Connect with us

Özel İçerik

Razer Kraken X Mercury’i sizin için inceledik!

Playerbros ekibi olarak Razer’ın yeni gözdesi olan Kraken X Mercury modelini sizler için inceledik!

Playerbros ekibi olarak Razer’ın yeni gözdesi olan Kraken X Mercury modelini sizler için inceledik!

Öncelikle kutusundan başlayacak olursak kutusu yeterince detaylı. Kutunun üzerinde 40mm’lik sürücüler 7+1 sanal çevresel ses desteği ve hangi platformlarda çalıştığına dair bilgiler vurgulanmış. 3.5mm jak olan her platforma bağlanabildiği söyleniyor burada.

Kulaklık ile birlikte gelen ilk kablosu oldukça kısa fakat kutu içerisinden uzun bir kablo da çıkıyor. Plastik malzemeye sahip bir kulaklık, oldukça hafif (250gr), esneklik bakımından güzel fakat hafif olmasından ötürü biraz malzemeden ödün verilmiş. Kulağınıza taktığınızda oldukça hafif ve rahat hissettiriyor. Kulaklık kulağınıza basınç uygulamıyor. Kafa bandı oldukça yumuşak.  Uzun saatlerde kullanım için oldukça ideal.

Üzerinde bir adet Razer logosu var. Kulaklık yükseklik derecesini ayarlayan kısım plastik. Kulaklık hazneleri hareket edebiliyor ve kulağınızı güzelce sarabiliyor. Ses izolasyonu sağlıyor. Şuana kadar incelenilen ürün segmentine göre normal gözüküyor. Sol kulaklık haznesinin üzerinde mikrofon açma kapama ve ses yükseltme azaltma yeri var.

Mikrofon hareketli fakat çıkartılamıyor ve esnek bir yapısı var. Çıkarılabilir olması çok iyi olurdu ama fiyat segmentinde çıkartılabilen bir mikrofonu bulunan kulaklık yok zaten. Genel olarak görünümüne bakarsak “stealth” dikkat çekmeyen bir tasarımı var. Telefonda kullanılacak olsa dahi basitliği ve dikkat çekmeyen bir ürün olduğu için üzerinize istenmeyen bir ilgi çekmeyecektir. Suni deri yastıklara sahip bir  kulaklık. Yeterince yumuşaklar, suni deri içeriye hava almıyor bunun bir avantajı dışarda kullanımda içerden dışarıya ve dışardan içeriye ses giriş çıkışı olmuyor. Bu sayede yanınızdaki kişiler sizden rahatsız olmuyor. Fakat terletme yapıyor çünkü mikrofiber malzemeden yapılmamış.

Haznelerin içerisinde 40mm’lik sürücüler yer alıyor. 12 Hz – 28kHz frekans aralığına sahip. Bu kulaklık 7+1 sanal çevresel ses desteğine de sahip fakat bir yazılımı yok ve bu özellik default olarak kulaklık ile birlikte açık geliyor. 12Hz – 28kHz’lik frekans aralığına göre bass olarak kuvvetli sanılıyor fakat bu değerler biraz suistimal edilmiş. Bass’lar yeterli derinliğe sahip denemez ama bir vuruculukları var dolayısıyla trap müzik dinlerken keyif alacağınız kulaklıklar değil.

Midler ve vokaller yeterli düzeydeler. Tizin veya basın arkasında kalmıyorlar. Tizlere gelecek olursak yüksek çözünürlüklü bir ses değil kesinlikle. Ton, Enstruman ayrımı yapabileceğiniz müziklerde ayrım yapmakta zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla kulaklık üzerinde yazan performans değerleri ile çok uyuşan bir performans göstermiyor. Oyun tarafında ise sahnesi çok çok geniş değil. Fakat yön tayini konusunda çok başarılı. Razer Kraken v2’deki gibi mesafe ayrımını çok net şekilde yapmanız bu kulaklıkta çok zor ama yine de yapabiliyorsunuz. Oyunlarda çok profesyonel olmasa dahi ses kasabileceğiniz bir kulaklık.

Bu kulaklığın maksimum sesi segmentinin üzerinde. Kulaklığı boynunuza alıp rahatlıkla bir şeyler dinleyebilirsiniz. Çok yön tayini istemeyen bir oyunda bu şekilde bile oynayabilirsiniz. Telefona bağlayıp PUBG gibi bir oyunda kullanmak isterseniz bu kulaklık sesinizi oldukça berrak ve gürültüsüz olarak karşı tarafa iletebiliyor. Razer belki malzeme kalitesinden ve müzik performansından belki tasarruf etmiş olabilir ama yön tayininden ve özellikle mikrofondan hiç tasarruf etmemiş.

Temel özellikleri hafif, konforlu, kafa bandı ve kulaklık yastıkları sizi uzun kullanımlarda yormuyor, terletebilir çünkü suni deri kullanılmış ama izolasyonu çok iyi, mobil kullanıma uygun, ses performansı açısından bir müzik kulaklığı değil. Konfor, rahatlık, suni deri sizi rahatsız etmiyorsa, kafa bandı rahatsız etmesin diyorsanız ve oyun ile alakalı alacaksanız bu fiyat segmentinde  tercihleriniz arasında olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel İçerik