Connect with us

LoL

Sezon öncesi döneme ilişkin özet paylaşıldı

Sezon öncesi dönem ana hedeflerine ilişkin bir yazı paylaşıldı.

ezreal yama

Riot Games, sezon öncesi dönem, şampiyonlar ve rünler hakkında birtakım bilgiler yayınlandı. Yayınladığı bilgiler arasında güçlendirme ve dengeleme alacak olan şampiyonların da isimlerini belirten yapımcılar, Kara Hasat ve Arakçı rünlerinde de değişime gideceğini belirtti. Çok uzatmadan, işte Riot Games’in yayınladığı o yazı:

İlginizi çekebilir: Cloud9’ın yeni orta koridor oyuncusu belli oldu: Yasin Dincer!

Oyunun genel durumu

Sezon Öncesi Dönem’de gelen değişiklikler hakkındaki ilk izlenimlerimiz şekillenmeye başladı. Bunlar hakkındaki düşüncelerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Tabii kesin bir sonuca varmak için henüz çok erken ve her şey yerli yerine oturduğunda çok daha farklı bir manzarayla karşılaşmamız olası. Yine de şu ana kadar oldukça faydalı veriler topladık ve gözlemlerde bulunduk.

Ana hedeflerimizi hızlıca hatırlatmak gerekirse:

  • Oyunun erken safhalarında gösterilen agresif oynanışı ve rakip üzerinde kurulan avantajı ödüllendirmeye devam ederken dış kulelerin hızlıca yok edildiği durumları azaltmak
  • Oyunları çevirmeyi daha mümkün hale getirmek
  • Sonucu belli olan maçların daha çabuk sonlanmasını sağlamak (kaçınılmaz bir mağlubiyetin gerçekleşmesi için daha az beklemek)
  • Rün niteliklerini rün yollarından ayırarak daha esnek seçimler yapabilmenize olanak tanımak

Mevcut gözlemlerimiz:

  • Artık dış kuleler eskiye kıyasla bir veya iki dakika daha geç düşüyor. Bu da aşırı ölçüde erken sonlanan koridor aşaması sayısını azalttı.
  • Dış kulelerin daha geç düşmesine rağmen ortalama oyun süresi üstünde anlamlı bir değişiklik olmadı. Bu da destansı canavarların ortaya çıkma zamanları gibi oyun çözümleyici değişikliklerden bazılarının sonucu belli oyunların daha hızlı bitmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.
  • Takımlar oyunun erken ve orta safhalarındaki hedefleri aldıklarında eskisi kadar yüksek bir kazanma olasılığı elde etmiyor. Bu da oyunun erken safhalarındaki kartopu etkilerinin azaldığına ve oyunu çevirme şansının arttığına işaret ediyor. Yine de bu konuyu daha derince incelememiz gerekiyor. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta bu konudan tekrar bahsedeceğiz.

Net sonuçlar almaya başladığımızda, 8.23’te getirdiğimiz her bir değişikliği daha detaylı bir biçimde inceleyeceğiz. Bunun ışığında kule barikatlarından kazanılan altın miktarı, kule nitelikleri, ödül hesaplamaları ve kamplar gibi şeylerin sayısal değerlerinde ayarlamalara gidip gitmeyeceğimizi kararlaştıracağız.


8.23’te şampiyonların durumu

Güçlenen şampiyonlar

Ezreal eskisinden biraz daha güçlü görünüyor ama aşırı derecede de değil. İlk izlenimlerimize göre Arakçı üzerinde yaptığımız değişiklikler Ezreal’ın popülerliğini çok da etkilememiş. Bu yüzden Arakçı’nın bekleme süresi, devreye girme sıklığı gibi bazı değerleri biraz daha ayarlamamız gerekebilir. Ancak bu yamada Ezreal’ı doğrudan güçlendirdik; dolayısıyla durumunu daha iyi ölçene kadar beklemek istiyoruz.

Lissandra da eskiye göre biraz daha güçlü duruyor. Ayrıca Lissandra oyuncularının şampiyonun mana erişimine, E hızına ve yeni pasifine gelen değişiklikleri daha iyi kullanmayı öğrenmelerini bekliyoruz. Buz Cadısı’nın bir ya da iki hafta içinde daha da güçlenmesi sürpriz olmayacaktır. Öte yandan artık rakiplerin Donmuş Kölelerden daha kolay kaçabileceğini düşünüyoruz (keza şu anda birçok oyuncu onları tehdit olarak görmüyor ve bunun cezasını çekiyor). Bu iki etkinin birbirini dengelemesi muhtemel. Oynandığı farklı konumları göz önünde bulundurursak desteğe kıyasla orta ve üst koridorda daha etkili olduğunu görüyoruz. En azından şimdilik güç artışı çok zayıf veya kendi işlevselliği çok güçlü görünmüyor.

Karthus‘un performansı da gözle görülür ölçüde daha iyi. Henüz elimizde yeterince veri olmasa da oyun akışına gelen değişikliklerin ve daha uzun koridor aşamasının onun özellikle işine gelmesi muhtemel.

İlginizi çekebilir: Son dakika: Riot Games’ten Thaldrin’e teşekkür mesajı

Zayıflayan şampiyonlar

Gangplank‘in gücü önemli ölçüde azaldı. Bu, rünler üzerinde yaptığımız değişiklikler sebebiyle olabilir. Arakçı’nın ikinci tetiklenmesini alması epey zor olduğundan bu rünün şampiyona fayda sağlama olasılığı düştü. Koza’nın kaldırılmasıyla beraber Azim yolunun da oyunculara eskisi kadar çekici gelmediğini görüyoruz ve hem Hortlağın Pençesi hem de Arakçı aşağı yukarı hâlâ eşit oranda alınıyor. Ayrıca şampiyonu etkileyen yeni bir hata ortaya çıkmış da olabilir. Bazı şeyleri düzeltmek için geri planda kodlarını biraz değiştirdik. Amacımız hiçbir zaman onu zayıflatmak olmadığından konuyu daha detaylı şekilde araştıracağız.

Irelia özellikle de orta koridorda daha güçsüz görünüyor. Bu konumdaki performansını göz önünde bulundurursak bu bizim için güzel bir şey. Yine de bu değişikliğe sebep olan unsurları öğrenebilmek ve genel durumunu tartmak için daha fazla araştırma yapmamız gerekiyor.

Taliyah‘nın diğer konumlara kıyasla ormanda bir hayli zayıfladığını gözlemledik. Buradaki gücünü biraz fazla azaltmış olabiliriz; fakat ormancılar değişikliklere alıştıktan sonra şampiyonun yeniden güçleneceğini düşünüyoruz. Getirdiğimiz değişikliklerin Taliyah’ya orta koridorda ve ormanda yardımcı olmasını umuyoruz. Yine de durumunu takip etmeyi sürdüreceğiz.

Tüm diğer şampiyonlar

Değişikliklerin ardından çoğu şampiyonun performansı etkilendi; ancak yukarıda bahsetmediklerimizde çok büyük değişiklikler yok. 8.24 ve sonrasında normal denge ayarlamalarına geri döneceğiz. Henüz 8.24’te getireceğimiz değişiklikleri tamamen planlamadık. Bazı şeylerin yerine oturmasını bekleyip önümüzdeki haftanın başında hedeflerimizi belirleyeceğiz.


8.23’te rünlerin durumu

Kara Hasat bariz şekilde fazla güçlüydü. Dolayısıyla ilk günden bir yama çıkararak taban hasarını ve artış oranını ayarladık. Şu anda durumunu yeniden değerlendiriyoruz.

Arakçı‘da değişikliklere gitmeden önce biraz beklemek istiyoruz. Ezreal hâlâ bu rüne fazlasıyla bağlı olabilir. Bazı yeni şampiyonların Arakçı’yla daha iyi performanslar sergilediğini görüyoruz; yine de şimdilik her şey dengeli görünüyor. Örneğin Lucian Arakçı’yla bir hayli etkili; fakat rüne bağlı veya aşırı güçlü değil.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL