Connect with us

LoL

Riot’a Sor’da bu hafta: Neeko

Riot’a Sor’un haftaki konusu Neeko oldu.

Belirli aralıklarla yayınlanan Riot’a Sor’da bu hafta Neeko konuşuldu. League of Legends’ın yeni karakteri olan Neeko’ya dair soruların sorulduğu bu bölümde karaktere dair birçok soru sorulurken, Neeko’nun yumurtlayıp yumurtlamadığı sorusu da gözden kaçmadı. Fazla uzatmadan, Riot’a Sor’da neler sorulmuş gelin bir bakalım.

Neeko’nun geliştirme sürecinde oyuna getirmekten vazgeçtiğiniz çılgın yetenekleri oldu mu?

Geliştirme sürecinde Neeko’nun ultisi çok uzun menzilli (2000 birim civarı) bir tuzaktı. Bu tuzağın kurulma süresi çok uzundu; ancak hasarı da bir o kadar yüksekti. Yeteneğin işleyişi şöyle olacaktı: Tuzağı rakibinizin gidebileceğini düşündüğünüz bir yere yerleştirecektiniz ve takım arkadaşınızın kılığına bürünerek rakibi oraya yönlendirecektiniz; fakat bu yetenek test aşamasında Neeko’nun karşısına gelen takım için saçma bir şekilde can sıkıcıydı. Oyuncular kendilerini sürekli diken üstünde hissediyordu; çünkü Neeko’nun nerelere tuzak kurduğu hiçbir şekilde anlaşılmıyordu.

İlginizi çekebilir: Dumbledoge Royal Youth’a geri döndü! Royal Youth kadrosunu tamamladı

Neeko erken dönem konsept çizimlerinde nasıl görünüyordu?

Neeko’nun “bir bukalemun vastaya” olması fikri çok önceden belirlendiği için şampiyon, ilk konsept çizimlerine bir hayli benziyor. Yine de Neeko, ilk çizimlerinde şu anki haline göre daha vahşiydi ve uygarlıktan daha az etkilenmişti. Meraklı Bukalemun’un şu anki görüntüsüne sahip olmasının sebebiyse, insanların şekline büründüğü ve onlardan sürekli yeni şeyler öğrendiği için daha az vahşi ve daha insansı görünmesini istememiz.

Neeko’yu geliştirirken nelerden ilham aldınız?

Skekses: Neeko’nun “bir bukalemun vastaya” olması fikrini önerirken, ilk ilham kaynaklarımdan biri Beşinci Element filminden Leelo karakteriydi. Bu karakterin sürekli yeni bir şeyler öğrenme hevesi, hareket etme tarzı ve çok meraklı olması bir hayli hoşuma gidiyor.

FauxSchizzle: Kişilik olaraksa Starfire, Galaksinin Koruyucuları filminden Mantis, Stranger Things dizisinden Eleven, X-23 ve Stitch karakterlerinden ilham aldık. Bunların hepsi sudan çıkmış balığa dönmüş karakterler ve inanılmaz bir güç potansiyeline sahipler. Bu karakterler de Neeko gibi çoğu zaman farkına vardıklarından çok daha kuvvetliler; ancak hep iyi kalpli ve cömertler.

Skekses: Tüm bunları, “diğer şampiyonların şekillerine bürünebilen bir şampiyon” oynanışıyla birleştirince Neeko oluşuyor.

Neeko insan kanına sahip bir vastaya mı yoksa bir Vastayashai’rei mi?

Neeko safkan bir Vastayashai’rei değil; ancak çoğu vastayaya kıyasla onlara daha yakın. Uvi-Kat kabilesi diğer vastaya kabilelerinden çok erken ayrıldı ve üyeleri çoğu zaman dünyadan kopuk bir şekilde yaşadı; bu yüzden sahip oldukları büyü diğer vastayalarınkinden daha saf ve daha eski. Neeko’nun soyunda çok az miktarda insan kanı var.

Vastayaların insanlarla yaptıkları antlaşma sonucu sayıları azalmadan önceki zamanlara özlem duyan Xayah gibi biri, Neeko’yla tanışsa çılgına dönerdi. Ayrıca Neeko’nun sahip olduğu ruh enerjisini de büyük ihtimalle kıskanırdı; fakat vastayaların sayılarının düşündüğü kadar azalmaması onu umutlandırırdı.

Neeko’nun en sevdiği yiyecek ne?

Neeko yeni şeyleri denemekten zevk alıyor; ancak şu anda en sevdiği yiyecek hem Valoran’da bulunabilen hem de kabilesinde yapılan bir yiyeceğe benzeyen peynirli çörekler. Bunu ilk olarak kimin bulduğunu gerçekten merak ediyorum.

Neeko’nun pasifini çalıştırmayı nasıl başardınız?

Yeraltı Kapışması modundaki Hokkabaz Merceği eşyasının da benzer bir taklit mekaniği vardı. Bu eşya özel bir sistem yerine oyunun içinde yer alan kodların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştu. Neeko içinse kılığa bürünme mekaniğini tam olarak destekleyebilen bir şeye ihtiyacımız vardı. Sadece kılığa bürünme kodlarını yeniden yazmakla kalmadık, aynı zamanda kopyalarının güçlendirmelerle ve zayıflatmalarla girdiği etkileşimler gibi halihazırdaki sistemleri de temizledik. Neeko’nun pasifinde hâlâ düzeltmemiz gereken bazı küçük hatalar ve istisnai durumlar var; fakat yeni kod sayesinde bunları sistemsel bir şekilde çözebileceğiz.

İlginizi çekebilir: EU LCS’in ardından NA LCS’in de adı değiştirildi

Neeko büyücü olduğu halde neden ultisini kullanmak için takım savaşlarının merkezinde olmak zorunda?

Neeko’nun menzilini kısmen kısa tuttuk çünkü kılık değiştirme ve kopya oynanışı, kendisinin risk alması gerektiği zamanlarda çok daha etkiliydi (tuzak ultisini oyuna koymama kararımız da bununla ilgili). Ayrıca “menzilli bir şampiyon olarak ön saflara atlamak” gibi takım savaşlarından galip çıkma koşulları, Neeko oyuncularının rakiplerini kandırdıkları zamanlarda kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

Pekiiii Neeko yumurtluyor mu?

Neeko hiç size yumurtluyor musunuz diye soruyor mu acaba?

(Hayır, tabii ki yumurtlamıyor.)

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL