Connect with us

Video Konusu

Espor takımlarının tarihi: SK Gaming

Espor denince akıllara gelen ilk şeyler efsane oyuncuların yanı sıra efsane takımlar. İşte bugün o takımlardan birini inceleyeceğiz. Karşınızda SK Gaming!

Espor denince akıllara gelen ilk şeyler efsane oyuncuların yanı sıra efsane takımlar. İşte bugün o takımlardan birini inceleyeceğiz. Karşınızda SK Gaming!

Espor eskiden bu kadar büyük bir sektör değildi. Takımlar belki de bir yılda şimdi oyuncularına maaş olarak verdikleri ücreti kazanıyorlardı. İşte bu zamanlardan gelen takımlar, şu an esporun efsaneleri olarak yer alıyorlar. Bu takımlar arasında bir sıralama yapsak, sanırım ilk üç sıraya kesinlikle koymamız gereken takımlar arasında SK Gaming yer alacaktır.

1997 yılında bir arkadaş grubu arasında kurulan Schroet Kommando, bugün Almanya, Amerika’daki ofisleriyle bir dünya markasına dönüşmüş durumda. Geçtiğimiz 21 yılda sayısız başarılar elde eden SK Gaming, bir espor efsanesi olmasının yanında içerisinden birçok efsanevi isim de çıkardı. SK Gaming’i tüm dünyanın tanıması ise Counter-Strike 1.6 zamanı kurduğu İsveç kadrosu diyebiliriz.

Bu kadroda hala günümüzde oyuna devam eden isimler arasından GeT_RiGhT, f0rest gibi isimler yer alırken, oyunu bırakmış SpawN gibi bir efsane de yer alıyordu. Dönemin en iyi takımı olarak nitelendirilen SK Gaming, girdiği tüm turnuvalarda rakiplerine hiç acımıyordu.

Espor takımları arasında forma, t-shirt ve aksesuar gibi ürünlerin satılmasını başlatan takımlar arasında da yer alan SK Gaming, espor sektörünün büyümesinde büyük pay sahibi. Eski dönemlerde turnuvalardan şimdiki gibi çok fazla gelir elde edilememesi nedeniyle, bu ürün satışları SK Gaming’in en önemli gelirleri arasında yer alıyordu. Şimdilerde takım çok büyük bir mağazaya sahip. Mağazalarında ise giyimden, aksesuara, kırtasiye ve oyuncu koltuğuna kadar kadar çok geniş ürün yelpazesi var. Ancak kuşkusuz en çok sevilen ürünü SK Gaming sweat’leri oluyor. Bu mağaza takım için hala ciddi bir gelir merkezi olarak yer alıyor.

SK Gaming şu an bünyesinde League of Legends, Clash Royale, FIFA, Hearthstone, Madden NFL, Paladins, Rainbow Six ve SMITE takımlarını barındırıyor. Birçok oyunda espor alanında olan SK Gaming, mobil espor sektörüne de erken giriş yapan takımlar arasında. Ancak ne yazık ki bir Counter-Strike efsanesi olarak büyüyen ekibin, şu an herhangi bir CS: GO takımı bulunmuyor.

League of Legends takımında ise eskiden çok üst düzey oyunculara sahip olan SK Gaming, bir dönem LoL’e ara vermişti. Ocelote(Oselot)’lu kadrosu ile bir dönem EU LCS’de yer alan ekip, şu sıralar tekrar LoL kadrosu kurdu ve 2019 yılında EU LCS’e katılmaya çalışıyor.

CS: GO’da ise mevcut kadrosu ile yollarını ayıran ekip, henüz yeni bir takım için bir girişimde bulunmadı. Yükselmesi, büyümesi ve büyük bir şirket haline gelmesi Counter-Strike sayesinde olan bir takım için yakın zamanda yeni bir kadro duyabiliriz dersek, yanlış söylemiş olmayız.

Son olarak dilerseniz takımın partnerlerine ve sponsorlarına bir göz atalım. Kurulduğu günden bu yana dünyanın espor için en önde gelen firmalarıyla anlaşmalar yapan SK Gaming, bu gayretine devam ediyor. Şu an teknolojik ürünleriyle ilgili olarak Razer ve Sennheiser sponsorluk anlaşması bulunan ekip, enerji içeceği firması Mountain Dew ile de bir anlaşma içerisinde. Öte yandan bir Alman telekomünikasyon firması olan Deuthsche Telekom ile anlaşma yapan ekip, oyun evlerinin internet altyapısını sağlama almış durumda. Bu firmalar arasından Razer için SK Gaming için özel bir firma diyebiliriz. Çünkü iki firma arasındaki anlaşmalar çok eskiye dayanıyor.

Bu videomuzda, sizlere bir espor efsanesi olan SK Gaming’in geçmişini kısa bir özet ile aktarmaya çalıştık. Sizlerin de ekibin geçmişi ile ilgili eklemek istediğiniz bilgiler olursa, yorum atarak belirtebiliriz. Videoyu beğendiyseniz beğen tuşuna basmayı ve kanala abone değilseniz abone olmayı unutmayın. Hoşça kalın!

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video Konusu