Connect with us

VALORANT

Riot Games, VALORANT’ın anti-hile yazılımı ilgili daha fazla detay paylaştı

VALORANT’ın anti-hile yazılımı Vanguard ile ilgili tüm detaylar paylaşıldı!

VALORANT

Riot Games yeni FPS oyunu VALORANT tanıtılırken, oyun ile ilgili en çok dikkat ettikleri unsurun anti-hile olduğundan ısrarla bahsetmişti. Eğer bir oyunu rekabetçi yapmak istiyorsanız içerisinde asla hile olmaması gerekiyor.

Bu haftanın başlarında VALORANT kapalı beta erişimine sahip oyuncular bilgisayarın ana programları arasında çalışan “Vanguard” isimli bir uygulama ile karşılaştı. Bu uygulama VALORANT’ın anti-hile uygulaması. Fakat bu programın oyun açılmadan dahi çalışıyor olması bazı oyuncuları tedirgin etti. Kendi bilgisayarlarını ve verilerini kullandığını iddia eden kullanıcılar bile oldu. Çok geçmeden ise bu yazılım ile alakalı oyuncuların akıllarında soru işareti kalmaması açısından detaylı bir yazı paylaşıldı. Detaylara girmeden önce Riot’un özet açıklamasına bakalım:

“Oyun çıkmadan önce Vanguard’la ilgili gereken görüşmeleri şirket içinde yaptık. Fakat geçtiğimiz hafta yazılımımızla alakalı çok fazla geri dönüş aldık. Bizim en öncelikli hedefimiz sizin güvende hissetmeniz. Bu blogda Vanguard ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.”

Şimdi gelin Riot Vanguard Mimarisi‘ni inceleyelim:

  • Vanguard üç bileşenden oluşuyor: istemci, sürüce ve platform.
  • İstemci, VALORANT çalışırken açık olan hileleri tespit ediyor.
  • İstemci, platformla iletişim halinde olmak zorunda. Çünkü tespit edilen bu hile, oyuncunun oyuna devam edebilmesi için platforma gönderilmek zorunda.
  • İstemciniz, sizin bilgisayarınızı sürücü yüklü olmadığı sürece güvenilen cihazlara almıyor. Eğer güvenilen bir cihaz kullanmıyorsanız oyuna giremiyorsunuz.
  • Sürücü, istemcinin sistem durumu ve hafızasını doğrulamak için kullanılıyor. Bu da bilgisayarınızın gerektiğinden fazla yüklenmemesini sağlıyor.
  • Sürücünün bilgisayar açıldığında açılmasının sebebi, istemci açılmadan kullanılabilecek hileleri engellemek.
  • Sürücüyü istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz fakat kaldırdığınız zaman VALORANT’a giriş yapamayacaksınız.
  • Sürücü sizden herhangi bir bilgi toplamaz ya da herhangi bir yere göndermez.
  • Sürücü Riot Games’e ait sertifikalı bir yazılımdır ve Microsoft tarafından imzalanmıştır.

VALORANT’ı direkt espora dahil etmek isteyen Riot Games, hile olasılığını sıfıra indirmeye çalışıyor. Bunun için bulduğu çözüm ise gayet akıllıca. Fakat oyuncuların Vanguard yazılımından endişe duymaları olası. Çünkü bu şekilde çalışan bir çok virüs programı da bulunuyor.

Riot’un yayımladığı bu blog yazısı ise oyunculara güven verir nitelikte. Özet olarak, Vanguar’ı istediğiniz zaman bilgisayarınızdan silebilirsiniz. Fakat sildiğinizde VALORANT bilgisayarınızda artık çalışmayacaktır. Riot’un söylediğine göre herhangi bir veriniz toplanmayacak. Yani güvenip güvenmemek tamamen size kalmış.

VALORANT kapalı beta süreci bu yaz bitiyor ve herkesin beğenisine sunuluyor. Kapalı beta erişimi için buraya tıklayarak gereken adımları takip edebilir yazının orijinal haline de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Riot PIN artık VALORANT ve Legends of Runeterra için kullanılabilecek

Elinden kalem düşmeyen...

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VALORANT