Connect with us

Espor

Herkes için daha güzel bir Twitch: Twitch Topluluk İlkeleri Güncellemesi

Espor topluluğunun canlı yayın platformu olan ve dünyaca ünlü birçok organizasyona ev sahipliği yapan Twitch, 19 Şubat’ta topluluk kurallarında güncellemeye gitti. Daha iyi bir Twitch ortamı yaratmak için birçok kuralında değişikliğen site, yayınladıüı toplululuk ilkeleri güncellemesi ile değişen maddelerden bahsetti.

TwitchTV’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamala aşağıda:

Twitch Topluluğumuza,

Bugün sizlerle Topluluk Kurallarımız kapsamında uygulamaya geçirdiğimiz bir güncellemeyi paylaşmak istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler Twitch politikaları, denetim süreçleri ve güvenlik özellikleriyle ilgili yapılacak birçok değişiklikten sadece biri.

Topluluğu güçlü ve güvenli tutmak amacıyla Topluluk Kuralları kullanıyoruz. Burada Twitch tarafından desteklenen içerikler, yayıncı ve izleyici kuralları ile daha fazlası hakkında bilgi edinebilirsiniz. Amacımız, Twitch’i, herkesin kendini iyi hissettiği, büyümesine katkıda bulunduğu ve politikalarımızı uyguladığı bir yere dönüştürmek.

Bugüne kadar yaptıklarımız

Twitch’in asıl kuruluş amacı: Çevrimiçi video oyunlarının yayınlandığı bir platform oluşturmak. Bu sayede birçok izleyici çekmeyi başardık; ancak, izleyiciler burada kalmaya devam etti çünkü siz yayıncılar, topluluklar oluşturdunuz. Sizin sayesinde tüm izleyicilerimiz kendilerini iyi hissettikleri ve güzel zaman geçirerek, eğlenip arkadaş edindikleri bir ortama sahip oluyor. Siz, bizlerle kişilik özelliklerinizi ve isteklerinizi paylaştıkça, bize oyun oynamadığınız zamanlarda içerik üretme özgürlüğüne sahip olmak istediğinizi söylediniz. Buna uygun olarak da geçen yıl içerisinde oyun içermeyen içeriklerinize yönelik kısıtlamaları esnettik.

Bu sayede isteğiniz doğrultusunda Twitch’te artık hayatınızla ilgili daha fazlasını paylaşabilirsiniz. Böylece masa oyunları, talk şovlar, Kreatif, müzik, fitnes ve IRL gibi farklı alanlara odaklanarak mevcut topluluğunuzu genişletmeye devam edebilir veya yeni topluluklar oluşturabilirsiniz. Twitch’te içerik paylaşmaya devam ederek Twitch’in kendi hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Bunun için size minnettarız.

Geçen son birkaç ay içerisinde Topluluk İlkelerimizin bazı kısımlarının yeteri kadar açıklayıcı olmadığını ve bazı durumlarda sürekli olarak değişimden geçen bu alanı idare edecek kadar güçlü olmadığını bildirdiniz. Bunun yanı sıra yeteri kadar hızlı olmadığımızı da belirttiniz. Bu ve buna benzer sorularınıza cevap vermek üzere Twitch’teki kişiler arası etkileşimi düzenlemek amacıyla bir dizi politika, denetim süreci ve ürün kapsamında bazı güncellemeler hazırladık.

Bugünkü güncelleme ise taciz ve cinsel içerik hakkındaki kurallara odaklanmakta. Tüm denetim çerçevemiz kapsamında netlik, sağlamlık ve tutarlılığı değil, denetim iletişimlerimizin sıklığını ve ayrıntı düzeyini de artırmayı hedefliyoruz.

Twitch’in büyümesindeki katkılarınızı göz ardı etmek mümkün değil; bu nedenle Twitch’le gurur duymanız, bizim boynumuzun borcu.

Taciz karşıtı ve kötü davranış politikaları

Herkesin Twitch’te kendini rahat hissetmesini değil, bu topluluğun bir ferdi olduğu için gurur duymasını da amaçlıyoruz. Bu amaçla taciz ve nefrete karşı olan tavrımızı daha da güçlendiriyoruz.

Nefret taşıyan herhangi bir içeriği paylaşanların üyeliği anında askıya alınacak. Twitch topluluğunda nefrete yer yok.

Buna ilave olarak, Twitch üzerindeki eylemlerle ilgili denetleme kararları alırken, Twitch dışındaki nefret söylemlerine veya tacizci davranışlara karşı da harekete geçeceğiz. Twitch üzerinde bir kişiyi taciz etmek veya nefret yaymak için başka kanalları kullanırsanız, bunu, Twitch kurallarının ihlali olarak kabul edeceğiz.

Kullanılan kelimelere veya eylemlere ek olarak bağlama ve niyeti mercek altına alabilmek için denetleme sürecimizde güncellemeler yapıyoruz. Sadece arkadaşlarınızla şakalaşıyor olsanız bile, geniş bir kitleye ulaşan bir platformda yayın yapmayı tercih ettiğinizi unutmayın.

Cinsel içerik

Twitch, farklı kültürlerden 7’den 70’e kullanıcıları olan küresel bir topluluktur. Bu nedenle paylaştığınız içeriğin cinsel nitelikli olmaması gerekiyor. Denetleme sürecimizi güncelliyoruz. Davranışlarınızı bir bütün olarak ele alacağız ve değerlendirme yaparken cinsellik düşündüren içerikle ilgili niyeti mercek altına alacağız. Konuyu açıklığa kavuşturmak için yayının başlığı, kamera açısı, ifadeler, paneller, kıyafetler, arayüzler ve sohbet denetimi gibi bağlamsal unsurları inceleyeceğiz. “Lewds” gibi yasaklanmış cinsel içeriğe Twitch üzerinden erişim önerilmesi yasaktır.

Oyun yayınlarınızda (çoğunlukla evdeki yayınlar) ve tüm profil/kanal tasvirlerinde kullandığınız kıyafetler kamusal alanlarda, alışveriş merkezlerinde veya restoranlarda kullanılmaya uygun olmalıdır. Bu kuralı çiğnediklerini düşünün veya düşünmeyin, bu ilkeyi Twitch üzerinde veya dışında ihlal eden yayıncıları taciz etmek için kullanmanıza da izin vermeyeceğiz.

Geçiş dönemi

Burada Topluluk Kurallarındaki değişikliklerin tamamını bulabilirsiniz. Ayrıca, bu değişiklerin tacizle mücadele ve cinsel içerik alanlarında sizi nasıl etkileyeceğini de daha ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Bu yeni kurallar 19 Şubat, Pazartesi günü Pasifik saati ile sabah 09.00’dan itibaren yürürlüğe girecektir. O tarihe kadar mevcut Topluluk Kurallarımız geçerli olmaya devam edecektir. Yeni kurallar yürürlüğe girmeden önce bu kuralları ihlal eden tüm Klip ve VOD’ları kaldırmanız gerekmektedir.

Twitch’te başarılı olmanız amacıyla bu geçiş döneminde mevcut ve geçmiş içeriklerin bu yeni kuralları ihlal edebilecek yayıncılarla birlikte çalışacağız. Buradaki asıl amacımız, herkesin yenilenmiş Topluluk Kurallarını anlamasını ve bunlara bağlı kalmasını sağlamaktır. Böylece topluluğunuz için içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Herkes için daha güzel bir Twitch

Bir topluluğa rehberlik etmek muazzam bir sorumluluktur ve biz bu sorumluluğu ciddiye alıyoruz. Bugün uygulamaya geçirdiğimiz güncellemeler ileriye doğru büyük bir adım ve gelecek çalışmalarımızın da teminatı. Sizi Twitch’te ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Size daha güzel bir deneyim yaşatmak üzere iletişim, politika ve ürün kapsamında daha fazla içerik sunmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki aylarda hem partnerler hem de partner olmayanlar hakkındaki denetleme politikalarını, tekrar inceleme süreçlerini, IRL ilkelerini ve kullanıcı-kullanıcı arasındaki tacizleri de gözden geçireceğiz Twitch’in özel sohbet denetleme sistemi AutoMod hakkında da önemli bazı değişiklikler yapılacaktır.

Her gün on binlerce yayıncımız “Go Live” düğmesine basıyor ve topluluklarına harika deneyimler yaşatıyor. Hangi tarafında olursanız olun; Twitch’i bu denli özel bir yer haline getirdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Twitch’i daha da güzel bir yer haline getirmek için çalışmaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Teşekkür ederiz,
Twitch

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor