Connect with us

Espor

SuperMassive’den yenilgisiz hafta! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 8. Hafta 2. Gün

Papara SuperMassive’in Team Aurora’yı yenerek 2-0 geçtiği VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 8. hafta 2. gününü Aras Basmacıgil (@arasbsmcgl) değerlendirdi.

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi

Daha önce Vadi’nin Kahini’nin VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 8. haftayla ilgili tahminlerimizi paylaştığımız haftanın ikinci gününü, Aras Basmacıgil değerlendirdi.

fastPay Wildcats 1 – 0 Beşiktaş

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin lideri fastPay Wildcats, Beşiktaş karşısında orta ve alt koridoru geride kabul edecek, orta oyunla birlikte güçlenmeye başlayacak ve geç oyunda daha rahat edecek standart bir kompozisyon kurarken; Beşiktaş erken oyunda baskı kurmaya çalışacak ve bol baskınla koridorları öne geçirmeye çalışıp bu sayede kartopuyla maçı kazanmaya çalışacak bir kompozisyon kurdu.

Beşiktaş kompozisyonunu aktifleştirmek için erken oyunda baskın başladı ve özellikle Serin’in üstüne baskı kurdu, ancak Serin ve IWC’nin bu baskıyı hasarsız atlatıp, bir de üstüne takımın 1 skor ve 2 asist alması, Beşiktaş’ın erken oyun baskısını kırdı. Beşiktaş altında geriye düşse de, kazanma koşulu erken oyun dominasyonundan geçtiği için baskıyı devam ettirmeye çalıştı ama özellikle alt koridorda bunun tam tersinin yaşanmış olması imkansız kıldı. Zaten daha sonra 2. Ejderde Beşiktaş’ın kötü bir takım savaşına girmesi ve 3 skor verip ejderi de vermesi. IWC’nin oyun hakimiyetini tek başına elde etmesini sağladı.

Daha sonra Beşiktaş ufak baskınlarla, ufak kazanımlar elde etmeye çalışsa da, bunu başaramadı ve IWC aldığı kartopunu galibiyete çevirdi.

Royal Youth 0 – 1 Galatasaray

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin Arap atı Galatasaray, Royal Youth karşısında inanılmaz zekice bir seçim yasaklama ekranı geçirip, esnek tercihlerle daha seçim/yasaklamada bir üstünlük elde etti. Galatasaray yan koridorlara destekte bulunmak üsteyen uzaktan dürtebilen ve takım savaşında mükemmel bir alan kontrolü sağlayacak bir kompozisyon seçerken. Royal Youth da koridorlarını destekleyecek ancak alt koridoru geride kabul eden ve ayrık ittirebilecek bi kompozisyon tercih etti.

Galatasaray erken oyunda fazlasıyla aktif olmayı tercih etti, Royal Youth da buna benzer şekilde karşılık verdi ama GS bu erken oyun aktifliğiyle çok büyük avantaj yakaladı, iki taşıyıcısı Jayce ve Cassiopia’ya 2’şer skor kazandıran GS ardan ilk ejderi de çıkarttı. Galatasaray orta oyuna girilirken yapılan 2. Ejder öncesindeki savaşta, rakibin savaş başlatmasına o kadar mükemmel bir Galio ultisiyle karşılık verdi ki, 3 skor ve 1 ejder de alıp, oyun üstünlüğünü net ilan etti.

Galatasaray bu oyun üstünlüğünün ardından ikinci alameti aldı. RY orta 2.  kule altında toplam 4 skor aldı. Ardından bir alameti toplam 4 yapıya durdurup, Nexus kulelerini aldı ve bir 4 skor daha alarak maçı kapattı. Maç 19:02’lik süresiyle mevsimin en kısa maçı oldu ve ligin en güçsüz takımı da olsa, Galatasaray’ın gelişim seviyesini net gösterdi.

RY ile ilgili söylenebilecek pek olumlu şeyin olmadığı maçta, GS adına en olumlu realite, Galatasaray’ın Appen dışında her oyuncusunun çok geniş şampiyonluk havuzlarının olması ve bu havuzlardan verim alabilmesi. Appen’in dar olan havuzu da verim verdiğine göre, takımın doğru yolda olduğu kesin.

Galakticos 1 – 0 1907 Fenerbahçe

Galakticos, bol kitle kontrollü ve takım savaşında ulti kombolarıyla savaş kaderi değiştirip, takım savaşına da istediği zaman girebilecek, mükemmele yakın bir kompzosiyon kurarken; 1907 Fenerbahçe Bol kitle kontrollü ve tanklı, koridorda baskı kuracak ancak geç oyunda da efektif olabilecek bir kompozisyon kurdu.

1907 FB erken koridor baskısıyla başlasa da, özellikle takımın iyi bir duruda olmaması, Blue dışında taşıyıcı da olmamasıyla birleşince, tüm kaynaklar Blue’ya ayrılır hale geliyor ve Blue da bunu değerlendirmek için koridor baskısıyla Oranna’yı geri düşürmek için çok uğraştı ancak, 1907 FB’de diğer işlemeyen parçaların geride kalması, orta koridor hariç her koridoru öne geçirdi ve Blue da 12. Dakikada yapılan bir baskınla geri düştü.  BU geriye düşüşün ardında, Galaktikos araya 2 skor sıkıştırıp, tarafsız objektiflerde de öne geçince oyun üstünlüğü sağladı. Bu üstünlük hem Alamet’te hem de üçüncü ejderde Galakikos’un doğru takım savaşları yapmasında mutlak oyun üstünlüğünü ele geçirdi ve kartopunu elde etti.

1907 FB ellerindeki son şans olan 4. Ejderi alıp, Okyanus Ruhu’nu rakibe vermemek için girdikleri savaşta Ejderi kapsa da, Galaktikos çok daha iyi durumda olarak ardından gelen takım savaşını 3 skor alarak kazandı ve üstüne Baron aldı. Bu Baron’la dış kuleleri alan GAL, sonra ikinci Baron’u alıp maçı kapattı.

Dün dediğim gibi, VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde 1907 FB için işler hiç iyi değil ve mevsim finalinin dışında kalmak için en güçlü adaylardan biri halindeler. Galaktikos ise IWC seviyesine yaklaşıyor ama halen o seviyenin ne kadar yakınındalar, ondan emin olamıyorum.

Team Aurora 0 – 1 Papara SuperMassive

SuperMassive, yine ormanda erken oyun üstünlüğü isteyen ve özellikle üst koridordan baskı kurup, bu iki baskıyı diğer koridorlara yaymaya çalına ve takım savaşını da çok iyi başlatıp, devam de edebilen bir kompozisyon kurarken, Aurora hem erken hem de geç oyunda etkili olabilecek, ayrık ittirme de yapmaya niyetlenen bir kompozisyonla karşılık verdi.

SUP, erken oyuna istediği gibi başladı, alt koridordaki 2v2’de 2 skor çıkartmaları da alt koridor üstünlüğünü almalarını sağladı ve böylece harita baskısını ele geçirdiler. SUP bu erken oyun baskısını alamet yardımıyla koridorlara da yaydı ve 14. Dakka olmadan 3 kule de komple alınmıştı ve Zeitnot rakip nişancıdan 3.5K altın öndeydi.

Maç boyunca bu baskısını kaybetmeyen SUP 21. Dakkada  Bulut Ruhu’nu aldı, sonra da Baron’u alıp maçı bitirdi. Aurora ile ilgili söylenebilecek pek bir şey kalmamışken; SUP için VFŞL 2020 Yaz Mevsimi özelinde halen çok da iyi olduklarını iddia etmek zor. Halen çok erken oyun odaklılar ve erken oyundan sonra çok düşüyorlar. Özellikle KaKAO erken oyunda efektif olamamışsa takım da efektif olamıyor ve seçim/yasaklamada halen çok hataları var. Gelecek hafta Galatasaray ve Beşiktaş’la oynayacak olan SUP, eksiklerinin farkına varmazsa, play-off yarışında büyük darbe de alabilir.

Dark Passage 0 – 1 5 Ronin

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 8. Hafta son maçında Dark Passage erken oyunda orman baskısı isteyen bol kitle kontrollü ve takım savaşında da çok iyi kombolar yapabilecek bir kompozisyon alırken; 5 Ronin takım savaşlarında hayatta kalabilecek yine komboları güçlü ama aynı zamanda bir ayrık ittirme tehdidi de barındıran bir kompozisyona gitti.

Erken oyunda Camille’in geç etkili olması için üst koridoru zorlamaya çalışan DP bundan sonuç alamasa da, ormanda elde ettikleri avantajla da ilk iki ejderi almayı bildi. Ardından gelen Alamet savaşında, DP alameti alsa da 5R 3 skor alarak, ve bunu özellikle de Oncan’ın Camille’ine bırakarak Camille’i aşırı güçlendirdi ve Camiili hem alamet savaşında hem de 3. Ejderdeki savaşta bu güçlenmeyle oyunu kıran bir fark yarattı.Bu güç farkını maç boyu koruyan 5 Ronin, daha sonra üstüne Baron’u aldı ve bu sayede de maçı kapattı.

5 Ronin adına bu maçtaki en önemli unsur, Robin’e tank oynattıkları durumda, Oncan’ı taşıyıcı olarak oynatabilme lüksüne sahip olmak oldu. Takımın sezon başından beri en büyük problemi olan konu, ilk defa çözülmüş olabilir. DP ise ligin en kötü oynayan takımlarından birine dönüşmüş halde ve 8-8 olan takımlar arasında, play-off dışı kalmak için en güçlü aday konumunda.


Derbide Aslan kükredi! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 8. Hafta 1. Gün

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor