Connect with us

VALORANT

VALORANT VAN 9003 hatası nedir? Nasıl çözülür?

Son zamanlarda sık sık karşılaşılan VALORANT VAN 9003 hatasına göz atıyoruz!

VALORANT VAN 9003 hatası nedir? Nasıl çözülür?

Yaklaşık bir yıl önce yayınlanan Windows 11’i oyuncuların tercih etmesi ile birlikte sık sık karşılaşılan VALORANT hataları da değişmeye başladı. Bu yazımızda da son zamanlarda artan VALORANT VAN 9003 hatası nedir? ve nasıl çözülür? sorularını cevaplayacağız.

VAN 9003 hatası nedir?

Son zamanlarda en çok karşılaşılan VALORANT hataları arasında yer alan VAN 9003 hatası, genellikle oyuncuların karşısına “VAN 9003: Vanguard’ın bu yapısı, oynamak için güvenli önyüklemenin etkinleştirilmesini gerektirir.” şeklinde çıkıyor.

Windows 11 işletim sistemini kullanan oyuncuların sıklık ile karşılaştığı hata, oyuncuların karşısına VALORANT’a girmeye çalıştıklarında çıkıyor ve oyuna girmelerini engelliyor.

Şimdi hızlıca güvenlik ile ilgili olduğunu bildiğimiz bu hatanın çözümüne göz atalım.

VALORANT VAN 9003 hatası çözümü nasıl yapılır?

Bu hatayı son zamanlarda pek çok oyuncunun yaşaması üzerine, VALORANT’ın Teknik Bilgi ve Yardım isimli destek sayfası üzerinden konuya dair bir yardım gönderisi paylaşıldı. Yalnızca Windows 11 işletim sistemini kullanan oyuncular için hazırlandığı belirtilen destek gönderisinde aşağıdaki tavsiyeler yer aldı.

Riot Games’in hile önleme sistemi olan Vanguard’ın sistemin güvenilirliğini tespit edebilmek adına Güvenilir Platform Modülü (TPM) ve Güvenli Önyükleme(Secure Boot) özelliklerinin açık olmasının gerektiği belirtilen açılamada eğer bu özellikler açık olmazsa VALORANT’ın açılmayacağı ve oyuncuların VAN9001 ya da VAN9003 hatasıyla karşılaşacağı belirtiliyor.

Güvenli Önyükleme(Secure Boot) özelliği nasıl açılır?

  1. İlk olarak bilgisayarınızın ana kartının tipine göre başlangıçta F2 ve DEL tuşlarına basarak BIOS menüsüne giriş yapın.
  2. BIOS menüsündeki “Security” veya “Güvenlik” sekmesine geçiş yapın.
  3. Bu sekmedeki Secure Boot kısmına yön tuşları veya fare yardımı ile gidip, durumu Enabled(Etkinleştirilmiş) durumuna getiriyoruz.
  4. Daha sonra Exit(Çıkış) kısmına gelerek, yapılan ayarları kaydederek çıkış  yapabilirsiniz.

TPM 2.0 özelliği nasıl açılır?

Geçtiğimiz aylarda da hazırladığımız VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü konulu yazımızda belirttiğimiz gibi AMD ve Intel marka işlemcili bilgisayarlarda hatta bilgisayar markalarında bile bu ayarlar farklılık göstermekte. Bu yüzden VALORANT destek metninde yer alan ve popüler bilgisayar markalarının ayrı ayrı hazırladıkları kaynakları direkt olarak aktarıyoruz.

Yukarıda yer alan yardım metinleri haricinde AMD ve İntel markalı işlemciler için ayrı ayrı hazırlanan aşağıdaki videolara da göz atabilirsiniz.

İntel markalı işlemci kullanan bir bilgisayarda TPM 2.0 açma işlemi için Robot TV tarafından hazırlanan aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

AMD işlemci tarafında ise sevilen içerik üreticilerden Technopat tarafından hazırlanan “Windows 11 için TPM Açma | AMD fTPM Ayarı” başlıklı videoya göz atabilirsiniz.

Karşılaştığınız VALORANT VAN 9003 hatası konusunda çözüme ulaştıysanız oyundaki nişangahınızı özelleştirmeniz için hazırladığımız VALORANT Crosshair renk kodları tam liste! VALORANT renk kodları nasıl bulunur? içeriğine göz atmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir:

VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü nasıl yapılır?

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


VALORANT