Connect with us

Röportaj

Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir ile konuştuk

Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin, Playerbros ofisinde sorularımızı yanıtladı.

Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir, Playerbros ofisinde sorularımızı yanıtladı. Espor gündeminden gelecek planlamalarına kadar birçok soruyu gündeme aldığımız bu röportaj burada sizlerle.

 1. Merhabalar, öncelikle sizi tanımayanlar için kendinizden biraz bahseder misiniz? Alper Afşin Özdemir kimdir?
 2. Türkiye E-Spor Federasyonu ile başlayalım. Bu federasyonun öncelikli olarak görevi ne olacak?
 3. Daha önce de esporu resmileştirme çalışmaları olmuştu. Şimdiki federasyon ile geçmişte yapılan çalışmalar arasında ne gibi bir fark olacak?
 4. Türkiye E-Spor Federasyonu esporu nasıl tanımlıyor? Federasyona göre hangi oyunlar espor olarak yer alacak?
 5. Savaş ve şiddet içerikli oyunlarla ilgili birçok kısıtlama ve yasaklama haberleri görüyoruz. Federasyonun espor oyunları arasında bir kısıtlama düşüncesi var mı?
 6. Bugün Türkiye’deki espor sahasında ne eksik ve ne yapılamıyor gibi görülüyor? Öncelikli olarak hangi alanlara el atılması gerekli ve federasyonun sektördeki eksikler bağlamındaki ilk adımları nasıl atılacak?
 7. Türkiye E-Spor Federasyonu’nda çalışmak için ne yapılması gerekiyor? Federasyon bünyesinde yapılacak etkinliklerde çalışmak isteyen kişiler nasıl aranıza katılabilir?
 8. Riot Games’in Türkiye’de de faaliyet göstermesi sayesinde League of Legends, Türkiye’nin kurumsallaşmış en büyük espor ligini yapıyor. Federasyon League of Legends dışındaki oyunlarda da girişimler yapacak mı? Yani dünyaca ünlü oyun yapımcılarını Türk pazarına sokma planları var mı, varsa hangi yollar izlenecek, öğrenebilir miyiz?
 9. Son dönemde Türk esporcuların vize problemleri nedeniyle organizasyonlara katılamadıklarını görüyoruz. Federasyon bu konuda herhangi bir girişimde bulunacak mı?
 10. Esporcular oyunu bıraktıklarında nasıl bir son ile karşılaşacaklar? Oyunculuk döneminde iyi paralar kazanan, bu paralar için okullarından feragat eden insanlar, oyunu bıraktıklarında federasyon desteği veya herhangi bir emeklilik danışmanlığı gibi hizmetler alacaklar mı?
 11. Gençler espora teşvik edilirken aynı zamanda eğitimlerinden de mahrum kalmamaları için ne gibi çalışmalar yapılabilir? Bu konuda neler düşünüyorsunuz?
 12. Dünyada birçok üniversitenin espor üzerine eğitimler verdiği görülüyor. Türkiye’de de akademik anlamda espor üzerine yazılmış tezler, yapılmış araştırmalar bulunmakta. Federasyon bu çalışmaların daha bilinçli ilerlemesi için herhangi bir çalışma yürütecek mi?
 13. Federasyon üniversitelerin espor topluluklarına nasıl bakıyor? Herhangi bir destek sağlanacak mı?
 14. Federasyon için özel tesisler yapılacak mı veya bu tarz espor merkezleri kurmak isteyen oluşumlara destek verilecek mi?
 15. Playerbros olarak sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Röportaj