyen hileciler mevcut. Oyun yönetimi bunun önüne geçebilmek için milyonlarca hesabı oyun dışı bırakmış olsa da hilelere denk geldiğimiz anlar oluyor. Öyle ya da böyle gülü seven dikenine katlanır diyoruz ve espor dünyasına bomba gibi bir giriş yapıp, popülerliğini sürdüren bu yapıma hâlâ başlamamış olan izleyicilerimizi oyuna davet ediyoruz!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


PUBG