Connect with us

Espor

Riot Games, VALORANT esporu için planlarını açıkladı

VALORANT esporu geliyor! Riot Games oyunun espor ekosistemi hakkındaki planlarını açıkladı.

VALORANT

Riot Games bugün bir açıklama yaparak yeni FPS oyunu VALORANT’ın espor ekosistemi hakkındaki planlarını duyurdu.

Riot’ın planlarını rekabetçi bütünlük, erişilebilirlik ve özgünlük çerçevesinde kurduğunu belirtmek gerekiyor. Bu bağlamda da şirket, VALORANT Community Competition Guidelines adında oyunun turnuva organizasyonuna dair bir belge yayınladı.

Geçtiğimiz hafta kapalı betaya çıkan oyunun espor sistemi için Riot Games’in takımlarla görüştüğünü yazmıştık. Riot Magus, bu çalışmaları doğruladı ve 100’den fazla takımla görüştüğünü belirtti.

Buna göre, 10.000 doların altında ödül havuzu bulunan tüm turnuvaları gerçekleştirmek adına organizatörlerin Riot Games’ten herhangi bir izin alması gerekemeyecek. Küçük ölçekli turnuvalar olarak adlandırılan bu etkinliklerin yanı sıra orta ölçekli turnuvaların ödül havuz sınırı 50.000 dolar olacak. Büyük ölçekli turnuvaların ise DreamHack veya ESL gibi organizatörler ile birlikte düzenlenmesi planlanıyor. Bununla birlikte tüm turnuvalarda “kan gösterme” özelliği kapalı olacak. Bunun Riot’ın VALORANT’ı daha mainstream bir espor haline getirmeye çabası olarak değerlendirmemiz mümkün.

Dün Riot Games VALORANT yayını yapan tüm yayıncılara beta anahtarı düşürme yetkisi verdi. Geçtiğimiz hafta milyonlarca oyunsever Twitch’te oyunu izledi ve rekor kırdı. Oyun en çok 1.7 milyon izleyici gördü. Bu rakamın Twitch’in en yüksek rakamına sahip olan League of Legends’a kıyasla hemen hemen aynı olduğunu, bununla birlikte LoL’ün hala bu rekoru elinde bulundurduğunu da belirtelim.


İlginizi çekebilir:

VFŞL 2020 Kış Mevsimi Enleri açıklandı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor