Connect with us

Espor

Üniversitede Espor: Akdeniz Espor

Üniversite espor toplulukları ile devam ettiğimiz röportaj serimizin bu hafta konuğu Akdeniz Üniversitesi.

Üniversite espor toplulukları ile devam ettiğimiz röportaj serimizin bu hafta konuğu Akdeniz Üniversitesi. Akdeniz Espor topluluğunun başkanı Furkan Büber bizimle.

Playerbros: Öncelikle seni tanıyalım ? Ne okuyorsun? Neler yapıyorsun ve bu topluluğu nasıl kurdun?

Furkan Büber: Merhaba ben Furkan Büber, Akdeniz Üniversitesi İşletme 2.sınıf öğrencisiyim, 20 Yaşındayım ve kendimi bildim bileli oyun oynarım ve oyun macerama Counter Strike 1.5 ile başladım. Bilgisayarımın desteklediği her oyunuda oynadım diyebilirim. Lise zamanlarında Counter Strike Global Offensive çok oynamaya başlamıştım ve Antalya da takım kurmaya çalıştım tabiki de belli bir kitleye ulaşamadım. Akdeniz Üniversitesine başlarken okulda E Spor olduğunu duymuştum ve katılmayı düşünüyordum fakat öğrendim ki E Spor Topluluğu kapatılmış ve arkadaşlarımla tekrardan E Spor Topluluğunu açıp aktif hale getirmeye çalıştık tabi zor bir süreç sonucunda E Spor Topluluğunu 22.10.2018 tarihinde faaliyete geçirdik. Ve Böylelikle Akdeniz Üniversitesi E Spor Topluluğu Başkanlığı Yapmaya Başladım.

Playerbros: Akdeniz Espor olarak neler yapıyorsunuz ? Kaç senedir bu topluluk var ve şimdiye kadar neler yaptı? Üniversitenizden destek alabiliyor musunuz?

Furkan Büber: Akdeniz Üniversitesi E Spor olarak ilk amacımız Zorlu geçen eğitim sürecinde sosyal ve eğlenceli bir ortam kurmak. Bu ortamı kurarken de kısıtlı ve belirli bir imkânımız olmasına rağmen Topluluğumuza kayıt olan üyelerimizle Bir kafe de toplanıp sohbet etmek, anlaştığımız internet kafelerde turnuvalar ve Online Turnuvaları en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Yeni kurulmuş topluluk olarak ilgi bizim için çok büyüktü ve okulda büyük bir eksiklikti. Tabi topluluğu kurarken tecrübe sahibi olmadığımız için çok zorlandık ve elimizden geldiğince gece gündüz çalıştık. Anlaştığımız kafe de 150 kişinin katılım gösterdiği Mobile Pubg Turnuvası yaptık. Turnuvalarda izlediğimiz oyunculardan takımlar oluşturduk ve bizim için çok önemli bir turnuvaya katılma şansı yakaladık belki dışardan bakıldığında resmi olarak bir önemi olmayacaktı ama Akdeniz Üniversitesi olarak Hacettepe Üniversitesinin düzenlediği Üniversiteler arası CS:GO turnuvasıydı. Yeni kurduğumuz takım ile o turnuvadan 3.olarak ayrıldık ve oyuncularımızın potansiyelini gördük ve okulumuza başarı getirebileceğimizi kanıtladık. Sonrasında League Of Legends Üniversitesi Turnuvasına katıldık ama maalesef başarı elde edemedik. Geçen sene tecrübesiz yılımızı geride bırakarak bu sene daha düzenli ve organize olmuş bir şekilde ilerlemekteyiz.

Playerbros: Üniversite espor topluluğu olarak en çok sıkıntı çektiğiniz konular nelerdir? Ne gibi desteklere ihtiyaç duyuyorsunuz?

Furkan Büber: En çok sıkıntı çektiğimiz konu maalesef topluluğumuza ait bir ofisimizin olmayışı. 2 senedir henüz bir oda tahsil edilmedi bu da takım oyuncularımızın antrenmanlarını yapmalarını ve offline turnuvaları internet kafede yapmamıza neden oluyor. Bilgisayar ve internet altyapısı malumunuz bizim için çok önemli okulumuz interneti karşılıyor fakat bilgisayarlar bildiğiniz üzere maliyeti oldukça yüksek oyuncularımız için bilgisayarlara ihtiyaç duyuyoruz. Okulumuz bizi elinden geldiğince destekliyor tabii ki tam desteği henüz alamadık biz e-spor topluluğu olarak elimizden geldiğinin fazlasını yaptığımızı düşünüyoruz.

Playerbros: Esporun ve oyunun dışında topluluktaki insanlar ile başka nasıl vakit geçiriyorsunuz? Genel olarak bakış açısı oyun oynayan, espor ile uğraşan insanlara “asosyal” oluyor.

Furkan Büber: Bu Topluluk kapanmadan önce eski yönetim kurulunun bize ilham verdiği sloganı kullanmaya başladık “Asosyal gençlik değil E-Sosyal gençlik”. Oyunlarla çok vakit geçiren biri olarak söylüyorum Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden arkadaşlarım var ve daha hiç yüz yüze görüşmesem de çok samimi arkadaşlarımda oldu. E Spor ve oyunlar dışında insanlarla sık sık görüşüp toplanıp sohbet edip kahve içtiğimiz çok oldu.

Playerbros: Üniversitenizin kitlesinde en çok ilgi duyulan oyunlar neler? 

Furkan Büber: En çok ilgi League Of Legends’e var WhatsApp gruplarımızdan 2 tanesini sadece LOL için açtık aktif üyelerimizin 500 ye yakını LOL oynuyor. Diğer ilgi duyulan oyunlar ise Cs:Go (160 kişi ), Pubg (60 kişi ) , Fifa (60 kişi) olarak devam ediyor.

Playerbros: Düzenlediğiniz etkinliklerde sıklıkla yaşadığınız problemler ne oluyor?

Furkan Büber: Düzenlediğimiz etkinliklerde yaşadığımız en büyük problem yer sıkıntısı oluyor. Yapacağımız turnuvalarda Antalya içerisinde bir yer bulmak çok zor. Onun dışında ufak tefek problemler yaşıyoruz tabi bunları kısa bir sürede halledebiliyoruz. Hatta kısaca özetleyeyim Antalya da E Spor Kavramını bilen ya da bilmek isteyen kişiler çok az olduğu için genel sorunumuz bu yönde.

Playerbros: Yeni üyelerinizi alırken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Furkan Büber: Üye alımlarında yıl içerisinde topluluğumuzda ne kadar aktif olacağına, hangi oyunları oynadığına, oynadığı oyundaki rütbesine ya da elosuna, dikkat ediyoruz.

Playerbros: Türkiye’de üniversite esporu hakkında neler düşünüyorsun? 

Furkan Büber: Üniversite e-sporunda Riot Games ve FİFA desteklerini sundu. Her yıl Riot Games’in düzenlediği üniversiteler arası lig yapılıyor aynı şekilde FİFA’nın da üniversiteler arası bizde Akdeniz Üniversitesi e-spor olarak turnuvada yerimizi almıştık. Tabii yapılan turnuvaların profesyonelliği tartışılır.

Playerbros: Son olarak Akdeniz Üniversitesinde öğrenci olmak nasıl? Okulundan memnun musun?

Furkan Büber: Okulumuzdan çok memnunum. Yeşillik ve doğa iç içe güzel bir kampüsümüz var. Antalyalı olarak Antalya’yı da çok severim böyle güzel bir şehre böyle güzel bir üniversite yakışırdı zaten. Eğitim düzeyi de gayet yeterli seviyede. Üniversiteye geçecek veya geçmeyi düşünen arkadaşları okulumuza bekleriz. Akdeniz Üniversitesi E-spor Topluluğu olarak kapımız herkese daima açık ziyaretlerinizi bekliyoruz.

espor yüzünden 6.5 sene okudum.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor