Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SEOFriendlyImages has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/playerbros.com/public_html/wp-content/plugins/seo-image/seo-friendly-images.class.php on line 2
Steel Tactics Esports Kulübü Kurucusu Ümit "Jamfox" Kılıç Röportajı
Connect with us

Röportaj

Steel Tactics Esports Kulübü Kurucusu Ümit “Jamfox” Kılıç Röportajı

Playerbros olarak Steel Tactics Esports Kulübü’nün Kurucusu Ümit “Jamfox” Kılıç ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Steel Tactics Esports Kulübü Kurucusu Ümit "Jamfox" Kılıç Röportajı

Playerbros olarak espor dünyasının içindeki isimler ile gerçekleştirdiğimiz röportajlarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Birkaç hafta önce gerçekleştirdiğimiz Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir röportajımızın ardından, bu röportajımızda Steel Tactics Esports Kulübü’nün Kurucusu Ümit “Jamfox” Kılıç ile takımın geleceğini, güncel durumunu ve Türkiye’deki espor sektörünü konuşuyoruz.

Merhabalar, sizi tanımayanlar için kendinizden ve Steel Tactics’ten bahseder misiniz?

Merhabalar, ben Ümit “Jamfox” Kılıç 18 yaşındayım, 4 Yıldır esporun içerisinde olup kendimi geliştirmeye çalıştım. Genel amaçlarımdan biri Türk E-Spor’unu geliştirip Avrupa da bayrağımızı temsil etmek. Steel Tactics Esports Kulübü 2016 Mayıs ayı kuruluşlu bir Espor Organizasyonudur. Kurulduğunda CS:GO ille yoluna devam eden Steel Tactics 2017 Kasım ayı sonrası her oyun branşında kadroya sahip olup başarı yakalayan bir takımdır.

Türkiye’de gelişmekte olan espor takımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?

Türkiye E-Spor organizasyonlarına baktığım zaman birçok takım görüyorum. Birbirinden fazla istekli yöneticilerden oluşan takımlar olsa da aslında hepsinin ortak bir sorunu var. Genel olarak bahsedersek hiçbir şekilde sosyal medya düzeni bulunmamakta, aldıkları kadroları gerekli araştırmaları yapmadan başvuruya göre alıyorlar ve hiçbir yatırım sergilemeden bu işe girmeleri büyük problem. Bu iş her zaman para ile dönmüyor, büyük yatırımlar yapmadan büyük başarı ve gelişme kaydedebilirler. Yapmaları gereken şey sabır ve sabır…

Profesyonel bir espor takımı kurmak için nelere dikkat etmemiz gerekir? Profesyonelliğe giden yolda yapı taşları sizce neler?

Profesyonel bir takım kurmak gereğinden fazla iş ve ilgi gerektiren bir iş. Piyasada en az 2 yıl bulunup gerekli tecrübeye sahip olmaları gerekmektedir. En önemli adımlar ise Sosyal medya kullanımı, bir yönetim ekibi ve akıllı yatırım profesyonelliğe en büyük 3 adımdır.

Steel Tactics Esports önceden Türkiye’ye ilkleri yaşattı, bu konu hakkında sözlemek istediğiniz şeyler nedir?

Steel Tactics Organizasyonu olarak Geçtiğimiz aylarda Bir Yabancı League of Legends kadrosu kurarak Portekiz Ligi elemelerine giriş yaptık. Elemelerden başarılı çıkıp Portugal League’ye giriş yaptık Lig aşaması ve Play-off aşamasında 1. çıkarak Portekiz Ligi 4. Sezon şampiyonu olduk ve İspanya da gerçekleşen Dream Hack Sevilla 2019’a gitmeye hak kazandık. Belli başlı sorunlar ve yatırım/sponsor eksiklerinden dolayı maalesef İspanyaya gidemedik.

Aynı şekilde geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir ilk yaparak Valorant Kadın takımımızı duyurduk.

Diğer takımlara göre daha genç bir yönetim ekibiniz var. Bu size sorun yaratıyor mu? Profesyonel oyuncuların ön yargı ile yaklaştığı oluyor mu?

Yönetim ekibimiz biraz daha genç olması aslında dinamik anlamda bize birçok avantaj sağlıyor fakat tecrübe açısından ve oyunculara karşı kesinlikle gözle görülür bir eksikliğimiz var. Oyuncular önceden yaşımdan ötürü isteklerini karşılasam bile takımımız ismi ile oynamayı kabul etmiyorlardı, fakat kendimizi piyasaya kabul ettirdiğimizden dolayı artık sıkıntı yaşamıyoruz.

Steel Tactics’in bazen kötü pozisyonlarda kaldığını gördük, bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Her takım gibi bizimde hatalarımız ve yanlış kararlarımız oldu bu konu ile ilgili söyleyebileceğim şey her iyi ve kötü kararımız bizim için bir tecrübe oluyor. Takipçilerimizden tek isteğim bize inanıp gelecekte Türk E-Spor’u için yaptıklarımızı görmesi.

Aktif olarak Steel Tactics bünyesinde hangi takımlar da kadronuz var?

Aktif olarak, CS:GO, CS:GO Akademi, League of Legends, PUBG, PUBG Lite, Zula, Zula Ladies, Valorant, Valorant Ladies kadrolarımız mevcut.

Ülkemizdeki sponsorluklar ve kuruluşlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Takımlara maddi ve manevi destek sağlıyorlar mı?

Ülkemizde son zamanlarda kuruluşlar gereğinden fazla geliştiğine ve kurulduğunu biliyoruz. Bu kuruluşların bize pozitif yönü çoğu kuruluşun işini sanal ortamda olması. Negatif yönü ise Espor branşını net olarak tanımış olmamaları ve Organizasyonlara güvenip sponsorluk yapmamasıdır. Bir espor takımı oyun ortamında ki en büyük reklamdır.

Steel Tactics yakın zamanda Zula ve Valorant oyunlarında Kadın takımı kurduğunu ve Zula Kadın takımı Zula Oyun resmi ligi olan ‘Zula Kadınlar Ligi’nde yer alıcak. Kadın takımlarına neden bu kadar önem veriyorsunuz?

Zula takımımız aktif olarak Kadınlar Liginde yer alacak bunun sevincini ayrıca yaşıyoruz Valorant kadromuz ile turnuvalar ve etkinliklerde yer alacağız. Kadınlara önem vermemizin sebebi kadınların E-Sporda pek olmadığını istekli ve kararlı kadrolar ile kadınların gücünü gösterip piyasada yerimizi almak istiyoruz.

Steel Tactics’in başlıca gelecekteki planları nedir?

Gelecekte çok uzun vadeli ve birçok projemiz bulunmakta. Birçok projemiz Türkiye’de enleri yaşatacak bir proje burada söylemek yanlış olur fakat yakında olarak projelerimiz içinde Akademi (Genç Oyuncular) yer vereceğimiz bir proje gelecek. Her oyuncuya her oyun dalında fırsat vereceğiz.

Son olarak Playerbros ve Steel Tactics takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Öncelikle beni ağırladıkları ve bu röportaj şansını verdikleri için Sayın Playerbros ekibine teşekkür ederim. Takipçilerimiz içinde söyleyeceğim en içten kelimem şu olacaktır “Steel Tactics Asma Pes Etmeyecek” Herkese teşekkür ederim takipte kalın esporla kalın!

Hip Hop, espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Röportaj