Connect with us

PUBG

Taliban PUBG’yi çok şiddet içerdiği için yasaklayacak!

PUBG’nin başı bu sefer Taliban yönetimi ile dertte.

PUBG Partnerlik Programı başvuruları açıldı

2021 yılında Afganistan’da hükümeti ele geçiren Taliban, oyunlar hakkında aldığı yeni karar ile gündemimize geliyor. PC Gamer’dan Joshua Wolens’in Khaama Press’e dayandırdığı haberinde belirtilene göre Taliban yönetimi PUBG: Battlegrounds’ı yasaklayacak.

Haberde belirtilene göre Taliban yönetimi PUBG’yi “şiddeti teşvik etmek” ve “gençleri yanlış yönlendirmek” gibi sebeplere dayandırarak üç ay içerisinde yasaklamak üzere bir adım attı.

Paylaşılan bilgilere göre alınan bu yasaklama kararı, Afganistan Telekomünikasyon Bakanlığı, bir Şeriat kanun uygulayıcı yetkilisi ve güvenlik temsilcileri arasında kısa süre önce yapılan bir toplantı sonrasında duyuruldu.

Taliban’ın aldığı yasak kararı PUBG ile sınırlı değil

Khaama Press’in aktardığı haberde belirtilene göre gerçekleştirilen aynı toplantıda sadece PUBG için değil, sosyal medya platformu TikTok için de bir yasaklama kararı çıktı.

Benzer sebeplerden yasaklandığı tahmin edilen sosyal medya platformunun bir ay içerisinde yasaklanacağına dair karar, Afganistan’daki telekomünikasyon ve internet servis sağlayıcıları ile paylaşıldı.

Afganistan’daki PUBG yasağı ilk defa gerçekleşmiyor

2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin Afganistan’dan çekilmesi ile birlikte Taliban rejimi ülke yönetimini ele geçirmişti. Bu iktidar değişiminden bir yıl önce ise ülkede PUBG’nin yasaklanması yine gündemdeydi.

18 Aralık 2020 tarihinde Playerbros ekibinden Efe Eren Genç’in haberine göre o dönemki Afganistan yetkilileri, yaptıkları açıklamada kapsamlı bir araştırmanın ardından PUBG’yi yasaklamaya karar verdiklerini belirtmişti.

Yasaklama kararı alan kurumun başındaki isim ise “Oyunu geçici olarak yasaklama kararı, sosyal ve güvenlikle ilgili sebeplerden dolayı alındı. Afganistan Telekom Düzenleme Kurumu, konuyla ilgili kalıcı bir çözüm bulabilmek için soruşturmalara ve danışmalara devam ediyor.” sözlerini dile getirmişti.


İlginizi Çekebilir:

Academys Elite 3 PUBG turnuvası için kayıtlar başladı!

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


PUBG