Connect with us

Twitch

Subathon nedir? Son zamanların popüler Twitch formatı Subathon nasıl yapılır?

Canlı yayın formatı Subathon ülkemizde de gün geçtikçe popüler oluyor.

Subathon nedir? Son zamanların popüler Twitch formatı Subathon nasıl yapılır?

Son zamanlarda hem dünya çapındaki hem de ülkemizdeki Twitch yayıncılarının sık sık gerçekleştirdiği canlı yayın konsepti Subathon, gün geçtikçe daha fazla yayıncı tarafından yapılıyor. Biz de bu yazımızda Twitch üzerinde bu formatı sık sık gören ve Subathon nedir diye merak eden izleyicilerin kafasındaki soruları gidermeye çalışacağız. Hızlıca başlayalım.

Subathon Nedir?

Subathon konseptinde yayıncılar uzun soluklu bir maratona giriyorlar. Genellikle belirli bir saat hedefi belirlenmesinin ardından geri sayıma başlanan yayınlarda her abone geldiğinde yayının süresi yayıncının belirlediği süre kadar artıyor. Çok fazla izlenen yayıncılar bu süreyi 30 saniye gibi daha az tutarken, örneğin ülkemizden Swaggybark 6 dakika, Zade 4 dakika, Kaanflix ise 3 dakika uzattı.

Yayınların günler hatta bir ayı aşkın sürmesinin haricinde yayıncılar abone, bit ve bağış hedefleri ile farklı farklı konseptler de geliştirebiliyor. Örneğin Ludwig açtığı Subathon yayınında belli bir abone sayısını aşması halinde acı yiyecekler yiyeceğini söylemişti.

Subathon Nasıl Yapılır?

Aslında Subathon yayını yapmanın normal Twitch canlı yayını yapmaktan pek fazla bir farkı yok. Bu konseptte canlı yayın yapmanız için gereken birkaç şey var. Öncelikle kendinizi hazırlamalısınız çünkü bu konseptte yayınlar günlerce sürebiliyor. Pek çok yayıncıyı Subathon yayını sırasında canlı yayında uyurken görebilirsiniz.

Bir diğer yapmanız gereken şey ise canlı yayınınıza bir zamanlayıcı koymak. Bu tür bir işlemi elle yapmanın pek mümkün olmayacağı için bu işlemi otomatik olarak yapan eklentiler mevcut. Yayıncıların sıklıkla tercih ettiği Streamelements platformunun içerisinde de yer alan bu özellikle internet üzerinde başka kişi ve kurumlar tarafından da yapılmış.


İlginizi Çekebilir:

Twitch yayıncısı Adal Subathon yayını sırasında banlandı

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Twitch