Connect with us

Espor

“Espor, tüm zamanların en hızlı büyüyen spor dalı olarak dikkat çekiyor”

Vestel Yurtiçi Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman ve Vestel Pazarlama İletişimi Grup Müdürü Feza Turunçoğlu, Playerbros’a özel açıklamalar yaptı. #PlayerbrosÖzel

Vestel Yurtiçi Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman ve Vestel Pazarlama İletişimi Grup Müdürü Feza Turunçoğlu, Playerbros’a özel açıklamalar yaptı. 1907 Fenerbahçe’nin destekçileri arasında yer alan Vestel, Tunç Berkman ve Feza Turunçoğlu aracılığıyla, 1907 Fenerbahçe League of Legends kadrosunu kutlarken, espor sektörünün geleceğinden de bahsetti.

Playerbros: Vestel, 1907 Fenerbahçe espor’un destekçileri arasında yer alıyor. 1907 Fenerbahçe LoL takımı KMF’yi şampiyon tamamladı. Bu konudaki hislerinizi alabilir miyiz?

Tunç Berkman: Bu soruyu iki farklı açıdan yanıtlamam gerekir. Öncelikle markamızın destek verdiği & sponsoru olduğu bir takımın KMF şampiyonu olmasından dolayı çok mutluyuz. Ama bir Fenerbahce sevdalısı olarak ise harika bir duygu. 1907 Fenerbahçe LoL takımı bu sezona çok iyi başladı. Doğrusu yeni kurulan kadronun bu kadar başarılı olabileceğini ben de düşünmüyordum. 17 maç hiç yenilmedi. Ve hakkı ile finali aldı, lige damga vurdu.

İş için Çin’de olmasam bu özel günde FB’li dostlarımızla birlikte olurdum kesinlikle.

Playerbros:Vestel espor yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Peki bundan sonraki ilk adımınız ne olacak, Vestel’in espor planlamasında neler yer alıyor?

Tunç Berkman: 2015 yılından beri bu alanda varlık gösteriyoruz.

League of Legends 2017 Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin partneri olduktan sonra 4. Koridor isimli bir youtube programı ile espor içerikli bir program yapılmasını destekledik. Gerçek oyuncuların (Fikret Kuşkan, Haldun Boysal gibi) yer aldığı sinematografik bir polisiye oyun olan ‘Recontact Istanbul 2: Eyes of Sky’ sayesinde Vestel olarak dünyada ilk kez bir mobil oyun içerisine sanal ve organik ürün yerleştirmesini gerçekleştirdik. LoL oyuncularının sıklıkla ziyaret ettiği MOBA TR internet sitesinde özel kampanyalar düzenleyerek e-spor-Vestel entegrasyonunu da üst seviyeye taşıdık. FIFA 18 Balkan Kupası’nın teknoloji sponsorluğunu üstlendik. Zula’nın Demirören AVM’deki alanının teknoloji sponsoruz, e spor ile ilgili etkinlerde yer alıyoruz. GS ve FB espor takımlarının sponsoruyuz. Hadi ile ilk e spor dikey yarışmasını gerçekleştik. Ve Jahrein ile çok keyifli bir projeye imza attık.

Böyle yoğun bir tempo bize gelecekte daha fazla projede yer alacağımızın sinyallerini de veriyor.

Bu alan bizim önemli bir oyun alanımız oldu, olacak. Daha büyük ve ses getiren işlerde Vestel adını daha sık duyacağınızı şimdiden söyleyebilirim.

Tunç Berkman: “Espor herhangi bir teknoloji gelişmesinden 7 kat hızlı büyüyecek”

Playerbros: 1907 Fenerbahçe ve Vestel ikilisini gelecekte nasıl etkinliklerde göreceğiz?

Feza Turunçoğlu: Vestel olarak tek sezonluk işler yapmıyoruz genelde. Sürdürebilir bir ilişki kurmak ve her iki tarafa maksimum fayda sağlamak amacımız.

Türkiye’de bir sene sonranın planını yapmak zor olsa da takımın bu başarısını sürdürmesi için desteğimizi devam ettireceğimizi düşünüyorum.

Aslında sosyal medyada bazı paylaşımlarımız oldu ama takımın yoğun temposu içinde çok özel çalışmaları henüz yapmadık. Onların antreman ve maç tempolarını bozmadan bazı ortak çalışmalar elbette yapacağız.

“Espor, tüm zamanların en hızlı büyüyen spor dalı olarak dikkat çekiyor”

Playerbros: Pazarlama İletişimi alanında yer alan biri olarak esporun geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?

Feza Turunçoğlu: Spor ve gençlerle bir arada olmak bizim için önemli. O sebeple spor, gençlik ve teknolojinin bir arada bu alanda var olmak bizim için çok önemli.

Espor, tüm zamanların en hızlı büyüyen spor dalı olarak dikkat çekiyor. Yıldan yıla büyüme oranı %41,3 düzeyinde.

2018’de 400 milyondan fazla taraftar sayısına ulaşarak basketbol gibi popüler sporların önüne geçti.

Artık bir spor dalı olarak kabul görülüyor. Espor 2022 Asya Oyunları’nda takvime alındı.

Türkiye’deki oyun sektörünün toplam gelirine bakarsak, 800 milyon dolar civarlarında. Bu da ülkemizi dünyanın en büyük 18. Pazarı konumuna getiriyor. Sponsorluklar, yatırımlar, ödüller, bilet ve ün satışları gibi parametreler konulduğunda esporun Pazar büyüklüğü 1.5 milyar dolar civarındadır. Bu rakamlar hergün artıyor. Dolayısıyla doğru projeler ve doğru iş birlikleri için çok önemli ve verimli bir alan. Bu nedenle bizim için vazgeçilmez.

Feza Turunçoğlu: “Vestel olarak birtakım sürprizlerimiz olacak”

emre@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAÇIRMAYIN

Espor