Connect with us

Espor

Üniversitede Espor: DEU Espor

Dokuz Eylül Üniversitesi Espor Topluluğu ile beraberiz!

Her hafta bir üniversite topluluğunu konuk aldığımız serimizde bu hafta Dokuz Eylül Üniversitesi Espor Topluluğu ile beraberiz!

Playerbros: Öncelikle seni tanıyalım ? Ne okuyorsun? Neler yapıyorsun ve bu topluluğuna nasıl girdin?

Tolga Can Aydemir: Merhaba ben Tolga Can Aydemir, Dokuz Eylül Üniversitesi Elektronik Sporlar Topluluğu’nun Yönetim Kurulu Başkanı görevindeyim. Makina Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.10 yıldır League Of Legends oynuyorum ve aynı zamanda konsol oyunları ,FPS ,MOBA oyunlarıyla iç içeyim.İkinci yılımda espor topluluğuyla tanıştım. Aslında tanışmam geç gerçekleşti üniversite hayatımın üçüncü yılında tanıştım.İlk yıl yönetimde çalışmalarımı sürdürdüm bu yıl da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alıyorum.

Playerbros: DEU Espor olarak neler yapıyorsunuz ? Kaç senedir bu topluluk var ve şimdiye kadar
neler yaptı? Üniversitenizden destek alabiliyor musunuz?

Tolga Can Aydemir: Topluluğumuz 2015 yılında kuruldu 4 yıldır aktif bir şekilde devam etmektedir. Topluluğumuzun diğer topluluklardan daha şanslı olduğunu düşünüyorum sanal ortamda da aktif olabildiğimiz için tabiki de. Aslında çok amaçlı bir yapımız var çeşitli online ,offline turnuvalarda, etkinliklerde sosyalleşip sınav , okul stresini azaltıyoruz hem de profesyonel olmak isteyen yetenekli arkadaşlarımıza yardım ediyoruz .Kuruluşumuzdan bu zamana kadar sayısız etkinlik yapılmıştır bunların bazıları kafelerde turnuva etkinlikleri sosyal buluşma etkinlikleri , profesyonel turnuvaları izleme etkinlikleridir. Çoğu devlet okulunda olduğu gibi bizim okulumuzda da öğrenci topluluklarına maalesef istenilen ve herhangi bir etkinliği karşılamak için gerekli olan ödenek çıkmıyor.

Playerbros: Üniversitede bir espor topluluğu olarak en çok sıkıntı çektiğiniz konular nelerdir? Ne gibi
desteklere ihtiyaç duyuyorsunuz?

Tolga Can Aydemir:Aslında en büyük sorunun ilgi olduğunu düşünüyorum tabiki de bütçe de bir sorun ama espor dünyada ne kadar gelişmiş bir sektör olsa da Türkiye’de yavaş gelişen bir sektör. Dolayısıyla şirketler basit düzeyde internet kafe sahipleri bile sponsor olmaktan çekiniyor. İlgi az insanlar neden yardımcı olayım espor nedir gibi sorular soruyorlar. Tabiki de elimizden geldiği kadar esporu tanıtmaya ve yaymaya çalışıyoruz aynı zamanda sponsor bulup çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Playerbros: Esporun ve oyunun dışında topluluktaki insanlar ile başka nasıl vakit geçiriyorsunuz? Genel olarak bakış açısı oyun oynayan,espor ile uğraşan insanlara “asosyal” oluyor.

Tolga Can Aydemir: Günümüzde oyun oynayan izleyen insanlara asosyal denmesini mantıksız buluyorum çünkü topluluğumuzun da uğraştığı gibi bilgisayar oyunları insanları sanal ortamda sosyalleştiriyor. Takım oyunlarında iletişim becerisi kazanıyoruz. Topluluk olarak oyun dışı sosyal buluşmalar yapıyoruz. Danışman hocamızın da yardımıyla tiyatro etkinliği yapmayı düşünüyoruz. Aslında topluluğumuzun en büyük sağladığı şey insanları sosyalleştirmek olduğunu düşünüyorum.

Playerbros: Üniversitenizin kitlesinde en çok ilgi duyulan oyunlar neler?

Tolga Can Aydemir: Tabiki de Türkiye’de popüler olan oyunlara ilgi daha fazla oluyor bunlardan bir kaçı FIFA, LOL, TFT, CS:GO. İmkanlarımız kısıtlı olduğu için belli başlı oyunların turnuvalarını yapabiliyoruz ama konsol oyunları olsun arcade oyunlar olsun her oyunda insanları birbirleriyle tanıştırıyoruz.

Playerbros: Düzenlediğiniz organizasyonlarda en çok yaşadığınız problemler ne oluyor?

Tolga Can Aydemir: Bu problemden bahsetmiştim ilgi büyük bir problem oluyor insanların ilgisi olmadığı için bütçe bulamıyoruz ama yönetim ekibimiz olsun üyelerimiz olsun ellerinden geleni yapıp düşük çapta sponsor buluyoruz, bulamadığımız zaman da kendi cebimizden ödüyoruz.

Playerbros: Yeni üyelerinizi alırken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Tolga Can Aydemir: Yeni üye alımında baktığımız tek kriterimiz üniversitemizin öğrencisi olması. Ama sosyal olan etkinliklerimiz de kapımız herkese açık bazı etkinliklerimize lise öğrencileri de geliyor ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne topluluğumuz için gelmek isteyenler oluyor.

Playerbros: Türkiye’de üniversite esporu hakkında neler düşünüyorsun?

Tolga Can Aydemir: Espor sektörüne en büyük değeri gençler veriyor ve bu üniversite topluluklarının geliştiği düzeyde esporun gelişeceğini düşünüyorum.Orta yaşların e-sporu geliştirebileceğine inanmıyorum insanlar ticari olarak düşünmeye başlayınca gelişmenin durduğunu düşünüyorum.Bir alanda başarılı olmak istiyorsan amacının sevmekle hırsla çalışma ve özveriyle olmalı geri dönüş bekleyerek değil.

Playerbros: Playerbros’un espor ve oyun sektörü ile ilgilenen genç takipçilerine verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

Tolga Can Aydemir: Ben Makine Mühendisliği öğrencisiyim ve oyun tutkum okulumdaki başarımı hiçbir zaman etkilemedi. Oyun oynamayı asla ders olsun başka nedenlerden dolayı olsun bırakmayın. Profesyonel olmak isteyen arkadaşlarıma da özverili ve planlı çalışması gerektiğini okulla aynı anda bunu başarabileceklerini düşünüyorum. Lisede 1 saat ders çalışırsam 2 saat bilgisayar oyunu oynuyordum bu tarz motive edebilecek ve dengeyi kurabilecek planlar yapın.

Playerbros: Son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğrenci olmak nasıl? Okulundan memnun musun?

Tolga Can Aydemir: Okulumdan memnunum ama bölümümden değilim . Dokuz eylül tabiki de İzmir’de olduğu için güzel bir okul İzmir’de espor gelişmeye müsait bir sektör ve sosyal yaşanılabilecek bir şehir.

espor yüzünden 6.5 sene okudum.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor