Connect with us

Özel İçerik

Twitch’te Kadın Olmak: “Güçlü ve özgür kadınlara ihtiyacımız var”

Sena Aladağ ile Twitch’te kadın olmak üzerine konuştuk: “Güçlü ve özgür kadınlara ihtiyacımız var”

Twitch; oyunculara yayınlar yapma, sohbet etme ve bunları yaparken para kazanma imkanı sunuyor. Her gün milyonlarca insanın giriş yaptığı bu platformun, influencermarketinghub.com’un derlediği bilgilere göre, %81,5′i erkeklerden oluşuyor. Dünyada birçok sektörde olduğu gibi canlı yayın konusunda da birtakım cinsiyetçi söylemler görüyor, erkeğin kadına uyguladığı psikolojik tacizin dışında kadının kadına uyguladığı psikolojik şiddete de her geçen gün tanık oluyoruz.

Dünyanın bambaşka bölgelerinden insanlarla oyunlar oynayan, farklı kültürlerden bireylerle sohbet etme imkanı yakalayan insanların bulunduğu online oyun ve espor sektöründe dahi kadına yönelik kötü bir tutumun varlığı görülüyor. Bu konuyla ilgili Twitch’in kadın yayıncılarından Sena Aladağ ile konuştuk. Sena, Twitch üzerinden başta League of Legends olmak üzere birçok konseptte yayınlar yapıyor. Twitch’te Kadın Olmak başlığı üzerine değerli tecrübelerini bizimle paylaştı.

Öncelikle Twitch’e başlama kararını nasıl aldın?

Twitch’e başlama hikayem aslında biraz değişik. Theokoles ile bir gün oyuna girelim dedik, iyi oynadığımı gördü ve bayağı şaşırdı. “Hem enerjin yüksek hem de iyi oynuyorsun, neden yayın yapmıyorsun?” dedi. Ne ekipmanım ne de internetim yeter dedim. O da açabildiğim en düşük kalitede açmaya başlamamı, insanların bana destek olacağını söyledi. Kendisi de başlarda çok destek oldu. Sağ olsun mükemmel birisi.

Twitch’te kadın yayıncılara yönelik olumsuz bir yargı var gibi. En azından kişi kendini tamamen tanıtana kadar topluluk tarafından dışlanıyor, kırıcı sözlerle karşılaşıyor. Peki sen canlı yayınlarına başladıktan sonra gelen ilk tepkiler nasıldı? İlk yayınını kapattıktan sonra neler düşündün?

Kişi kendini tanıtsa da topluluk tarafından dışlanıp, kırıcı sözlerle karşılaşabiliyor 🙂 Yapılan araştırmalara göre kadınlara agresif ve sinirli yakıştırmaları, erkeklerle aynı davranışları sergilemelerine rağmen daha çok yakıştırılıyor. Yayında bununla çok karşılaşıyorum. “Kadınsı” ya da “yumuşak tavırlı” bir yapım olmadığı için eleştiriliyorum. Bir erkek yayıncının onda biri kadar bile sinirlensem insanlar sürekli çok taktığımı söylüyorlar. 🙁 Kadınlardan sürekli gülmeleri ve hakareti sineye çekmeleri bekleniyor. Ben böyle yapamıyorum maalesef. Başlarda yayını kapatıp ağladığım çok oluyordu.

Canlı yayınlarına başladıktan sonra sadece chat değil, insanın çevresi de can sıkabiliyor. Ailen, arkadaş çevren bu yayın işine sıcak baktılar mı? Zamanla görüşleri değişti mi?

Ailem her zaman destekçim olmuştur. Annem eski muhasebeci olduğu için para kazanma konularında beni sürekli sıkıyordu bir süre 🙂 Anlatmam uzun zaman aldı fakat şimdi annem de babam da hem espor hem de yayıncılık hakkında ortalama üstü bilgiye sahipler. Babam Trabzonlu olduğumuz için Nevzat Aydın’ı, dolayısıyla Supermassive’in başarılarını falan takip ediyor sürekli sosyal medyada. Arkadaş konusu ise biraz karışık. Yayına başladığımda hayatımın en dip noktalarından birindeydim ve yalnızca 2-3 arkadaşım vardı, onlarla çeşitli sebeplerden görüşmüyorum artık. Drama istemiyorum hayatımda. 🙂 Şimdi ise güzel bir çevrem var. Yayın bana insanları tanıma ve yeni çevreler kurma fırsatı verdi.

Bu süreçte hiç yayın yapmayı bırakma kararı aldığın veya seni çok zorlayan bir durum oldu mu?

Karar vermekle kalmadım, bir kez bıraktım bile. Sosyal medya çok acımasız ve eğer gerçek hayatınızda yolunda gitmeyen şeyler varsa bilgisayar başına oturduğunuzda kötü yorum duymak istemiyorsunuz artık. Bir nevi kaçmak istiyorsunuz. Bu yüzden 1 ay gibi bir ara vermeye karar verdim. Fakat bir şeyleri yarım bırakmak bana göre değil. 1 ay olmadan geri döndüm.

Twitch’te kendine has, diğer yayıncılara nazaran küçük bir kitlen var ve şimdiki takipçilerinden mutlu gibi duruyorsun. Denk gelebildiğim yayınlarında eğleniyorsun, samimi olduğunu düşündüğüm cevaplar veriyorsun. Bu ortamı nasıl sağladın ve nasıl koruyorsun?

Küçük ama çok samimi olduğum bir kitlem var evet. Yayınlarda her zaman kendim oldum. Senna ve Sena arasındaki tek fark Senna’nın yayın baskısıyla daha çabuk sinirlenmesi. :> Ben insanların söylemeye cesaret edemediklerini söylüyorum. 50 de izlensem söylemeye devam edeceğim. Güçlü fikirlerim var çünkü sürekli okuyorum. Bunları ifade etmekten çekinmiyorum. Ayrıca kimsenin ismi altına girmek istemiyorum. Kimsenin bir şeyi olmadım, olmayacağım da. 🙂 Güçlü ve özgür kadınlara ihtiyacımız var.

League of Legends, CS: GO gibi alanlarda kadın – erkek ayrımı yapılmasına nasıl bakıyorsun? Kadınlar ve erkeklerin espor çatısı altında farklı kategorilerde yer almasıyla ilgili fikrin ne?

Ben kadın-erkek takımlarını çok saçma buluyorum açıkçası. Geçmişte gelen kadın takımı tekliflerini reddetmemdeki sebeplerden biri de buydu. Eğer erkekler kadar iyi oynayamıyorsak, neden bizim için ayrı bir lig kuruluyor? Kadınların takımlarda oynayamayacağıyla ilgili herhangi bir madde yok (en azından Riot Games’de) fakat karma bir takım (League of Legends için konuşuyorum) yok. Bu bizim tembelliğimiz. Toplumsal önyargılar sonucu kadınların çok daha az bilgisayar başında oturması ve oturduğunda da iyi oynanmasının beklenmemesinden bahsetmeyi çok isterdim ama, bu başka bir yazının konusu. 🙂 Kadın takımlarına tamamen karşı değilim bu arada, hiç yoktan iyidir şimdilik diyorum.

Yakın dönemde bir arkadaşım, Twitch’te yayın yapmak istediğini söylemişti ve kadın olduğu için sorun yaşayacağını düşünüyordu. Twitch’e dahil olmak isteyen ama kötü yorumlardan çekinen kadınlara neler önerebilirsin?

Ben yayına ilk başladığım zamanlarda yayını kapattıktan sonra nispeten küçük kadın yayıncılara gidip bir-iki güzel kelime edip yüzlerini güldürüyordum. “Bugün saçın çok güzel olmuş”, “Oha, çok iyi oynadın orayı”, “Kanal tasarımlarını çok beğendim” gibi spesifik iltifatlar ediyordum. İnsanı mutlu eden budur çünkü. Çok güzelsin hiç samimi bir iltifat değil mesela. Böyle böyle birbirine destek olan, 10 kişiyse 10 kişi hostlayan bir zincir oluşturalım istemiştim. Damlaya damlaya göl olur, ben ona bugün 20 götürürüm, o bana yarın 15 getirir, ertesi gün birimiz 50 izleniriz. Ama maalesef o kızlar samimi çıkmadılar. Benim götürdüğüm insanları hep daha büyük yayıncılara yaranmak için kullandılar… 🙁 O yüzden siz benim gibi yapmayın, önceden anlaşarak yapın bunu. Küçük kanalların büyümesine en büyük destek böyle olur bence. ^^ Kendi çapınızda yayıncılarla arkadaş olun. Ama iş arkadaşı olun, ilerisi sarpa sarabiliyor. 🙂

Düşüncelerini bizimle paylaştığı için Sena’ya bir kez daha teşekkür ederiz. Sena’ya Senna Twitch kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

2 Comments

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    Özel İçerik