Connect with us

LoL

Unutulmaz LoL Maçları

Nexus’a kadar dayanıp kaybettiğiniz maçlar oldu mu? Veya hiç kazanma şansınız yokken bir anda ZAFER ekranını gördüğünüz? Buna benzer anlar profesyonel sahnelerde de yaşanıyor. Şimdiki videomuzda League of Legends sahnesinin en unutulmaz karşılaşmalarına göz atacağız!

BİTİREMEZSEN BİTİRİRLER!

Listemizin ilk sırasında LCS Avrupa sahnesinden bir maç yer alıyor. Unicorns of Love – Fnatic karşılaşmasında öyle şeyler yaşandı ki bu maçı izleyenler hafızalarından atamıyor. Tam 2 kere rakip Nexus kulesini almaya yaklaşan Fnatic‘e, “Biz bitti demeden bitmez” diyen Unicorns of Love, Nexus‘un tek vuruşluk canı kalmışken geçit  izni vermemişti. UOL, kulesini tam iki sefer tek vuruşluk candan kurtarmayı başardı! Fnatic oyuncuları böylesine bir şoku atlatmayı başaramamışken UOL oyuncuları rakip base’yi istila etti ve takım savaşı başladı. Maçın kaderini belirleyecek olan o takım savaşında Fnatic oyuncuları PowerOfEvil ve Vardags‘ı durdurmayı başaramadılar ve kendi Nexus kulelerinin yıkılışını izlemek zorunda kaldılar. Atamayana atarlar lafının LoL versiyonunu izlediğimiz bu maçta 2 kere Nexus‘u tek vuruşluk candan kurtaran ve maçı kazanan UOL ekibinin sevinci görmeye değer iken, tamı tamına iki kez ellerine gelen şansı değerlendiremeyen Fnatic‘in üzüntüsü ise insanın içini burkan cinstendi.

Sadece TAKTİK yetmiyor, şans da gerekli!

İkinci karşılaşmamızla 2014 Dünya Şampiyonası‘na gidiyoruz. Bu seferki karşılaşmamız Fnatic ve OMG arasında! Fnatic oynadığı ilk üç maçından da mağlubiyetle ayrılırken, bu yenilgilerden biri OMG‘ye karşıydı. Bir bakıma Fnatic için bu maç bir intikam maçıydı. Maç içinde OMG sürekli önde olsa da Fnatic ortaya inanılmaz bir performans koyup OMG‘nin yaptığı her şeye doğru bir şekilde yanıt verdi ve maçı bitirmelerine izin vermedi. İnanılmaz bir taktik savaşının yaşandığı bu mücadelede öyle şeyler yaşandı ki Fnatic oyuncuları rakip takımın Nexus kulelerine hiç vurmamasına rağmen harika oyunla kuleleri birer birer yıkmayı başardı. O anlardan sonra Fnatic yine enfes oyunlara imza atsa da rakiplerini doğru düzgün öldürmeden Nexus‘a vurmaya başlayınca oyunu bitirmeyi başaramadı. Yaşadığı şokların ardından bir anda kendine gelen OMG, Fnatic’i adeta hüsrana uğrattı! Bu zorlu maçta 72. dakikada kazanan OMG olurken; OMG bu Dünya Şampiyonası‘nda Fnatic‘i altında bırakarak gruplardan çıkmayı başardı. Kaderin cilvesidir ya: Fnatic eğer o son vuruşları yapabilseydi OMG‘nin gruptan çıkmasına izin vermeyecek ve OMG’nin yerine gruptan çıkan takım olacaktı.

TAKTİK MAKTİK YOK BAM BAM BAM

Listemizin üçüncü karşılaşmasında yine Fnatic yer alıyor. Bu sefer Fnatic – AHQ karşılaşmasına yani 2015 Dünya Şampiyonası‘na gidiyoruz. Bu maçın unutulmaz olmasının en büyük sebebi yapılan harika takım savaşları ve oyuncuların muazzam bireysel performansları diyebiliriz. Ekko, LeBlanc, Zed ve Jinx gibi izleyicilerin çok sevdiği ve izlerken zevk aldığı şampiyonlar bir maçta birleşince olanlar oldu. Bir de bunun yanına oyuncuların yaptığı harika oyunlar eklenince bu maç da listemizde yer buldu. Tabii ki bu karşılaşmanın listemizde bulunmasının sebebi sadece bu değil. İnanılmaz bir çekişmenin yaşandığı bu mücadelede neredeyse yapılan her takım savaşının galibi farklıydı. Takımlar altın farkında da, kule sayısında da üstün olsalar da birbirlerine karşı bir türlü üstünlük sağlayamadılar. Ejder ve baron çalmaların had safhada olduğu bu maçın galibi Fnatic oldu.

Fnatic vs. SK Gaming – Intel Extreme Masters Katowice 2013 – https://youtu.be/RByyubUGqxk

Backdoor‘un xPeke olduğu karşılaşma!

League of Legends‘ta herkesin xPeke dediği bir backdoor hareketi var. Peki bu hareket nasıl doğdu ve xPeke bu harekete ismini nasıl verdi? İşte tüm bu soruların cevabı bu karşılaşmada oldu. O dönemlerde ezeli rakipler olan xPeke ve Ocelote‘un karşılaştığı bu maçta, Ocelote‘un takımı SK maça hızlı başladı ve büyük bir üstünlük elde etti. Fnatic bu maçı zor da olsa doğru hamlelerle çevirmeyi başardı ve rakip Nexus‘un kapısına dayandı. Nexus kulelerini düşürmeyi başaran Fnatic‘e, SK dur dedi ve kuşatmayı sonlandırdı. Fakat durmayan bir xPeke vardı. Takım arkadaşları kendi base’ine giderken xPeke bir şeyler planlıyordu. Rakip minyonları temizleyip Nexus‘u boşaltınca Işınlan’ını kullandı ve tek başına rakiplerinin arasından Nexus‘u düşürmeyi başararak oyunu kazandırdı. O anlarda Fnatic takımının sevinci belki de LoL geçmişindeki en mutlu sevinç iken, Ocelote ise ezeli rakibine karşı böyle bir şok yaşamanın üzüntüsü içindeydi. İşte xPeke‘nin bu harika oyunundan sonra tüm LoL oyuncuları bu backdoor hareketine xPeke demeye başladı.

Bu hareketin Türkiye‘de biraz değişik versiyonu ve biraz daha değişik bir ismi var. İşte o da xNARU!

BONUS! – SuperMassive vs. CLG – MSI 2016

“Gördüğümüz en iyi Wildcard takımı olabilir”

Listemizin son sırasında bonus olarak ligimizin takımlarından SuperMassive yer alıyor. Bize büyük bir gurur yaşatan SuperMassive – CLG karşılaşması belki de Türk LoL izleyicilerinin yıllar boyunca unutamayacağı bir karşılaşma olabilir. Türk temsilcisi, Amerika şampiyonuna karşı baştan sona üstün götürdüğü karşılaşmada galip ayrılarak bizlere bir ilki yaşattı. Yabancı spikerler ise temsilcimiz SuperMassive için “Gördüğümüz en iyi Wildcard takımı olabilir” yorumunda bulundu. Bu gurur hepimizin!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL