Connect with us

Espor

Üniversitede Espor: ÇOMÜ Espor

Üniversite espor toplulukları ile devam ettiğimiz röportaj serimizin bu hafta konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi.

Üniversite espor toplulukları ile devam ettiğimiz röportaj serimizin bu hafta konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi. Topluluğun başkanı Cem Balaban bizlerle.

Playerbros: Öncelikle seni tanıyalım ? Ne okuyorsun? Neler yapıyorsun ve bu topluluğu nasıl kurdun?

Cem Balaban: Merhabalar, ben Cem Balaban. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Elektronik Sporlar Topluluğu’nun yönetim kurulu başkanıyım. Halkla ilişkiler 1. sınıfında okumaktayım. Bundan önce yine ÇOMÜ’de inşaat teknolojisi bölümünde okuyordum ve ardından topluluğumuzdan ayrılmak istemediğim için yeni bir bölüme giriş yaptım. Günlerim genel olarak topluluğumuz ve bu senenin başlarında okulumuz dışındaki kitlelere ulaşmak için kurmuş olduğumuz derneğimizin aktiviteleri ile geçmekte. Topluluğa girmem ise küçük yaslardan itibaren oyunlara olan ilgimin bir eseri. 2012 yılında üniversiteye başlamam ile birlikte zaten çevremdeki kişilerden biliyor olduğum topluluğa da girmiş oldum ve bu sene başkanlık görevini devraldim.

Playerbros: ÇOMÜ olarak neler yapıyorsunuz ? Kaç senedir bu topluluk var ve şimdiye kadar neler yaptı? Üniversitenizden destek alabiliyor musunuz?

Cem Balaban: Topluluğumuzun kökleri 2009 yılına dayanmakta ancak okulda resmi bir topluluk statüsünü kazanmamız 2012 yılında olmuştur. Genel olarak topluluğumuzun iki amacı var. Bunlardan ilki eğlenceli bir ortam oluşturarak topluluğumuzdaki üyelerimizin keyifli vakit geçirmelerini sağlamak ve düzenlemekte olduğumuz sosyal aktiviteler ile yeni insanlar ile tanışmalarını sağlamak. Diğer yandan ise esporu meslek olarak düşünen kişilere imkanlarımız dahilinde yardımcı olmak. Kuruluşumuzdan günümüze kadar sayısız etkinlik yapmış bulunmaktayız. Bunların türleri üyelerimizden aldığımız fikir ve isteklere göre değişmekte. Çoğunlukla istekler turnuva yönünde olsa da FRP, masa oyunları, piknikler, film gösterimleri, toplantılar, cosplay, turnuva maçlarını izleme vs. olarak her gün artmakta olan geniş bir etkinlik havuzumuz mevcut. Genel olarak etkinliklerimiz ne yazık ki okul desteği olmadan tamamen kendi imkanlarımız ile gerçekleştirilmekte.

Playerbros: Üniversite espor topluluğu olarak en çok sıkıntı çektiğiniz konular nelerdir? Ne gibi desteklere ihtiyaç duyuyorsunuz?

Cem Balaban: Özetlemek gerekirse bütçe ve insanlara ulaşmak. Okulumuz bir devlet okulu olduğu için bütçe konusunda topluluklara pek bir pay ayırmamakta. Bu güne kadar yapmış olduğumuz tüm etkinliklerin bütçesi yönetim ekibimizin ve topluluk danışman hocamızın cebinden karşılanmıştır. Sonuç olarak yönetim ekibimizin de öğrenci olmasından dolayı bu bütçe gün geçtikçe azalmakta ve ne yazık ki yaptığımız etkinliklerin sayısı da aynı ölçüde azalmakta. ÇOMÜ espor topluluğu olarak en büyük sıkıntımız ise okulumuzun dışarıya ve bizlere kapalı olması. Yapmak istediğimiz bazı etkinliklerde dışarıdan sağladığımız sponsorların okula alınmaması, kendimizin düzenlediği etkinliklerde interneti kullanamamız yada 2-3 topluluğa 1 oda verilmesi ve içlerine herhangi bir eşyanın verilmemesi gibi durumlar mevcut. Kısacası topluluğumuz iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise elleri kolları bağlı.

Playerbros: Esporun ve oyunun dışında topluluktaki insanlar ile başka nasıl vakit geçiriyorsunuz? Genel olarak bakış açısı oyun oynayan, espor ile uğraşan insanlara “asosyal” oluyor.

Cem Balaban: Daha öncede bahsettiğim gibi amaçlarımızdan birisi topluluk üyelerimize eğlenceli ortamlar hazırlamak ve farklı insanlarla tanışmalarını sağlamak. Daha önceki senelerde düzenlemiş olduğumuz piknikler, sinema buluşmaları, okul içerisinde ve dışarısında ki toplantılar gibi üyelerimizi bilgisayarlarının başından kaldırmaya ve dışarıya çıkarmaya yönlendiren etkinlikler ile bu tür ön yargıları elimizden geldiğince kırmaya çalışıyoruz.

Playerbros: Üniversitenizin kitlesinde en çok ilgi duyulan oyunlar neler? 

Cem Balaban: Ne yazık ki ilk çıktığı günden beri League Of Legends oyuncuları topluluğumuzun büyük bir kısmını oluşturmakta. Üzülerek söylememin nedeni ise yaptığımız veya yapmak istediğimiz diğer oyunlara bu kitlenin büyüklüğünün gölge düşürmesi. Ancak bunun dışında CS:GO, Hearthstone , Dota2, Apex legends, Rainbow Six: Siege ve çevirim dışı oyunlar olarak devam etmekte olan oyuncu kitlelerimizin sayısı da gün geçtikçe artmakta.

Playerbros: Düzenlediğiniz etkinliklerde sıklıkla yaşadığınız problemler ne oluyor?

Cem Balaban: Bu sorunun cevabı aslında üçüncü soruyla bağdaşmakta. Yaşanılan ufak teknik aksaklıklar ve insanlara ulaşma konuları en zorlu durumlar olabiliyor.

Playerbros: Yeni üyelerinizi alırken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Cem Balaban: Yeni üye alımında baktığımız tek kriterimiz üniversitemizde öğrenci olması. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız bazı durumlardan dolayı topluluk olarak sadece üniversitemizde okuyan kişileri topluluğumuza almaktayız. Onun dışında herhangi bir kriterimiz mevcut değil.

Playerbros: Türkiye’de üniversite esporu hakkında neler düşünüyorsun? 

Cem Balaban: Eğer ki günümüzde Esporu bir konu olarak konuşabiliyorsak bunun sebebi üniversite topluluklarıdır diye düşünüyorum. Ülkemizde ne yazık ki yapılan işler bir geri dönüş beklentisi ile yapıldığı ve Espora da ekonomik bir gözle bakıldığı bir gerçek. Ancak üniversite topluluklarımız Esporu geliştirmek ve yaymak için ellerinden ve yeri geldikçe ceplerinden geleni yaptıkları için ülkemizde Esporun temelini oluşturduklarına inanıyorum.

Playerbros: Son olarak ÇOMÜ’de öğrenci olmak nasıl? Okulundan memnun musun?

Cem Balaban: Çanakkale de öğrenci olmak güzel diyebilirim. Her öğrencinin üniversiteye geldiğinde beklentisi farklıdır. ÇOMÜ bu konuda aklınıza gelebilecek her yolu size sunan güzel bir üniversite. Önümüzdeki sene veya senelerde kayıt olmak isteyen arkadaşların pişman olmadan okuyabilecekleri bir yer olduğunu düşünüyorum.

espor yüzünden 6.5 sene okudum.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor