Connect with us

Espor

Tunç Afşar: ”Türkiye’de çok ciddi bir yükseliş var”

A Para TV’nin yeni programı ‘Oyuncu’da konuk : Tunç Afşar. Türkiye’de en çok ilgi gören oyunlar hangileri, espor izleyici sayısı ne durumda?

 

A Para Tv‘de yayınlanan ‘Oyuncu’ programına Playerbros kurucu ortağı Tunç Afşar konuk oldu. Espora dair son dakika gelişmelerinin, yayıncı haberlerinin ve yeni oyunların duyurulduğu programda Türkiye’de espora olan ilgiden, en çok oynanan oyunlara kadar birçok önemli konuya değinildi.

”Online turnuvalar birçok spor müsabakasından daha çok izlenilir hale geldi”

Burak Uzun’un sunduğu programda Tunç Afşar, ” Espor izleyici sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Dünyada zaten uçtu gitti, ülkemizde de ciddi bir artış var. Pandemiden sonra insanlar online oyunlara yöneldiler. Online turnuvalar birçok spor müsabakasından daha çok izlenilir hale geldi. Aileler çocuklarına bilgisayar başından kalk derlerdi şimdi bu olay tam tersine çevrildi” dedi.

Playerbros kurucu ortağı Tunç Afşar, iki yıl evvel Kore’ye gittiğinde kanalları zaplarken üç farklı kanalda League of Legends maçı yayınlandığını gördüğünü ve sonrasında bakış açısının değiştiğini şu sözlerle anlattı : ”Türkiye’de bundan 2 yıl evvel Kore’ye gittiğimde kanalları zaplıyordum. Üç kanalda League of Legends maçı yayınlanıyordu. Benim de onu gördükten sonra bakış açım değişti. Türkiye’de çok ciddi bir yükseliş var. Biz de içerik üretiyoruz, haber üretiyoruz ve firmalarla görüşüyoruz. Son dönemde pandemiyle birlikte en yüksek seviyeye çıktı. Gece 12 ve 1’de maç yaptıklarında Twitch’de 50-60 bin izleyiciye ulaşıyor. Spor kulüpleri de espora girmeye başladı onun da etkisi var. Oyunlar arasında da çok ciddi bağlılık söz konusu. Mesela League Of Legends oynayan CS:GO oynamıyor, CS:GO oynayan Valorant oynamıyor gibi. Çok genç bir jenerasyondan bahsediyoruz. Bu kitle de markaların dikkatini çeken bir kitle. Onlar da kendi reklamları için bu sektöre girmeye başladı.

Tunç Afşar, Türkiye’de en çok oynanan oyunun League of Legends olduğunu belirtirken diğer oyunların oynanma seviyelerini de aktardı. Afşar, ”Türkiye’de amiral gemisi League of Legends. Kurumsal anlamda da ilk ofislerini açtılar ve çok güzel bir lig organizasyonları var. ZULA’da üç büyükleri bünyesine alarak iyi bir iş çıkardı. Şu anda başı çeken League of Legends ve ZULA. Aslında FIFA’da büyük bir kitleye hitap ediyor. Tabi ki CS:GO da hatırı sayılır bir kitleye sahip” dedi.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor