Connect with us

Espor Hukuku

Türkiye E-Spor Federasyonu yeni bir talimat yayınladı

Türkiye E-Spor Federasyonu yeni bir talimat yayınladı, peki bu talimatta neler yer alıyor?

Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanlığı, Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Talimatı yayımladı. 25 Eylül akşam saatlerinde yayımlanan talimatta en dikkat çekici konu ise profesyonel espor oyuncuları artık “sporcu lisansı” alacak ve resmi bir sporcu olarak tanınacak.

Dikkat çekici talimatın haberini, Türkiye E-Spor Federasyonu Hukuk Genel Kurulu’nda yer alan olan Avukat Emin Özkurt verdi. Emin Özkurt sosyal medyadan yapmış olduğu açıklamada, “Bugün itibarıyla Türkiye Espor Federasyonumuzun “Sporcu, Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Talimatı” ile “Hakem Talimatı” yayınlanmış bulunmaktadır. Ofis olarak Federasyonumuza verdiğimiz hukuki katkıyla, ülkemizin esporda öncü ve lider olması için gayret etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye E-Spor Federasyonu Kurucu Başkanı Alper Afşin Özdemir ise  ”Türkiye E-Spor Federasyonu Sporcu Lisans Talimatımızın yayınlanmasıyla birlikte bugün itibariyle branşımıza gönül vermiş oyuncularımız artık E-Spor lisanslı sporcu olabilecekler. Hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

Hukuki açıdan bir inceleme

Şunu belirtmemiz gerekir ki Türkiye E-Spor Federasyonu’nun böyle bir talimat çıkartması espor oyuncuları için mutlu edici bir ancak belirli eksiklikler mevcut. Gelin hep birlikte söz konusu talimatı birlikte inceleyelim:

Talimat, espor oyuncuları için çok sınırlı. Doğabilecek bütün ihtilaflara atıfla 3289 sayılı GENÇLİK VE SPOR HİZMETLERİ KANUNU’na göre belirlenecek. Ancak espor ile 3289 sayılı GENÇLİK VE SPOR HİZMETLERİ KANUNU’nu arasında bazı uyuşmazlıklar var. Örneğin Transfer kuralını ele alalım: “Sporcular, lisanslı bulundukları spor kulüplerinden (..) başka bir kulübe bir sezonda bir defa transfer yapabilirler.” deniyor. Böyle bir kural hiç bir ülkede yokken, örneğin (CS:GO) uluslararası rekabeti inanılmaz azaltmayacak mı? Eğer transfer konusunda illa bir düzenleme olacaksa bir sezon içinde 2 takım ibaresi getirmemiz daha akılcı olacaktır.

MADDE 7- (1) Ülkemizde tescil, vize ve transfer işlemi yapacak sporcular başlıklı maddenin (a) bendinde; Kulüpler bir sezonda en çok (kadın-erkek) 2 yabancı uyruklu sporcu ile tescil, vize ve transfer işlemi yapabilirler ibaresi vardır. Talimattan önce oluşturulan +2 yabancı uyruklu takımlar o zaman ne olacaktır ? Örneğin: Beşiktaş CSGO Kadın Takımı 5 yabancı uyruklu kadın ekibinden oluşuyor. Bunun için çözüm olarak geçici bir ek madde getirmek ya da böyle düzenleme olacaksa bunu ileri bir tarihe atmak daha sağlıklı olabilir. Çünkü takımlar planlamasını buna göre yaparak sezona başlayacaklar.

Bu uyuşmazlıkları belirtmekle birlikte, her şeye rağmen Türkiye E-Spor Federasyonu’nun esporun gelişmesi amacıyla talimat çıkartması bizler için sevindirici ve umut verici bir haber. Ayrıca federasyon espor spora başlama yaşını (kadın-erkek) 6 yaş olarak belirledi.

İlgili talimatın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Hukuki bilgilerin bir kısmının kaynağı ise Ali Uygur Selçuk’un attığı bir tweet’tir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor Hukuku