Connect with us

Espor

Derbide Aslan kükredi! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 8. Hafta 1. Gün

Galatasaray’ın farklı kazandığı 1907 Fenerbahçe derbisinin de olduğu VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 8. hafta 1. gününü Aras Basmacıgil (@arasbsmcgl) değerlendirdi.

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi

Daha önce Vadi’nin Kahini’nin VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 8. haftayla ilgili tahminlerimizi paylaştığımız haftanın ikinci gününü, Aras Basmacıgil değerlendirdi.

Beşiktaş 1 – 0 Royal Youth

Bu maçla ilgili klasik bir maç analizi yapmayı doğru bulmuyorum zira maçın galibi maç başlamadan belliydi. Royal Youth SoloQ esintileri taşıyan kompozisyonuyla çok ufk biri iki şansa maç başında sahip olmayı denedi ancak onları da başaramadı. Daha sonra da düz koridor baskısıyla kartopunu Beşiktaş’a verdi be maç bitti.

Ancak bu maçın değeri çok daha başka bir yerdeydi, VFŞL tarihinde ilk kez bir kadın oyuncu bir maçta forma giydi! Royal Youth belki yanlış sebeplerle ve belki istemedikleri koşullardan helo’ya nişancı pozisyonunda görev verdi. İyi oynayıp-oynamaması değil ama belli bir seviyenin üzerinde olduğu herkesçe bilenen bir kadın oyuncunun artık bu ligde forma girme zamanı gelmişti ve bu da VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde RY sayesinde oldu. Ancak, sene başından beri kadrolarında olan helo’yu bu hafta bile akademi maçına hiç çıkartmamışken, ilk kez oynattıkları Resmi maçın da bir VFŞL maçı olması, takımın sportiften çok idari bir kare verdiğine işaret ediyor. Yine de bir kadın oyuncunun, bu ligde oynamış olması değerli. Takımın diğer çaylağı Anduril ise, kariyerinin daha ilk haftasındaki bir oyuncu olarak hiç de fena oynamadı, doğru baskınları atıp, kişisel avantajını kullanmayı denedi. Saw ise çok baskın yiyip, skor vermesine rağmen rakibiyle denk koridor götürmeyi başardı ki bunlar bireysel olarak iyi işaretler.

Ancak Beşiktaş bu maçta bile çok da iyi sinyaller vermedi. Özellikle Elramir’in oyun konsantrasyonu çok kötü durumda, erken oyunda 1 kere öldü, 1 kere de şansa hayatta kaldı. Bu form düzeyiyle, galibiyet avantajına rağmen, Beşiktaş’ın play-off yapacağına artık inanmıyorum.

Team Aurora 0 – 1 fastPay Wildcats

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi IWC karşısında Aurora, Aphelios-Ornn- Corki ile güzel bir geç oyun kompozisyonu kurup, yanına ise Nautilius’u alarak kitle kontrol ve savaş başlangıcı açısından da hiç de fena olmayan bir avantaj da elde etti. Buna karşın IWC ise tek bir şey yaptı, Sylas…  Takım savaşı başlatmada problemli olan ancak oyunun her aşamasını tutacak ve güçlü takım savaşı yapabilecek kompozisyondaki tek problemi Sylas’ın çalacağı ultilere çözmeyi uman IWC, bunu da tam olarak yaptı.

Maça koridorlarda baskınlarla başlayan IWC, erken oyunda öne geçmişti ancak aynı geçen hafta Galatasaray maçında olduğu gibi erken oyunda Beplush810 kendini gösterdi ve takımının dezavantajını neredeyse dengeliyordu. Buna karşın alt koridorda ciddi skor alsa da AUR, oyunda makro üstünlüğü alamadı çünkü IWC Aurora’nın birikmediği koridorlardan barikat alıp makroda öne geçti.

Bu kartopunu aldıkları kompozisyonda IWC, esas farkı 4. Ejderde yakaladı. Bendix’in ultisini IWC’nin tam içine atması ve takım arkadaşlarının onu takip edememesi sayesinde takım savaşı 2 tane 4v1’e bölündü. Ancak bu sırada Bendix direkt ölürken, StarScreen dayanıklılığını kullandı ve çalındığı Nautulius ultisiyle de ciddi hasar verdi ve kronometre kullanarak da hayatta kaldı. Zaten bu saatten sonra IWC büyük avantajı arttırıp, bir tane daha takım savaşı kazanarak, maçı da kazandı.

5 Ronin 0 – 1 Galaktikos

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde play-off yarışı ilgilendiren maçta Galaktikos, seçim/yasaklamadan maça doğru başlayıp, 3 yasaklamasını da Robin’in oyuncu havuzuna yapıp, onu ve doğal olarak da 5 Ronin’i konu dışı bırakmayın deneyen, 1-3-1 yapacak bir ayrık ittirme kompozisyonu kurdu. Buna karşın 5 Ronin, çok ciddi takım iletişimi gerektiren ve Ashe gibi VFŞL için inanılmaz riskli bir tercihte bulundu.

Bu maçın kaderi aslında iki takım savaşında belli oldu. İlki, ilk takım savaşını Oncan’sız yapıp, Ekko ultisiyle Galaktikos’un 4v2 avantajlı çıkıp ilk ejderi de almaları sayesinde kartopu yakalayıp erken oyunu domine etmeleri. İkincisi de 4. Ejderi Galaktikos’un bilinçli olarak rakibine bırakıp, toplamda 3 kule çıkartmaları. Bu sayede kuleler 7’ye 0’ken Baron denemesinde bulunan 5 Ronin’i rahatça 4v5 pozisyonda kesebildi Galaktikos ve ardından da rahatça maçı kapattı.

5 Ronin, kompozisyonda Ashe’i alarak hata yapsa da en büyük problem aslında Robin’in şampiyonluk havuzunda. Ligdeki her iyi koç Robin’in üç şampiyonunu yasaklayarak maçlara başlıyor ve bu maçlar 5 Ronin’i etkisiz kılıyor. Bu yapısal sorunu çözecek maalesef bir anahtar da yok. Galaktikos ise ligin en güçlü ikinci takımı olarak, farklı kompozisyonları da gayet güzel işletiyor, farklı oyunları da deneyebiliyor. Halen IWC seviyesinde değiller ancak play-off’da bir şey istiyorlarsa, iyice ilerlemek için tam zamanları.

1907 Fenerbahçe 0 – 1 Galatasaray

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin en önemli play-off öncsesi derbisinde 1907 Fenerbahçe, erken oyunda daha üstün olacak ancak geriye düşerse de Aatroc hariç hiçbir şekilde işlevi kalmayacak bir kompozisyona giderken -Sylas ile takım savaşı başlatmayı görece dengelemiş oldular-, Galatasaray Orainna, Wukong ve Ezreal gibi hem geç oyunda daha iyi hem de mükmemmel kombolar yapabilecek aynı zamanda kitle kontrolü de çok yüksek bir kompozisyon tercih etti.

1907 FB maçın erken oyununa iyi başladı ve bunu skora da yansıttı ancak koridor üstünlüğünü kaybettiği için ilk ilk ejderi Galatasaray’a bırakırken, ikinci ejderde de takım olarak organize olamadığından Galatasaray kazandı. 1907 FB erken ve orta oyunda üstün olması gereken kompozisyonuyla ilk 15 dakika idare etti ancak önemli bir üstünlük de kuramadı. Bu üstünlük kuramama durumu, 15. Dakikada Zergsting’in neredeyse yemleme sayılacak yakalanmasına Galatasaray’ın mükemmel bir Orianna ultisi kullanmasa, ardından Ragner’le hasar vermesi, Galatasaray’a makro üstünlüğünü ve alameti getirdi. İki dakika sonraki 3. Ejderde olan savaşta da 1907 Fenerbahçe karşısında Appen’in ciddi hasar tanklayıp 1907 FB’Nin canlarının azalması, Galatasaray’a 3. Ejderi getirdi ve oyun üstünlüğünü perçinledi.

Zaten bu pozisyondan sonra 20. Dakikada Galatasaray yine Zergsting’in oyun bilgisi sayesinde ölmediği pozisyonun ardından Wukong-Orianna-Ezreal ulvi bomboşunu yaparak 1907 FB’yi öyle bir sakat bıraktı ki, 3+2 skor, Okyanus Ruhu, Baron  ve 5 kule alıp maçı da pratikte bitirdi. Sonrası zaten kapatmak için geçen zamandı.

Galatasaray oyununun ve draftının üstüne her gün biraz daha koyuyor. Son 2 maçı çok zor olsa da, takımın mevcut performans grafiği ligde bir tek IWC ile yarışacak düzeyde. Zergsting ve Basei’ye her maç değinmek hak edilenen bir gerçek ancak bu maçta da Köte’nin Orianna’sına ayrı bir paragraf açıp, saygılarımızı sunmamız lazım. 1907 Fenerbahçe ise kötü durumda ve bu yapısal problemlerle daha ileriye gitmeyecekler. Hele Mojito yerine Chosen’ı seçerek asla ileri gitmeyecekler. Üzücü ama geçen mevsimin şampiyonu, play-off dışı kalmak için çok güçlü bir aday.

Papara SuperMassive 1 – 0 Dark Passage

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde play-off yarışı etkileyecek en önemli mücadeleden birinde DP özellikle üst ve orta koridorda baskı kurup, yan koridorlara da desteğe giderek bir kartopu yakalam amacı güden bir kompozisyon kurarken, SuperMassive iki taşıyıcısı Wukong ve Varus’u koruyacak ve onlar destekleyip erken oyunda da ormandan avantaj yakalayıp bu şekilde öne geçmeye çalışacak ve dürtebilecek bir kompozisyon kurdu.

DP erken oyunda üst koridorda öne geçse de, orta koridorda bolulu koridoru denk götürmek başardı, SUP’ta ise Zeitnot ciddi bir üstünlük elde etmeyi başardı. Ayrıca SUP, bir erken oyun ormancısı olan Nidalee’yi de aktif kullanıp hem ormandan üstünlük aldı hem de objektifleri de bu sayede kazanıp oyunda üstünlük sağladı. SUP daha sonra bu baskınlığını 11. Dakika itibariyle skorlara çevirmeyi başardı. Önce orta sonra alt koridorda, daha sonra da 2 dakika sonra yine alt koridora bu sefer ışınlan ile baskın yapan SUP, toplamda 5 skor almış ve makroda önde hale geldi. Zaten bu üstünlüğünü maç boyunca de devam ettiren SUP, ormandaki bütün objektifleri alıp, Baron ve Bulut ruhuyla rahatça maçı kapattı.

Bu maçta SUP, DP karşısında iyi oynadı evet ama DP zaten koç değişikliğinden beri ligin en kötü takımlarından biri hüviyetini kazandı ve play-off dışı kalmaları çok büyük olasılık. SUP ise toparalamak istiyorsa halen dikkat etmeli…


Boğa-Aslan Derbisi Vadi’nin Kehaneti’nde! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 8. Hafta

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor