Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

Snow Sweet Snow turnuvası hakkındaki yapılan açıklamaların ardı arkası kesilmiyor!

Snow Sweet Snow turnuvasının yayıncı krizi devam ediyor. Birçok yayıncıdan ardı arkası kesilmeyen açıklamalar geliyor!

Snow Sweet Snow

Geçtiğimiz günlerde Snow Sweet Snow adlı organizasyonun düzenlediği turnuvada elemeler yapılmaya başlanmıştı, bu elemeler arasında yakından tanıdığımız Sangal ekibi de var.

Uluslararası bir yapım olan Snow Sweet Snow için Türkçe dilinde sunulması için herhangi bir adım atılmamıştı.

Bununla birlikte yayın yapan Özgür “root” Alagül ve Berke “Vlad” Kantürk, twitter üzerinden hayranlarını üzen açıklamalarda bulundular.

 Öncelikle Özgür “root” Alagül’ün Twitter üzerinden yaptığı açıklama şu yönde;

Herkese selam,

Snow Sweet turnuvasının 1. sezon maçlarını bildiğiniz gibi ben ve Berke (Vlad) çok ciddi bir zamanımızı harcayarak bölgesel elemelerden itibaren sunuyorduk. iki hafta boyunca iki swiss grup süresince maçları yayınladıktan sonra takım play-offlara kalmaya hak kazanmıştı. Organizasyondan herhangi bir para almadan yaptığımız bu çalışma kapsamında (resmi olmayan (yani kontrat imzalanmayan) ama yayın yapabilen yayıncı (non-exclusive)) yetkisi ile sunumlarımızı gerçekleştirdik.

Cuma günü, organizasyondan, “bundan sonra yayın yapamazsınız, TR yayın haklarını anlaşıp başka bir yere sattık” bildirisini aldık.

Bu başarılı maç sunumlarını (yani ortada takımın iyi oyunu, bizim sunum eforumuz, seyircinin katkısı vb.) bizle hiç konuşulmadan böyle bir kararın alınması ve kapı dışarı edilmemiz konusunda bize yapılanın bir saygısızlık olduğunu, en azından bizle görüşebileceğini, belki bizim bir teklifimiz olabileceğini, sonuçta turnuvayı tanıtan, seyirciyi oraya çeken ve bunun değerli bir ürün olarak ortaya çıkmasını sağlayanın biz olduğunu belirttiğimiz noktada, bu bir iş anlaşması, sizin bu hakları almak için daha iyi bir teklifiniz varsa buyurun özelden teklifinizi yazın minvalinde, kısaca, “sağ olun her şeyi parlattınız, baktık TR tarafında da baya güzel izleyici var, biz bunu güzel bir şekilde sattık, siz daha fazlasını verirseniz teklifinizi yapın, tabi buyurun siz yayınlayın” cevap aldık.

Bu sebeple maç yayınların yayın haklarına ulaşamayacak olmakla birlikte, şu dakikadan sonra verilse bile tarafımdan yayınlamayacaktır.

Sangal’a turnuva devamında başarılar dilerim.

Bilginize,
-root

 Ardından birlikte sunum yaptığı meslektaşı Berke “Vlad” Kantürk tarafından da benzer bir açıklama yapıldı;

 21 Ocak 2021 günü Regionals aşaması ile Sangal için başlayan Snow Sweet Snow Turnavası için Relog Media ile daha önce çalışmış birisi olarak (Nine to Five Serileri) iletişime geçip ”non-exclusive” yani kendi kanalımdan, yayın şartlarına uyduğum sürece ve isteklerini karşıladığım sürece, herhangi bir maddi bir gelir beklemeksizin turnuvanın yayın hakları konusunda anlaşma sağladık. Şu ana kadar ki durumu zaten biliyorsunuz, Özgür Abi ile birlikte turnuva sürecinde maç kaçırmadan Sangal’ın playoff aşamasına katılımını birlikte takip ettik. İki kanal olarak, Sangal Esports izleyicisi ve taraftarı ile birlikte, turnuva dinamiklerinin çok üzerinde bir istatistik sağlayan bir sonuç ortaya çıktı.

Bir hafta kadar öncesinde aldığım bilgilere göre istatistikleri kendi anlaşmalı kanallarında görmek isteyen turnuva organizatörleri Relog Media ve GRID, aldığı ortak karar ile Türkçe bir kanal açmak üzerinde karar kılıyor. Bu süreçten benim organizasyon ile bağlantısız, tamamen tesadüf eseri haberim oluyor. Daha sonrasında yetkililer ile konu hakkında iletişime geçtiğimde, böyle bir düşünceleri olduklarını söylemekle yetindiler.

5 Şubat Cuma gününe geldiğimizde turnuvanın yayınlarının, belirlenen tek bir kanal üzerinden gideceğine, turnuvanın geri kalanında benimle çalışmayacaklarını belirttiler. Bundan sonraki süreçte anlatmak istediğimiz tek şey ortada böyle bir emek ve yoğun süreçteki alın teri varken, playoff aşamasına 3 gün kala duruma dair bizlerle çalışılmayacağı haberi veriliyor olması, karşı tarafın emeğimize ciddi anlamda saygısızlık ettiğini düşünmekteyim. Süreç ile alakalı en azından bilgi sahibi olarak ayrılmak isterdim, turnuvanın geri kalanında sunumda olamayacağım. Sangal Esports’a başarılar dilerim, değerli izleyici ve takipçilerimin bilgisine.

Bu açıklamalardan sonra edinilen bilgiler doğrultusunda, güvenilirliği ve kesinliği belli olmayan birkaç iddia ortaya atılmıştı. Bu iddialardan bir tanesi, yayın haklarının tamamıyla Christopher Leo “tonbaliklimakarna” Willekens’e verildiği yönündeydi.

Snow Sweet Snow

tonbaliklimakarna’nın Bu iddialar karşısındaki açıklamaları şu şekilde;

Herkese merhaba,

Snow Sweet Snow turnuvasında bugün saat 14.00’te başlayacak olan Sangal vs Endpoint mücadelesi benim kanalımda olacak, öncelikle şunu belirteyim: Kesinlikle yayın haklarını satın almak gibi bir durum yok, zaten öyle bir durum olsa ben de Özgür, Berke ve Karahan ile çalışırım ki ben tek başıma neyin hakkını hangi parayla alıyorum? O da ayrı bir nokta.

Olayın nasıl gerçekleştiğini anlatayım: Shadow League’in yayını hakkını vermediğini bildiğimden şu an Sangal’ın oynadığı tek turnuva olan Snow Sweet Snow’a ROOT ve Vlad gibi “non-exclusive” yani özel olmayan yetki için başvurdum, onlar da bana Türkiye kanalı kurmakla ilgili planlarından ve beraber çalışmakla ilgilenip ilgilenmeyeceğimden bahsettiler. Riot ile ayrılığımdan bu yana sunuculuk, prodüksiyon, organizasyon gibi birçok iş yaptığım ve de Sangal bu turnuvalarda olacağı için gerçekten güzel bir iş birliği olabileceğini düşünerek ilgilendiğimi söyledim.

Cuma günü toplantı yaptık, bana Sangal vs Endpoint maçını kendi kanalımda yayın hakları bende olacak şekilde sunmak isteyip istemeyeceğimi sordular ve yalnızca bu maç için olduğunu belirttiler. Ben de bunu kabul ettim, güzel bir fırsat, ek olarak Özgür ve Berke’ye herhangi bir zararı olacağını da düşünmedim. Hem ikisinin de kanalı HLTV’de gözükmüyordu hem de sadece tek maçlık deneme yapmak istedikleri için gelecek ortaklığımız adına bir başlangıç olarak düşünmeleri üzerinde durduk.

Hem Özgür’ü hem de Berke’yi seviyorum, Berke ile zaten çok yakınız, her ikisini de FPS oyunlarındaki değerli partnerlerim olarak görüyorum. Tweet’lerini gördükten sonra direkt gidip onlara yazdım ve ne kadar üzgün olduğumu söyledim, çünkü amacım onlara verilen bir hakkı ellerinden almak ya da onlara zarar vermek değildi. Ortada hiçbir sunucuyla anlaşma yokmuş ama ben olup olmadığını da bilmiyordum zaten sadece kendim için başvurmuştum. Şu anda geldiğimiz durumda bu maçı bir deneme minvalinde sunacağım ve ileride Snow Sweet Snow ile birlikte çalışacak mıyız, kanal kuracaklar mı vb ne olacak bunu göreceğiz, sadece tek maç için konuştuk.

Özgür ve Berke ile konuştuktan sonra yayına girmem gerekiyordu o yüzden konuşmayı devam ettiremedik ama aramızda kötü bir durum hissetmedim ben onlara durumu açıklayınca bana kızgın olduklarına dair bir şey söylemediler.

Ben bu olayda kimseyi suçlu görmüyorum. 3 taraftan bakmak gerekirse:
– 2006-2015 arası hayatım CS sunmakla geçti ve 6 yıl aradan sonra geri dönmek istediğim için CSGO turnuvalarına başvurmaya başladım.
– Özgür ve Berke grup aşamasında emek verdiler ve bunu devam ettirmek istiyorlar, onlar zaten böyle bir durumda suçlu olamaz.
– Snow Sweet Snow organizatörleri yaptıkları işi Türkiye’de daha profesyonel bir çerçeveye taşımak ve daha güzel bir şey yaratmak istiyor.

Yani herkesin kendine göre haklı sebepleri var, o yüzden başka ne söyleyebilirim bilmiyorum.

Yarınki Sangal vs Endpoint maçı için 1’imi vereceğim çünkü kimsenin Özgür’ün ve Berke’nin yokluğunu hissetmesini istemiyorum, umarım gelirseniz sunumumdan memnun kalırsınız, görüşmek üzere.

 Gene aynı şekilde JaqaRa adlı sunucu da Snow Sweet Snow’a ilişkin açıklamalarda bulundu;

 Merhaba, ben jaqara ismimi bilmeyenler için aytaç çoğu zaman sunulmayan maçları sunuyorum ve sizlerle kendi yayınlarımda yapıyorum çoğunuz benden izlemeyi sevmiyorsunuz çünkü ben caster değilim büyük casterlarımız var onlar sununca daha çok keyif alıyorsunuz istatistiklerden belli oluyor snow sweetin baş admini bana ulaştı ve teb_tr diye bir kanal oluşturup türkçe kanallarında türkçe sunum yapmamı istediler.

Ben onlara ulaşmadım onlar bana ulaştı ve ben bu sezon yayın haklarını verdiğiniz için kabul edemem dedim diğer sezonlarda isterseniz türkçe sunum yaparım dedim bazı arkadaşlar bana boşuna özelden hakaret ve küfür ediyorlar ben bunu berke(vlad)kantürk ilede görüştüm onlar benden yaş olarak büyük ve tecrübeliler ben onlara saygı duyuyorum onlarında bana karşı saygı duymalarını istiyorum.

teb_tr kanalında türkçe sunumu snow sweet kanalında yapmayacağım bilginize root ve vlada hakaret olurdu onlar beni sevmeye bilir saymaya bilir ama ben yaşları büyük olduğu için saygı duyuyorum sevgi karşılıklı olmasada saygı karşılıklı olur teşekkürler.
aytaç (JaqaRaCs) karateke

1 Yorum

1 Comment

  1. Pingback: Snow Sweet Snow turnuvasının elenen bir diğer takımı Sangal Esports oldu!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Counter-Strike Global Offensive