Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

Space Soldiers’ın ELEAGUE Major Macerası – Bazı Başarılar Kupayla Ölçülmez

Space Soldiers ELEAGUE Major 2018’de Neler Yaptı

Türkiye’nin sayılı espor değerlerinden Space Soldiers, ülkemize müthiş bir gurur daha yaşattı. Counter-Strike: Global Offensive sahnesinde dünyanın en iyilerine karşı dimdik ayakta duran temsilcimiz, ELEAGUE Major 2018’de çeyrek finale gelmeden veda etse de hafımıza kazıdıklarıyla gönlümüzde bir kez daha taht kurdu.

Her şey Space Soldiers’ın ELEAGUE elemelerine dahil olmasıyla başladı. Cloud9, G2 gibi dünyaca ünlü takımları da bünyesinde barındıran bu elemelerde ilk 9 sıraya yerleşen takımlar, ana etkinlik olaran ELEAGUE Major’a dahil olacaklardı. Burada 4 karşılaşmaya çıkan Space Soldiers, bu karşılaşmalarının üçünü atlattığında 2 galibiyet, 1 yenilgiye sahipti ve dünyanın en iyilerinin karşısına çıkmak için geçilmesi gereken kritik virajda mousesports engelini aşması gerekecekti. Bu iş hiç de kolay olmadı. Mirage haritasında oynanan karşılaşmaya enfes bir giriş yapan ve ilk yarıyı 10’a 5 üstünlükle kapatan Space Soldiers, ikinci yarıda her ne kadar 13-5 gibi rakibi adına kapanması güç bir fark elde etse de bu round’tan sonra istediği oyunu haritaya yansıtamayarak maçın uzatmaya gitmesine engel olamadı. Büyük bir rekabete sahne olan uzatma anlarında takım olarak çok daha iyi oynayan temsilcimiz, izlerken soğuk soğuk terler döktüğümüz karşılaşmayı 19-17’ye getirmeyi başardı ve hepimize derin bir nefes çektirdi. Son derece istekli bir oyunla devlerin arasında yerleşen Space Soldiers böylece ELEAGUE Major 2018 biletini kapmayı başardı. Atlanta’da dünya devleriyle oynayacaktık!

Ve Macera Başlar

Tarihler 20 Ocak’ı gösterdiğinde Space Soldiers için ELEAGUE Major 2018 macerası başlamıştı. Organizasyonun ilk günündeki rakibimiz, dünyanın en iyi takımı olarak gösterilen SK olmuştu. Daha önce ESL One Cologne’de devirdiğimiz SK, burada yeniden karşımıza geliyordu ve rakibimizin zirvede olmasına aldırış etmiyormuşçasına takımımıza güvenimiz tamdı. Mirage haritasında oynanan karşılaşma büyük gel gitlere sahne oldu, izlerken hop oturup hop kalktık. Maç 14-13’e geldiğinde öyle bir round yaşandı ki tek bir mermi adeta maçın sonucunu belirledi. A’ya bombayı kuran Space Soldiers, SK’in savunma direncini adeta kırmış ve etkili bir pozisyon almıştı. Canlarımız azdı ama avantajlı sayılırdık. TACO ve FalleN’ın bombaya hareketlenmesini engellemek isteyen MAJ3R düştü ama genç yıldızımız Calyx hâlâ hayattaydı, bomba kurulu ve avantaj nispeten bizdeydi. Bizler nefesimizi tutmuş maçın en kritik round’unu izlerken Calyx haritanın yarısını dolaştı, oyunu istediği pozisyona getirmeye çalıştı. Bombayı çözmeye çalışan FalleN’a verdiği hasar rakibinin sadece 1 canını bırakınca karşılaşma zora girdi ve kaybettik. Calyx’in bir mermisi, dünya devinin kıl payı elimizden kaçmasına neden olmuştu. Şans faktörünün bu oyunda ne kadar etkili olduğunu işte o an bir kez daha anladık.

SK’den sonraki rakibimiz Cloud9 oldu. SK’i sallayan ama deviremeyen temsilcimiz, Amerika temsilcisi Cloud9’a karşı baskın oyununu ortaya koydu. Cloud9 karşısında adeta ilk günün acısını çıkaran oyuncularımız, rakibin Türk asıllı oyuncusu Tarık’ın etkili oyununa MAJ3R ve paz ile karşılık vererek bu karşılaşmadan galibiyetle ayrılmasını bildi. Özellikle maçın son round’unda adeta sazı eline alan paz, AWP’siyle Cloud9 oyuncularına geçit vermedi. Böylece takımımız hem puan olarak hem de moral olarak kendini yenilemişti.

İlk 8 için İşler Kızışıyor

Organizasyonun üçüncü gününde Gambit ile oynadık. Kağıt üzerinde daha avantajlı göründüğümüz bu karşılaşma train haritasında oynandı. Gambit’ten Dosia ve AdreN isimlerinin öne çıktığı bu karşılaşmada, Calyx’in çabaları yeterli olmadı ve karşılaşmadan 16-13’lük yenilgiyle ayrıldık. Üçüncü günün sonunda bir galibiyet ve iki yenilgimiz bulunuyordu. Bu da ilk sekiz hedefleri için oldukça sıkıntılı bir süreçti.

Dördüncü güne geçtiğimizde rakibimiz BIG, parolomız ise galibiyetti. Buradan alınacak bir yenilgi takımımızı turnuva dışına itiyordu. Bu da bizim için karşılaşmanın ne kadar kritik olduğunun göstergesiydi. cobblestone haritasında oynanan maça hızlı başlayan temsilcimiz, ilk 8 için ne kadar istekli olduğunu bize gösterdi. Türk asıllı oyuncu gob b’nin de yer aldığı BIG, Space Soldiers’a biraz hafif kaldı ve karşılaşma 16-8’lik Space Soldiers galibiyetiyle tamamlandı. Bu sonuçla turnuvadaki durumumuz 2 galibiyet, 2 yenilgiye geliyor ve ilk
8 için işler biraz daha kızışıyordu.

Rakip Yeniden mouz!

Ezici galibiyetimizle sonuçlanan BIG maçının ardından gözler tamam mı devam mı karşılaşması olan mousesports maçına çevrildi. mousesports’u devirerek bu organizasyona katılmaya hak kazanan Space Soldiers, ilk 8 için bir kez daha mousesports’u devirmek zorundaydı. Karşılaşma öncesinde yapılan yasaklamaların ardından mirage haritası belirlendi ve kritik karşılaşma başladı. Kazananın çeyrek finale çıktığı, kaybedeninse evine döndüğü bu karşılaşma müthiş bir heyecana sahne oldu. Karşılıklı frag’lerin havada uçuştuğu karşılaşmanın sonları, ne yazık ki mousesports’un istediği gibi şekillendi. oscar önderliğinde üstünlüğünü kabul ettirmeye çalışan mouz, temsilcimizin geri dönüşlerini en sonunda kırarak karşılaşmayı 16-13 kazanmayı başardı. Böylece dünyanın en iyi CS: GO takımları arasında bayrağımızı dalgalandıran Space Soldiers, son sekize bir adım kala organizasyona veda etmiş oldu.

Türkiye’nin açık ara en büyük espor başarılarını elde eden, Türk esporunda bir şeyleri değiştirmeye en çok yaklaşan Space Soldiers, bu sonuçların ardından dünyanın en iyi 8 takımı arasına girmeyi kıl payı kaçırdı.

Bazı başarılar kupayla ölçülmez. Her şey için teşekkürler Space Soldiers!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive