Connect with us

Espor

Rüyaydı Gerçek Oldu DRX Finalde T1’ı Geçerek Şampiyon Oldu

Play-in’lere zar zor katılan takım olmaktan Worlds kazanan takım olmaya giden yol, DRX şampiyon oldu.

DRX

Yaklaşık on yıl önce DRX’ten Kim “Deft” Hyuk-kyu ve Lee “Faker” Sang-hyeok, aynı liseden mezun oldular ve aynı anda LCK’da çıkış yaptılar. O zamandan beri, her iki oyuncu da profesyonel League of Legends’ın temel direklerinden olmak için kendi yollarını çizdi , ama ikisi arasındaki uluslararası başarı son derece farklıydı.

Ancak bugün, çift nihayet Dünya Şampiyonası finallerinin karşı taraflarında bir araya geldi ve 2017’den bu yana ilk kez turnuvanın son aşamasında LCK’yi temsil eden iki takımı bir araya geldi. Sonuç olarak, yoğun beş maç sonunda galip DRX oldu.

DRX, bu gece T1’ı 3-2 ile geçerek mucize koşusunu tamamladı. Taraftarlar hem oyun alanında hem de dışarda destekleri ile DRX oyuncularının yollarına çıkan her zorluğu aşmalarına ve nihayetinde Sihirdar Kupasını kaldırmalarına kadar giden yolda onları ateşledi.

Bir alt koridorun sinerjisi

Şimdiye kadarki maçlarda bazı takımlar Sivir, Caitlyn ve Yuumi’ye büyük önem verirken, diğerleri daha fazla ön cephe potansiyeline sahip şampiyonlar için dikkatlerini haritanın üst tarafına kaydırdı.

Ancak hem T1 hem de DRX için alt koridorlarını tam potansiyelleriyle kullanmak, onlara bu final maçında bir yer kazandıran stratejilerin bir parçasıydı. Ekipler, serinin her bir draft aşamasını alt koridorlarının şampiyonlarını hedef alarak, birbirlerinin erişimini sınırlamaya çalışarak geçirdiler. Yine de bir seçim, hangi takımda göründüğünden bağımsız olarak önemli bir sorun olarak göze çarpıyordu: Varus.

Gumayusi, seri boyunca okları ile birden fazla tarafsız hedefi çaldı ve rakiplerinin momentumunu tamamen raydan çıkardı.

İkinci oyunda, her iki takım da alt koridorlarını renklendirmeyi seçti ve Varus/Heimerdinger ve Ashe/Lux gibi tuhaf kombinasyonlarını ortaya çıkardı. BeryL’den Heimerdinger ile haritada güzel hareketler geldi ve bu sayede DRX sadece birkaç dakika içinde büyük bir altın açığını başarıyla kapattı. Bu altınların çoğu, Gumayusi’nin birinci oyunda elinde olan, takımına serideki ilk galibiyetini getirmek için tüm düşman takımını Baron çukurunda sıkıştıran Deft’in Varus’unun eline geçti.

Şampiyon üçüncü ve dördüncü oyunlarda en büyük faktör olmasa da, Varus takımlar arasında takas edilen zaferlerin kazanan taraflarında kaldı. Varus’un yerine bir Darkin arkadaşı olan Aatrox, maç seri maçında T1 seçtiği için DRX için artan öncelik kazandı. Kingen bu seçimi büyük bir başarıya taşıdı ve DRX’ için ölmeyi reddederek nüyük bir çarpan oldu.

Son maçta ise T1 için tüm umutlar kaybolmuş gibi göründüğünde, Gumayusi bir kez daha Baron’u çaldı – bu seride güçlendirilmiş Q ile bir hedefi üçüncü kez çalmıştı – bu, T1’a oyunu eski durumuna getirmek için ihtiyaç duydukları güçlendirmeyi kazandırdı. DRX, Mountain Soul ve Elder Drake’i güvence altına alarak karşılık verdi ve son savaşta T1 oyuncularının hatalı kararı sonucunda zaferi kazandılar ve takım için olağanüstü bir Worlds koşusunun sonunu getirdiler.

On oyuncu, inanılmaz bir koşu

Deft, 2014’ten beri bir Dünya Şampiyonası yarı finalini geçememişti. O zamandan beri her yıl çeyrek finallerde durdurulup neyin olabileceğine ama neyin olmadığına bakıyordu. Ancak bu yıl, emektar sadece bir kez daha yarı finale, ardından finale çıkmakla kalmadı, aynı zamanda on yıllık kariyerinde ilk kez Sihirdar Kupasını kaldırmayı başardı.

Bu olağanüstü finali buradan izleyebilirsiniz.

IF Parla Esports durmak bilmiyor

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor