Connect with us

LoL

Riot’a Sor’un yeni makalesi yayınlandı!

Sana Özel Mağaza nasıl işliyor? ARAM oyununda neden 2 Lux gelmiyor? Riot’a Sor’un yeni bölümü yayında!

Riot'a Sor

Riot’a Sor’un yeni makalesi Riot Games Türkiye’nin sitesinde yayınlandı. Bu hafta Sana Özel Mağaza ve Aram konularından bahsedildi.

Sana Özel Mağaza’dan çıkan kostümler düğmeye basıldığında rasgele mi seçiliyor, yoksa önceden belli mi?

Sana Özel Mağaza’daki kostümler, siz düğmeye basmadan çok daha önce seçiliyor! Aslında teklifler, çeşitli filtrelere göre ve içeriklerin (şampiyon, kostüm vs.) arasındaki benzerliklere bağlı olarak seçiliyor ve kişiselleştiriliyor.

Bilgewater’daki çiçekler neye benziyor? Tabii böyle bir yerde çiçek büyüyorsa…

Bilgewater, Yılan Adalar’ın yakınındaki büyük ve pis bir şehir. Paylangi yabancılar ahşap gecekondularında yaşıyor. Bu yüzden bitki ve yaban hayat için pek yer olduğunu söyleyemeyiz. Fakat vahşi tropik çiçekler mümkün olan yerlerde büyüyor. Özellikle de harap olmuş eski Buhru yapılarını tercih ediyorlar. Muhtemelen rengârenk zambaklar veya lotus çiçekleri görebilirsiniz. Tabii bunların yanı sıra sinekkapan gibi etkileyici türler veya çok daha kötü bitki çeşitleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Ancak Bilgewater’ın gelişmiş bir liman olduğunu unutmamak gerek. Yani paranız olduğu takdirde neredeyse istediğiniz her şeyi alabilirsiniz. Muhtemelen Bilgewater’da yasadışı çiçek satışı yapan tüccarlar da bulabilirsiniz. Bunlar istediğiniz her şeyi size satabilir. Tabii ürünlerin gelmesi bazen haftalar, belki de aylar sürebilir. Noxus’tan gül mü istiyorsunuz? Yoksa Ionia’dan gelen kurutulmuş ruh çiçekleri mi? Belki de Demacia’da özel olarak yetişen sarmaşıklardan arıyorsunuzdur. Tüm bunlar ve daha niceleri doğru ücret karşılığında sizin olabilir.

Fakat böyle şeyler ortalama vatandaş için epey lüks ve muhtemelen sadece şehrin en zengin kaptanları iskelelerin, rıhtımların ve mezbaha koylarının çok çok üstündeki özel konutlarında bahçe gibi şatafatlı bir şeyle ilgilenebilir.

Merhaba Riot, benim ARAM moduyla ilgili bir sorum var. Şampiyon seçimi tamamıyla rasgele mi? Oyuncular yenileme yaparken bile her iki takıma da aynı şampiyonun gelmesini nasıl engelliyorsunuz?

ARAM’da şampiyon seçimleri yapılırken Takım Kurucu dediğimiz bir hizmetten faydalanıyoruz. Takım Kurucu sunucusu her iki takımda da yenilenen tüm şampiyonları, yedeğe çıkan şampiyonları vs. biliyor. Takım Kurucu, oyuncuların yenilediği şampiyonların diğerlerine gelmesini engelliyor.

LoL İstemcisi’nin şampiyon seçimi arayüzü de Takım Kurucu’nun söylediği şampiyonu size veriyor. Şampiyon yenileme düğmesine tıkladığınızda istemci, Takım Kurucu’ya sizin bir yenileme talebinde bulunduğunuzu söylüyor. Takım Kurucu yenileme sonrası size verilecek şampiyona karar veriyor ve bunu istemciye iletiyor. İstemci de size bu şampiyonu gösteriyor.

Bir diğer deyişle, şampiyon seçimi işleminin tümü sunucunun yetkisiyle gerçekleştiriliyor. Takım Kurucu her şeyi yönetiyor. Her bir şampiyon, yenileme, takas, yedek değişimi ve kesinleştirme işlemi teker teker yapılıyor. Yani şampiyonlarını aynı anda yenileyen iki oyuncuya aynı şampiyonun verilmesi imkânsız; çünkü Takım Kurucu dikkatli bir şekilde önce bir yenilemeyi işleme sokuyor, sonra da diğerini.

“Tamamıyla rasgele mi?” sorusunun cevabı neyi kastettiğinize bağlı olarak değişir. Size atanan her şampiyon (yenileme dahil), o anda seçebileceğiniz mevcut şampiyonlardan oluşan bir kümenin içinden rasgele seçiliyor ama bu kümenin kendisi rasgele değil. Küme matematiği terimleriyle anlatmak gerekirse:

((ACO) \ R) \ D

A, ARAM’da her zaman bedelsiz oynanabilen 65 şampiyon. C, mevcut ücretsiz rotasyondaki şampiyonlar. O, sahip olduğunuz şampiyonlar. R, her iki takımdaki oyuncuların şu ana kadar seçtiği şampiyonlar. D de devre dışı bırakılan şampiyonlar (bu kümenin her zaman boş kalmasını umuyoruz). Basitçe, her zaman bir takımda veya yedek kulübesinde olmayan rasgele bir şampiyon alıyorsunuz.

İlk başta verilen 10 şampiyon da bu süreci izliyor. Takım Kurucu, şampiyon seçiminin başında bu işlemi her oyuncu için bir defa yaparak herkese verilen ilk şampiyonu belirliyor.

Ayrıca önceki oyunlarda olan şampiyonların, hatta seçim sırasında oyuncuların çıktığı lobilerde seçilen şampiyonların bu işleme etki etmediğini unutmamak gerek. Yani farklı oyunlarda art arda aynı şampiyonun gelmesi mümkün. Buna çok sevdiğiniz veya nefret ettiğiniz şampiyonlar da dahil. Bu olduğunda, ARAM gerçekten de rasgele değilmiş gibi hissedebilirsiniz ama aslında durum böyle değil.

Makaleyi Riot’un sitesinden okumak için tıklayınız.


İlginizi Çekebilir

VALORANT topluluk turnuvası kaldığı yerden devam ediyor!

Oxygen Esports Ömer Deniz ‘Ging’ Gülbay’ı kadrosuna kattı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL