Connect with us

Espor

Steam Türkiye oyun fiyatlarına %18’lik KDV!

Steam Türkiye için zam çanları çalmaya başladı.

Steam oyuncular için neredeyse en önemli satış platformu. Bununla kalmayarak oyunlar hakkında neredeyse tüm bilgileri oyunların Steam sayfasından elde edebiliyor, kullanıcı yorumları sayesinde oyunu alıp almayacağımıza, nelerle karşılaşabileceğimize karar verebiliyoruz. Oyun fiyatları konusunda da paramızın değerini göz önünde bulundurmadan evrensel fiyatlara bakacak olursak, ucuzluk konusunda ilk 15 ülke içerisine girmeyi başarıyoruz.

Oyun sektörünün büyük gelişme kaydettiği bu yıllarda, oyun pazarının gerçekten büyük bir gelir kapısı olduğu da açıkça ortada. Bugüne kadar Steam üzerinden oyun alırken vergi konusunda sıkıntı yaşamamış olsak bile, artık bu durum değişti. Steam üzerinde satılan tüm oyunlara %18 KDV eklendi. Steam’in de bir firma olan Valve’nin marketi olduğunu düşünürsek, sattığı oyunlar ürün olarak geçiyor ve satış işlemi gerçekleştiği için Valve vergi mükellefi sayılıyor. Vergi konusunda ülkelerle başının derde girmesini istemeyen Valve, bu konuda yapması gerekeni yapıp, ülkelerin yaptırımlarını uyguluyor.

Henüz fiyatlara yansımamış olan %18’lik KDV oranı, belki de Valve’nin henüz Steam üzerinde değişiklik yapmamasından kaynaklanıyor, belki de bu KDV payını oyun yapımcılarına daha düşük miktarda para ödeyerek karşılayacak. İki durumda da oyunlara zam gelebileceğini tahmin etmemek elde değil.

Bakanlık, daha önce de yurt dışında yer alan internet sağlayıcı firmalara veya satış alanlarına vergi getirmişti. Steam de bundan payını almış oldu.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor